Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Gençler bir ekip bin biçiyor
Düzce Gençlik Merkezi'ndeki gönüllü gençler, "Ata Tohumu Gençlerin Elinde Yeşeriyor Projesi" kapsamında köy sakinlerinden topladıkları unutulmaya yüz tutmuş tohumlara yeniden hayat veriyor.
Gündem 2.06.2019 - 23:56:18

Gençlik Merkezi'nde görev yapan Kübra Günoğlu'nun hazırladığı proje çerçevesinde eğitim verilen gençler, köy ziyaretleri yaparak "ata tohumları"nı topladı. 

Özellikle yaşlıları ziyaret ederek "bir ekip bin biçilen" tohumlarla buluşan gençler, köyleri gezerek projeyi anlattı.

Gençler, köy sakinlerinden topladıkları 116 çeşit tohumu, oluşturdukları serada toprakla buluşturdu.

Sulama ve çapa yapan gençler, bahçeye taşıdıkları fidelerden elde ettikleri domates, Çerkez kabağı, kırmızı pancar, pezik, reyhan ve börülce gibi ürünlerin hasadına başladı. 

 

AMAÇ MİLLİ TOHUM SEFERBERLİĞİNE KATKI SAĞLAMAK

 

Proje Koordinatörü ve Düzce Gençlik Merkezi personeli Kübra Günoğlu, Türkiye'de verimli toprakların bulunduğunu ve yaşlıların elindeki ata tohumlarıyla bu toprakların yeniden canlanması için yola çıktıklarını söyledi.

Köylü kadınların özenle sakladığı ata tohumlarının unutulmaması ve gençlerin eliyle toprakla buluşması için proje hazırladıklarını belirten Günoğlu, gençlere çalışmayı anlattıklarını dile getirdi. 

Gönüllü gençlerle en ücra köylere gittiklerini anlatan Günoğlu, şöyle devam etti: “Öncelikle bir taslak oluşturduk, daha sonra gönüllü genç ağı oluştu. Yaklaşık 60 genç bize ulaşarak projede yer almak istediğini söyledi. Mühendisler eşliğinde toplantılar yaparak saha çalışmalarına başladık. Köylere gittik, kapı kapı dolaşarak ata tohumlarını büyüklerimizden istedik. Bu tohumlar çok özel, gazete kağıtlarında, özel şişelerde saklanan tohumlardı. Bu tohumları alırken hikayeleriyle aldık.”

 

ELİMİZDE 50-100 YIL ÖNCESİNDEN TOHUMLAR VAR

 

Günoğlu, geçmişe uzanmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Elimizde 50-100 yıl öncesinden tohumlar var. 116 tohum topladık, bunların hepsi farklı tohumlar. Örneğin 10 farklı domates tohumumuz var. İlimizde yetişen endemik bitkiler var. Bir de gönüllü gençlerimizin il dışından getirdiği tohumlar var. Burada farklı iklim ve şartlarda tohum denemeleri yapmış oluyoruz” diye konuştu.

Amaçlarının milli tohum seferberliğine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Günoğlu, “Şu an seramızda çimlendirdiğimiz tohumları dış alana aldık. Burada yeniden tohum elde etmeyi planlıyoruz” dedi. 

Günoğlu, projeyi yaygınlaştırarak ülke genelindeki gençlik merkezleri vasıtasıyla tohum bankası oluşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

Düzce Üniversitesi Hakla İlişkiler Bölümü 1. sınıf öğrencisi Eda Çetin de toprakla buluştuklarını söyledi. Çetin, şunları dile getirdi: “Projeyle hibrit tohum ve ata tohumu ayrımını öğrendik. Hibrit tohumun bir kere meyve verdikten sonra öldüğünü, ata tohumlarının sürekli yeşerdiğini ve yıllarca tohum kazandırdığını öğrendik. Bu, çok güzel bir proje oldu. Serbest zamanlarımızı değerlendirmek için de çok güzel oldu. Elim daha önce hiç toprağa değmemişti, bu projeyle bir şeyler ekebilmeyi öğrendim. Bir tohum ekip dünyaya bir canlı kazandırıyor olmak, küçük gibi gözükse de çok güzel.”

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8