Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can Şerbetçi Yazdı...
Köşe Yazıları 9.07.2019 - 17:34:36

TARİHİ Kırkpınar Güreşleri hafta sonu Edirne’nin Sarayiçi Er Meydanı’nda yoğun bir ilgiyle gerçekleşti.

Bu yıl 658’incisi yapılan Kırkpınar güreşlerini izlerken aklıma bizim konutlarda atıl duran güreş alanı geldi. Bir aralar yağlı güreşler Gümüşova Selamlar çayırında yapılırdı. Sonra konutlarda Mehmet Keleş döneminde, dedesi Merhum Haşim Keleş’in isminin verildiği bu güreş meydanı inşa ettirildi. Bir iki defa da bu yerde yapılan yağlı güreşlerin arkası gelmedi. Kırkpınar’da birçok ilin ve belediyelerin güreşçileri mücadele etti.

Hâlbuki geçmiş yıllarda Düzce’den merhum Ordulu Mustafa Bük üç defa üst üste Kırkpınar’da şampiyon olmuş ve altın kemerin ömür boyu sahip olmuştu. Oğlu Mustafa Bük ise babasının izinden gitmek istedi. Ancak, bence Düzce’de sahipsiz kaldı. 

Geçmişte, Uzun Mustafa ve Sarayyeri ile Ağa Köyünde yağlı güreşler uzun yıllar yapıldı ve Düzceli gençler de bu çayırlarda boy gösterirlerdi. Ünlü güreşçiler gelirdi, büyük ilgi olurdu.

Düzce’de iki tane Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu kardeş vardı. Haydar ve Nurettin Zafer kardeşler. Düzce’nin gururu bu güreşçileri alileri dışında mezarları başında anan bile yok. Ordulu Mustafa’yı da anan yok, ölüm yıldönümlerinde. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. 

Şimdi bizde boş boş duran güreş meydanı var, ama güreşçi yok. Güreş ile ilgilenenler varsa da ilgisizlikten bir kenara çekilmiş vaziyette.

Düzce, adını ne ile duyurur derseniz, atıl duran güreş meydanını değerlendirerek, sadece ilimizdeki gençleri burada eğiterek, güreştirerek, geleneksel hale getirmek ile olabilir derim. Milyonluk tesis boş duruyor, hiç olmazsa yağlı güreş turnuvaları bile gerçekleştirilebilir pekala.

Bırakın yağlı güreşi, minder güreşi bile tarih oldu. Minder güreşçisi bile yetiştiremiyoruz. Kırkpınar’da birçok belediyenin ve kuruşların güreşçisi vardı. Bizim Belediyenin Spor Kulübü var. Basketbol ve voleybol takımları var. Burada bile Düzceli sporcu sayısı çok az. Bu kulüplere Amerikalardan kıytırık basketçi ve voleybolcu getirip dolar üzerinden para ödüyoruz. Düzce Belediyesi bir Güreş İhtisas Kulübü kursa, burada güreşçi yetiştirse, kıytırık ABD’li basketçi ve voleybolculardan daha az masraf olur.

Minder güreşi için bile iki tane salon varken, elini kıpırdatan yok.

Geçmişin güreş diyarı, güreş alanı Düzce’de Ata sporumuza tek bir kuruşluk yatırım yok. Güreş meydanı konutlarda kaderine terk edilmiş.  

Aslında, Düzce’de her şey dökme suyla ve Allah’a emanet durumda.  

Düzce’nin sporun hiçbir dalında vizyonu yok.  Bazı gençlerimiz ferdi başarıları Düzce’ye taşısalar da, devam sporcu yetiştirmek gibi bir derdimiz yok.

Kısacası; Düzce, boş işler ile güreşiyor. Er meydanında ise hiç yok. 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yağlı güreşe yatırım yapalım,düzce de,karamürsel gibi,çayıra mührünü vursun.İnşa Ellah.
Nurullah Alphan İnan - 12.07.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,66

Dünyadan haberin yok atıl dediğin yerde her yıl güreş düzenleniyor
Murat - 10.07.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,21

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8