Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Genç fikirler Melek Yatırımcılık'la büyüyor
"Melek Yatırımcılık" olarak bilinen Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Sistemi'ne dahil olmak için verilen lisans sayısı 476'yı buldu.
Ekonomi 8.06.2019 - 14:38:13

"Melek Yatırımcı", birçok ülkede "Business Angel" ve "Angel Investor" olarak anılıyor.

2013 yılında faaliyete alınan Bireysel Katılım Sermayesi Sistemi (BKS)  kapsamında, henüz başlangıç aşamasındaki bir iş fırsatına yatırım yapılıyor. Girişimin büyümesi ve gelişmesi amacıyla sermaye ve bilgi birikimi sağlayan "Melek Yatırımcılık" için lisans veriliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının verilerine göre, lisans sayısı 2013'te 155, 2014'te 120, 2015'te 69, 2016'da 68 ve 2017'de 33 oldu. Geçen yıl bu amaçla verilen lisans sayısı 26 olurken, bu yılın ilk 3 ayında 5 yatırımcı daha lisans aldı.

Bugüne kadar verilen Bireysel Katılım Sermayesi lisans sayısı ise 476 olarak kayıtlara geçti.

 

BAŞVURULARIN YÜZDE 80'İ MARMARA'DAN

Lisans başvurularının yüzde 80'i Marmara Bölgesi'nden yapıldı. Marmara'yı yüzde 12 ile İç Anadolu Bölgesi ve yüzde 6 ile Ege Bölgesi takip etti.

Verilen lisansların illere göre dağılımında ise yüzde 76 ile İstanbul başı çekti. Bu ili yüzde 8 ile Ankara ve yüzde 5 ile İzmir izledi.

Melek yatırımcılar niteliklerine göre değerlendirildiğinde, 159 yatırımcının tecrübeli, 183 yatırımcının servet sahibi, 134 yatırımcının da yüksek gelirli olduğu görüldü.

 

YATIRIMCILARIN 35'İ DOKTORALI

Eğitim durumuna göre bakıldığında, yatırımcıların 35'inin doktoralı, 426'sının lisans ve yüksek lisans eğitimi gördüğü, 13'ünün ise lise mezunu olduğu belirlendi. İki ilköğretim mezununun melek yatırımcı lisansı alması da dikkat çekti.

Lisans sahiplerinin yüzde 48'i istatistik, matematik, mühendislik, mimarlık ve doktorluk gibi sayısal-fen bilimleri alanlarında mesleğe sahipken, yüzde 41'i işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler ve avukatlık gibi sosyal bilimler alanında faaliyet gösteriyor.

Melek yatırımcıların ağırlıklı yaş ortalaması 35 ile 55 arasında değişirken, 20 ve 25 yaş arasında 2, 65 ve 75 yaş arasında ise 15 melek yatırımcı bulunuyor.

 

YATIRIM BAŞVURUSU TUTARI 11 MİLYON 889 BİN 206 LİRA

Yatırımcıların bu alana yönelmesinin nedeni yüzde 44 ile büyüme potansiyeli ve yüksek getiri olurken, bu gerekçeyi yüzde 24 ile maddi ve manevi destekte bulunma imkanı izledi.

Bireysel Katılım Sermayesi Sistemi üzerinden ilk yatırım 2013 yılında gerçekleştirilirken, bugüne kadar yapılan yatırımlarda bireysel katılım yatırımcıları yüzde 10 hisse bedeli için ortalama 78 bin 370 lira sermaye aktardı.

Ayrıca, 31 Mart itibarıyla sistemdeki toplam yatırım başvurusu tutarı 11 milyon 889 bin 206 lirayı buldu, 11 milyon 739 bin 206 lira yatırım başvurusu başarıyla sonuçlandırıldı.

Yatırım yapılan şirketlerin yüzde 91'i çalışan sayısına göre mikro işletme sayılırken, geri kalanı küçük işletme kategorisinde yer aldı.

Yatırım yapılan şirketlerin yüzde 48'ini yazılım ve uygulama-geliştirme, yüzde 17'sini e-ticaret, yüzde 9'unu bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri, yüzde 9'unu veri tabanı faaliyetleri oluşturdu.

Destek verilen yatırımcıların yüzde 59'unun profesyonel beyaz yakalı, yüzde 32'sinin girişimci ve yüzde 9'unun serbest meslek sahibi olduğu görüldü.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8