Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Dünya Tütünsüz Günü paneli yapıldı
Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi (DÜBAM), Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türk Toraks Derneği’nin işbirliğiyle “Dünya Tütünsüz Günü” başlıklı panel gerçekleştirildi.
Sağlık 1.06.2019 - 16:17:28

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Panele, Hastane Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, DÜBAM Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen, DÜBAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Oğuzhan Kendirli,  öğretim elamanları ve hastane sağlık çalışanları katıldı.

Sigara ve Kalp Sağlığı konusunda sunum yapan Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Kaya, 4 bine yakın zararlı madde içeren sigaranın içerisinde yer alan nikotinin kardiovasküler sisteme etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çekti. Sigara içmenin kardiyovasküler ölümlerin yaklaşık üçte birine neden olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kaya, sigara tüketiminin kanın oksijen taşıma kapasitesini etkilediğini, kan basıncını arttırdığını, damarlarda yağ birikimi ve tıkanıklık oluşumuna sebep olduğuna dikkat çekti.

“Tütün ve Akciğer” başlıklı sunum yapan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yıldız Gülhan, tütünün en sık görülen ve en önlenebilir kanser nedeni olduğuna işaret ederek Akciğer Kanseri gelişme riskinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla 20 kat yüksek olduğunun altını çizdi. Tütün ve Tütün ürünlerinin Akciğer Kanseri, Koah ve Astım başta olmak üzere birçok akciğer hastalığı ile ilişkisini ortaya koyan Dr. Öğr. Üyesi Gülhan, kanser gelişme riskinin pasif sigara maruziyeti, sigara içme süresi, günlük içilen sigara miktarına göre değiştiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak bağımlılığın kronik bir hastalık olduğuna dikkat çekerek mücadele süreci ile ilgili bilgiler veren Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi Müdürü Dilek Demirezen de sunumunda bırakmayı sürdürmek ve eyleme geçmenin önemine vurgu yaptı.

Panel, Düzce üniversitesi Sağlık Araştırma ve uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya’nın konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8