Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Düzce'nin sorunları çözülemiyor
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM genel kurulunda Düzce’nin sorunlarını dile getirdi.
Siyaset 11.06.2019 - 18:08:04

TBMM’de gündem dışı konuşma yapmak için üzere söz alan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, “Düzce, İstanbul, Ankara gibi ülkemizin iki ana kentin ortasında 380 bin nüfuslu bir şehirdir. Ancak il oluşundan bugüne kadar geçen 20 yılda bölgesinde bulunan diğer illerle kıyaslandığında maalesef hak ettiği konuma bir türlü gelememiştir” dedi.

 

“İL TURİZMİ YÖNETİLEMİYOR”

 

Düzce’nin başta çevre illerde yaşayan vatandaşlar olmak üzere herkesin görmesi gereken adeta saklı bir cennet olduğunu anlatan Milletvekili Yılmaz, “Düzce; Sinekli, Balıklı, Kardüz, Pürenli, Derebalık, Topuk Torkul, Odayeri başta olmak üzere sayıları onu aşan yaylalarıyla, Akçakoca denizi ve kumsalıyla, Güzeldere, Samandere şelaleleriyle, Akçakoca da Fakıllı ve Yığılca’da Sarıkaya mağaralarıyla, Cumayeri'nde raftingiyle, Gölyaka'da kuş cenneti Efteni gölüyle, Konuralp de tarihi Bitinya bölgesine ait Prusıas şehri kalıntılarıyla adeta turizm cenneti olması gereken bir şehirdir. Bu özelliklerine rağmen maalesef yıllardır kötü yönetilen daha doğrusu yönetilemeyen il turizmi turizm pastasından alması gereken payı alamamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“HASTANENİN DURUMU İÇLER ACISI”

 

Düzce’nin sorunlarını bir yıldır peyderpey dile getirmesine rağmen sorunların çözülemediğini vurgulayan Yılmaz, “Ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar Düzce’yi de etkilemekte, bunun yanı sıra çevre yolları tamamlanmayan ilimizin trafik problemleri gün geçtikçe artmaktadır. Yığılca yolunda çalışmalar devam etmesine rağmen hedeflenen yol yapımı ihtiyacı karşılamamaktadır. Gölyaka bağlantı gişeleri ve Kaynaşlı gişelerinin açılma aşamasına gelmesi gecikmeye rağmen sevindiricidir. Düzce Devlet Hastanesinde yapılan çalışmalar neticesinde iyileşme olmuşsa da fiziki problemleri ve kadro sıkıntısı devam etmektedir. Akçakoca Devlet Hastanesi ile ilgili hala bir adım atılmamış olup, hastanenin durumu içler acısıdır. Akçakoca gibi yazın nüfusu yüz bini aşan bir ilçeye mevcut hastane yakışmamakta personel sıkıntısı bir türlü orada da giderilememektedir” şeklinde konuştu.

 

“FINDIK ÜRETİCİSİ ÇOK ETKİLENİYOR”

 

Düzce’deki 740 bin dönüm tarım alanının 630 bin dönümünün fındık arazisi olduğunu dile getiren MHP’li Ümit Yılmaz, “630 bin dönüm fındık arazisinin 500 bin dönümüne zirai destek verilmektedir. Yüzde 6 ve üzeri üçüncü sınıf fındık arazilerine destek verildiğini göz önünde bulundurursak Düzce de tarımın tamamıyla fındığa endeksli olduğunu ve 27 bin ailenin fındıktan geçindiğini görürüz. Karadeniz bölgesinde fındık üreticisinin yaşadığı sıkıntıların tamamı Düzce ekonomisine yüzde 60 katkısı olan fındık üreticisini ve dolayısıyla Düzce’yi çok fazla etkilemektedir.

 

“TÜM KARADENİZLİLERİ SIKINTIYA SOKUYOR”

 

Tarımda gerek Düzce’de gerekse Karadeniz’de fındıkçının problemleri büyüktür. Defalarca fındık üreticisinin sorunlarını ve beklentilerini dile getirmemize rağmen Tarım Bakanlığından konu hakkında bir açıklama yapılmaması fındık üreticisini endişelendirmektedir. Tarım Bakanlığının açıklama yapmadan bir takım dış kaynaklardan yapılan yıllık ürün açıklamaları üreticinin endişelerini arttırmaktadır. Üretici geçen sene yaşadığı sıkıntıların aynısını çekmekten korkmaktadır. Tarım Bakanlığından bir açıklama yapılmaması Karadeniz’de yaşayan yaşamayan tüm Karadenizlileri sıkıntıya sokmaktadır. Hem fındık üretimini 1 milyon tona çıkartmak istediğini söyleyip hem de fındıkçıyı kendi başına bırakmak ülkemize ve üreticiye sahip çıkmamak, fındık tekeli oluşturmaya çalışan bir şirketten başkasına fayda sağlamayacaktır.

 

“FINDIK ZOR BİR TARIM ÜRÜNÜ”

 

Fındık üreticisinin üzerine oynanan oyunlar bununla da kalmamaktadır. Üretici sadece bir ay çalışıp adeta yan gelip yatıyor gibi gösterilerek küçük düşürülmeye ve diğer çiftçilerle arası açılmaya çalışılmaktadır. Özellikle son dönemde tekel oluşturmaya çalışan bir şirketin yetkililerinin üretici hakkında söyledikleri şunlardır: ‘850 bin ton yıllık ürün var, fındık üreticisi rahat, yeterince çalışmıyor fındıkçı çok para kazanıyor’ gibi söylemlerin tamamı yalandır. Bir fındık üreticisi olarak açık ve net bir şekilde belirtmek isterim ki fındık dikili araziler çok eğimli ve başka bir tarım alternatifi olmayan arazilerdir. Fındık öyle bir ay çalışılan değil senenin en az 7 ay tımarıyla, ilaçlamasıyla, çapasıyla, toplamasıyla, harmanıyla emek harcanması gereken zor bir tarım ürünüdür. Bu eğimde yapılan fındık tarımı çok yüksek maliyetlidir. 

 

“3 DOLARIN ALTINA DÜŞÜNCE TMO ALIM YAPMALI”

 

Son dönemde artan mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatları bütün çiftçilerde olduğu gibi fındık üreticisini de zor durumda bırakmıştır. Fındık üreticisi bu senede umduğu fiyatı zamanında bulamazsa tarlaya gidemeyecek tarlasına bakım yapamayacak duruma gelmiştir. Bu durum yıllık ürün bırakın bir milyon tona çıkmasını daha da düşmesine neden olacaktır. Fındık üreticisinin tarım bakanlığından beklentisi derhal TMO’nun fındık fiyatı 3 doların altına düşünce müdahale alımı yapacağını açıklamasıdır” ifadelerini kullandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Siz düzcenın sorunlarını dıle getırdınız ilce beledıyelerı kazandınız hala “nlamadılar sanırım genel secımde tüm vekıllik lerı kaybetmek istıyorlar onun için sorunlara el atılmıyor
Uyanın - 13.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,90

Bu sene de geçen senekinin aynısı yapılacak tüccarlar üreticinin elinden fındığını yok fiyata alınıp akabinde yöneticiler idareciler hükümet ne derseniz deyin fındık fiyatı açıklayacaktır yani Çiftçi anasını alıp gitsin diyeceklerdir geçmişte ne olduysa bugün de aynısı olacaktır haydi hayırlısı ama bir gün bu çiftçinin ahın onları Yakasından tutacaktır çiftçiyi kim hor görürse Allah bildiği gibi yapsın.
İlhan - 11.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%43,70

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8