Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Başörtüsü zulmünden bir farkı yok
Arabulucu Avukat Ali Dilber, İstanbul’da duruşma sırasında avukatın etek boyu nedeniyle tepki gösteren İş Mahkemesi hakimi hakkında başlatılan soruşturmanın takipçisi olacaklarını söyledi.
Gündem 30.05.2019 - 18:13:07

HUDER Düzce Şube Başkanı Av. Arb. Ali Dilber, İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu’nun, 29 Mayıs 2019 tarihli duruşmada bir avukatın etek boyunun kısa olduğu, bu durumun avukatlık kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle avukatın etek boyunun cep telefonu ile çekilerek Baroya bildirilmesi gerektiği yönündeki talebinin hukukla, akılla ve mantıkla bağdaşmayacağını söyledi.

Bu olayın akabinde hakimin avukatlar tarafından protesto edildiğini, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından ilgili hakim hakkında soruşturma başlatıldığını ve tedbiren görevden el çektirildiğini dile getiren Dilber, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Mesleğinde 30 yılı geride bırakmış bir hakimin hukuk ve adaletin yerine getirilmesi ile ilgilenmek yerine bir avukatın etek boyu hakkında karar vermesi hukuka aykırı olduğu kadar, avukatın bir çok hakkının da ihlali niteliği taşımaktadır. Bu husus, avukatın onurunu zedeleyici, küçük düşürücü bir durumdur. Hakimin, Avukatı baskı altına almak suretiyle eteğinin fotoğrafını çekme talebi ile taciz boyutuna varacak harekette bulunması her türlü izahtan varestedir. Söz konusu hakimin geçmişte de sansasyon niteliğinde farklı davranışlarının olduğu da belirlenmiştir. Demek ki bu davranışı ne ilk ne de son olacaktır.

Bu olayın bizim nazarımızda geçmişte başörtüsü nedeniyle sorun yaşayan meslektaşlarımızın maruz kaldığı ve Danıştay 8. Dairesi tarafından 2013 yılında son verilen zulümden ve hukuksuzluktan bir farkı bulunmamaktadır.

Avukatın kılık kıyafet özgürlüğü Danıştay 8. Dairesi tarafından tescil edilmiş ve son noktası konulmuş bir haktır. Bu hakkın bir hakim tarafından sınırlandırılmaya çalışılması, var olmayan bir düzenlemenin bir hakim tarafından bulunulan konum ve makamı suistimal ederek meslek onuruna aykırı bir şekilde meslektaşımıza dikte etmesi anlamına gelir ki, bu durum hukukun ve insan haklarının her yönden en ağır şekilde ihlalini oluşturmaktadır. Kılık kıyafet özgürlüğünün, bir hakim tarafından tamamen keyfi bir şekilde ve hiçbir surette kabul edilemeyecek gerekçelerle sınırlandırılması düşüncesi hukuk içinde açıklanabilecek bir düşünce değildir. Gündem oluşturan bu olayın sorumlusu olan hakimin asıl görevi, önüne intikal eden hukuki uyuşmazlığın, hukuk düzleminde, hukuk ve hakkaniyet kuralları dahilinde karara bağlanması iken, söz konusu davranışın sergilenmesi asla kabul edilemez. Bu ve buna benzer eylemde bulunan her kim olursa olsun en ağır yaptırımların uygulanması gerekir. Zira bu yaptırımlar emsal teşkil edeceğinden kötü niyetli bu ve benzer girişimlerin de önü kapatılmış olacaktır. 

Yine bu durumun Anayasa anlamında eşitlik kurallarına aykırı olduğu da açıktır. Anayasamızın 10. maddesinde eşitlik ilkesi çok açıktır. Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Ancak ilgili hakim anayasal ve temel bir hak olan bu hakkı çiğneyerek avukat meslektaşımıza cinsiyeti sebebi ile eşitlik ilkesine aykırı davranışlar sergilemiştir. Bu aynı zamanda ayrımcılık yasağının da ihlalini oluşturur. Tekrar belirtmek gerekir ki gündem oluşturan bu olayın sorumlusu olan hakimin meslektaşımızın kılık ve kıyafeti ile ilgili fotoğraf çekmek istemesi de ayrı bir ihlal niteliğine haiz olup aynı şekilde her türlü izahtan varestedir.

Unutulmamalıdır ki; hiç kimsenin adalet hizmetinin bağrına, adalet kavramının ve kurumunun bağrına hançer sokmaya hakkı yoktur. Herkes hukukun üstünlüğüne inanmak ve adalete güvenmek zorundadır. Bu inanç ve güven hukuk devletinin asla vazgeçilmezidir. Adalet hiç kimsenin tekelinde değildir.

 Adalet Bakanımız Sn. Abdulhamit Gül’ün daha birkaç gün önce HUDER Genel Merkezimizin 15. Olağan Genel Kurulu’ nda altını çizerek beyan ettiği gibi; Şüphesiz ki adalet mülkün, savunmada adaletin temelidir. Yargının kurucu unsuru ve üç sacayağından biri olan Savunma ile diğer ayakları olan İddia makamı ve Karar organı arasında hiyerarşik bir fark yoktur. Adalet ancak, Yargının kurucu unsurları bu kaideler çerçevesinde bir uyum ve dayanışma içerisinde hareket ettikleri taktirde kusursuz bir şekilde tesis edilebilir. Bu gerçeği yargının hiçbir mensubunun görmezden gelmeye, unutmaya ve dahi görev ve yetki hudutlarını aşmaya hakkı yoktur.

Avukatın taşıdığı cübbenin renklerinden yeşil adaleti, kırmızı bağımsızlığı, siyah ise asaleti temsil eder. Bu nedenle herkesçe bilinmelidir ki, taşıdığımız cübbe, basit bir giysi değil, bir mont değil, bir örtü değildir. Bu cübbenin temsile ettiği bir namus vardır. Ve o namusa hiç kimsenin el uzatmaya hakkı yoktur.

Kaldı ki, Huder bünyesinde avukatlar ile birlikte bir çok hakim, savcı ve dahi Adalet komisyonu başkanlarının olduğu, kapsamlı bir hukuk derneğidir. Geçmişte saldırılara maruz kalan savcısının, hakiminin arkasında durduğu gibi bu günde tarafsızca avukatının arkasında durmaktadır.

Bu sebeple benzer olayların yaşanmaması adına şikayet edilen hakim hakkında gerekli yasal ve idari cezanın verilmesi için bugün burada bir araya gelen meslektaşlarıma, bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımıza söz veriyoruz. HUDER var olduğu sürece yargının, adaletin, hukukun, savunmanın ve avukatın yanında olacaktır.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8