Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Fındık üreticisine nefes aldırılmalı
İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, iktidarı fındık sorununu çözmeye ve üreticilere nefes aldıracak bir takım önlemleri hasat zamanından önce deklare etmeye davet etti.
Siyaset 27.05.2019 - 14:10:19

Yaklaşan fındık sezonu öncesi bir açıklama yapan İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık konusunda yetkililerin 3 maymunu oynadıklarını ifade etti.

Fındık üreticisinin, uzun yıllardır adeta bir gelenek haline geldiği üzere, 2018 yılında da AKP Hükümeti tarafından ciddi şekilde mağdur edildiğini ifade eden Er, “Yerli ve milli söylemi üzerine düzenlenen kampanyaların aksine, konu belki de en yerli ve milli ürün olan fındığa gelince, yetkililer adeta 3 maymunu oynamaktadır. Suni müdahaleler ve gerçekten uzak bir şekilde yazılı ve görsel olarak ulusal basında yaratılan algıların aksine, fındık için kalıcı ve kesin bir çözüm üretilememiş ve üretilememektedir. Fındık üreticisi de mağdur olmaya devam etmektedir” dedi.

 

“ÜRETİCİ TÜCCARA MAHKUM EDİLDİ”

2018 yılında TMO eli ile yapılan müdahale alımının üretici lehine kesin ve net bir katkı sağlamadığını vurgulayan Er, “Fındık üreticilerimizin de çok iyi bildiği üzere Kasım ayında gerçekleştirilen müdahale alımı, olmayan veya bitmek üzere olan mahsule talip olmak demektir. Bu geç ve içerisinde birçok da aksaklıkları içeren TMO alımı, üreticiyi ne yazık ki yeniden fındık tüccarlarına fındık vermeye mahkûm etmiştir. Nitekim fındık piyasası aktörlerinin gayet iyi bildiği üzere, üreticilerimiz Eylül ayı itibari ile mahsullerini satışa çıkarmış ve Ekim sonu itibari ile büyük oranda ürünler satılmıştır. Bu çerçevede görünen tablo şudur ki, AKP iktidarının 2018 yılında bahsi geçen müdahale alımı ve fiyat açıklaması bir ‘seçim yatırımı’ olmaktan öteye geçememiştir.

 

“2019 DÖNEMİNE UMUTLARINI BAĞLADILAR”

 

Bu gerçeklerden hareketle, seçim dönemlerinde 4 elle sarılınan yerli ve milli söylemi, AKP iktidarı tarafından tekrar hatırlanmalı, fındık üreticilerimizin hak ve menfaatleri doğrultusunda gereken yapılmalıdır.

Nitekim fındık üreticisi masraflarını karşılayamadan 2018 döneminden sonra 2019 hasat dönemine umutlarını bağlamış durumdadır. Sorumlu ve yapıcı muhalefet anlayışımız paralelinde ve üreticilerimizin yaşadıkları mağduriyetler çerçevesinde AKP iktidarını fındık sorununu çözmeye ve üreticilerimize nefes aldıracak bir takım önlemleri hasat zamanından önce deklare etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“AĞUSTOS BAŞINDA HAZIRLIKLAR TAMAMLANMALI”

 

İYİ Parti İl Başkanı Er, üzerinde durulması gereken hususları ise şöyle sıraladı:

1) Rekolte tespiti ve ilanı, hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde Tarım Bakanlığı tarafından yapılmalı, monopol (tekel) firmanın piyasayı rekolte veya rekolte söylemleri üzerinden etkilemesi, algı ve kaos ortamı oluşturulması önlenmelidir. Bu önemli hususu verimli kılmak ve gerçekleştirmek adına, Tarım Bakanlığı haricinde rekolte açıklayan kişi, kurum ve kuruluşlara hukuki soruşturma başlatılmalıdır.

2) Ağustos ayı başı itibari ile Fiskobirlik veya TMO tarafından fındık alınabilecek şekilde depolar ve personel hazırlanmalı ve bu çalışmalar tamamen bitirilmelidir.

3) Avrupa Birliğinin tarım politikalarımızı yönlendirme amacı ile yapmış olduğu alan bazlı fındık desteklemelerinin adeta bir hükümet lütfu gibi gösterilmesinden vazgeçilmeli, üretici sadece ‘parasal’ destek ile avutulmamalıdır. Ayrıca bizim ısrarla yanlış olduğunu düşündüğümüz alan bazlı fındık desteklemelerinin ürün bazlı desteğe dönüşmesi yani üretim arttıkça desteğin de artması sağlanmalıdır.

4) Üreticiye verilen, bizim ürün bazlı olmasını önerdiğimiz, destek ödemeleri Ağustos ayı sonu itibari ile ödenmeye başlanmalıdır. Eğer bu yapılabilirse, serbest piyasa şartlarında, fındık üreticisi fındığını pazara daha geç indirebilecek bu da fiyatların bir nevi yüksek bir noktada kalmasına destek olabilecektir.

5) TMO sezon başında taban fiyat açıklamalıdır. Taban fiyat üzerinden 1 Eylül itibari ile müdahale alımı gerçekleştirmeli, teslim edilen ürünlerin bedelleri ise olabildiğince kısa bir zamanda ve açıklanacak olan ödeme takvimi çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

6) TMO’nun alım kanalı ile depoladığı ürün, ilgili tekel firmalarının depolarının boşalmaya başladığı anda satışa çıkarılmamalı, talep ortamının yaratılması beklenmeli, fiyatlar böylelikle arttırılarak hem devletimizin hem de üreticilerimizin kazanması sağlanmalıdır.

7) Yüzde 5 meyilden daha düz arazilere de destekleme ödenmelidir. Zira veraset yolu ile parçalanmış olan araziler özellikle Karadeniz bölgesinde başka tarım ürünü yetiştirilmesine ekonomik olarak imkan tanımamaktadır.

8)  Tarıma dayalı sanayinin, özellikle fındık bazında TMO veya Fiskobirlik önderliğinde yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.

9) Önemli bir kısmı ihraç edilen ve oldukça stratejik bir ürün olan fındığın kilogram birim fiyatı, daha önce de İYİ Parti olarak dile getirdiğimiz üzere, yine döviz kurlarına entegre edilmiş olmalıdır.  Aksi halde ürünün ve üreticinin alım gücü kaybının önüne geçmek mümkün olmamakta, üretici ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. (Örneğin fındık 2015 yılında 5,5 dolar, 2016 yılında 4 dolar, 2017 yılında 3 dolar iken 2018 yılında 2,5 dolarla seviyesine düşmüştür, oluşan kaybı milletimizin takdirine sunuyoruz.)

Bu tür önlemler kalıcı hale getirilmeden fındık üreticisinin mağduriyetlerini gidermek ve soruna kalıcı bir çözüm bulmak mümkün görülmemektedir. Geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar ortada iken, iktidarın bu kadar acık bir soruna kalıcı çözümler ortaya koymaması da oldukça düşündürücüdür.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8