Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.11.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Agah Altay Yazdı...
Köşe Yazıları 19.06.2019 - 11:34:04

KÜTAHYA Vahid Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi geçtiğimiz gün kapılarını açmıştı bana. Bünyesinde 3 bin 355 cilt El Yazma ve 12 bin 233 Nadir Basma Kitap olmak üzere toplam 14 bin 439 kitap barındırıyor.

Türkiye’de oldukça kısıtlı sayıda bulunan 14 Yazma Eser Kütüphanesi’nden biri. Eskişehir, Uşak, Afyon gibi çevresindeki birçok ilden yazma eser bu kütüphaneye nakledilmiş. Ayrıca halktan gelen destekle de arşiv oldukça genişlemiş.

Osmanlı’nın önemli devlet adamlarından Mehmed Emin Vahid Paşa’nın 1812 yılında bizzat kurduğu kütüphane ziyaret edilmeye değer.

Geçtiğimiz günlerde bir konu araştırması için Kütahya’daydım. Son derece güler yüzlü ve misafirperver personelleriyle Vahid Paşa Yazma Eser Kütüphanesi halka hizmet vermeye devam ediyor.

Kütüphane İdari İşler Personeli Halil Kahraman Bey ilgisi, nezaketi ve misafirperverliğiyle bizi onurlandırdı. Aynı zamanda Kütahya İl Kültür Ve Turizm Müdürü Zülkarneyn Yeldemez’le de tanışma fırsatı bulduk.

Yazma Eserlere ilgi gün geçtikçe azalıyor. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ve girişimleriyle Osmanlıca kursları bir dönem revaçta olsa da bu çok fazla uzun sürmedi. Dolayısıyla Osmanlıca’ya ilgi gittikçe azaldı.

Bu kapsamda Vahid Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi bizi tarihin tozsuz sayfalarında zaman tüneline sokmuştu adeta.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gâzi zamanından kalma 700 yıllık el yazma altın varak süslü Kur’an-ı Kerim’den Osmanlı’nın ilk basılan gazetelerinin orijinal nüshalarına kadar pek çok tarihi yazma eseri de gözlemleme imkanımız oldu.

Yazma Eser deyince aklımıza gelen ilk şey şüphesiz eski, yıpranmış, yüzyıllar görmüş Osmanlıca, Farsça ya da başka dillerde yazılmış antika diyebileceğimiz kitaplar gelir.

Bu aslında kimilerine göre pek ilgi duyulmayan bir şeydir. Zira Osmanlıca ile Arapçanın harfleri aynı olduğundan çoğumuzun hafızasında Osmanlıca dendiğinde “Arapça” olgusu gelir.

Bu da Arapçaya ilgi duyulmamasından kaynaklanan bir durumdur. Biraz da merak duyup duymamamızla ilintilidir. Oysa Osmanlıca bizim özümüzdür. Ceddimize borcumuzu ödeyeceksek şüphesiz bu özümüzü diri tutarak yerine getirmeliyiz.

Tarih kitaplarından okuyup öğrendiğimiz, kaynak edindiğimiz bilgileri aslında Osmanlıca yazılan bu yazma eserlere borçluyuz. Zira o kitapların ışığında bugünleri değerlendirebiliyoruz.

Keşke bu kaynakları çevirilerden değil de bizzat aslından okuyup öğrenebilsek. İşte o zaman tarihin gerçek kaynağına erişmiş oluruz.

Nitekim eskiler şöyle der;

“Dil bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımız zaman orada kendimizin gerçek yankısını görürüz.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8