Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Agah Altay Yazdı...
Köşe Yazıları 12.06.2019 - 12:01:44

DÜZCE dışında yaşayanlar için biraz sıradan gelebilir ama bu Türkiye için küçük, Düzce için büyük bir adımdır. Düzce bu yıl ilk kez profesyonel fuarlara imza attı.

Ramazan ayından bir hafta önce ilk kez 1. Gıda, Tarım, Sanayi, Hayvancılık ve Turizm Fuarı düzenlendi. Belediyenin Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlenen “1.Düzce Fuârı” beklenilen ilgiyi pek görmese bile organizasyon gayet başarılıydı.

Bazı kesimler fuar alanının şehir merkezine biraz uzak kaldığını ve fuar için yeterli tanıtımın yapılmadığı görüşündeydi. Ancak yine de ‘iyi ki yapılmış” dedirtmeyi  başardı.

Şu sıralar Anıtpark’ta yine ilk kez profesyonel bir kitap fuarına evsahipliği yapıyoruz. 16 Haziran’a kadar sürecek olan fuar Safir Koleji’nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Neil Amstrong’un Apollo 11 uzay aracıyla Ay’a ilk ayak bastığında “bu benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım.” deyişini Düzce’ye uyarlayabiliriz. Evet, bu Türkiye için küçük ama Düzce için büyük bir adımdır.

Bu tür ulusal fuarları her yıl sürdürmeliyiz. 20 yıl önce il statüsü kazanmış bir şehir için geç bile kalındı.

Hatırlarsınız; 2000’li yılların başında şimdiki Krempark AVM binası inşaat halindeyken METEF fuarları düzenleniyordu. Öyle ki, Düzce’deki tüm meslek liselerinin yanı sıra bazı esnafların standı fuarın ana temasını oluşturuyordu. Ve bu birkaç yıl üstüste gerçekleştirildi. Hatta bu fuara özel konserler bile düzenleniyordu. Belki de Düzce’nin o güne kadar en ses getiren yerel fuar organizasyonlarından biriydi. Sonrasında Halk Eğitim Merkezlerinin açtığı yılsonu sergilerinden başka görsel bir faaliyet yapılmadı.

Tüm bunları küçümsemiyoruz. Lakin bu şehir her zaman daha profesyonellerini hak ediyor. Fuar kültürünü bölge insanına alıştırmalıyız.

Safir Koleji yetkililerini bu girişimlerinden ötürü kutluyoruz. Bu konuda diğer kurumlara örnek oldular.

Düzce Kitap Fuarı’na birçok yayınevi katılmış. Ancak gelmeyen ya da gelmek istemeyen bir sürü yayınevleri olduğunu öğrendik. İşte bunu aşmalıyız. Bunu aşmanın en önemli yolu da her yıl bu fuarları daha da profesyonelleştirerek devamlılık sağlamaktır.

Ancak yine de kitap fuarı beklenen ilgiyi görmüyor. Eğer bu bir defile ya da lüks otomobil fuarı olsaydı Anıtpark tıklım tıklım olurdu.

Aslında genel olarak kitap fuarları pek ilgi görmüyor. Çünkü kitap okuma kültürümüz yok.

Otobüste ya da bir kafede oturup kitap okuyan birine garip gözlerle bakıyoruz.

Alışmamışız... Ya da gereksiz gibi görüyoruz.

Henüz bu kültür ne yazık ki bizde gelişmemiş.

Oysa Goethe diyor ki; “İnsan her gün ya güzel bir ses işitmeli, ya gönül açıcı bir kitap okumalı, ya da güzel bir şey izlemeli.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Harun bey köşe yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Düzce için çok önemli olan konuları kaleme alıyorsunuz ve başarılı bir şekilde okurlarınıza aktarıyorsunuz. Düzce için bu ve buna benzer Fuarların daha da kapsamlı bir şekilde gelişmesiniumit ediyor size de başarılar diliyorum.
Tahsin - 12.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,96

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8