Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İhmal iddiasına suç duyurusu
CHP’li vekil Mahmut Tanal, Meteoroloji’nin sel uyarısının hoparlörlerden duyurulmaması, dere yataklarının park için daraltılması, plansız yapılaşma, su kanalları ve istinat duvarlarının örülmemesi gibi gerekçelerle suç duyurusunda bulundu.
Siyaset 27.07.2019 - 14:53:30

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Düzce’de can ve mal kaybına neden olan sel ve heyelan felaketinde ihmal iddialarını adliyeye taşıdı. Tanal, “Genel Güvenliğin Tehlikeye Sokulması”, “Sel Ve Taşkına Sebep Olma”, “Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma”, “Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme” iddiasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Akçakoca Belediyesi yetkilileri hakkında Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

"PARK YAPILIRKEN DERE YATAKLARI DARALTILDI"

 

Tanal’ın suç duyurusu dilekçesinde, can ve mal kayıplarının oluşumda çok ciddi ihmallerin bulunduğuna dikkat çekildi. Dilekçede, bölgeye yapılan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı’nın yapımı sırasında dere yataklarının daraltıldığı, bu yapılırken 4373 sayılı Taşkın Sulara Ve Su Baskınlarına Karşı Korunma Kanunu ve  03.05.2019 Tarih ve 30763 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine aykırı hareket edildiği aktarıldı. Dilekçede ayrıca, bölgede kanunla belirlenen önlemlerin alınmadığı, istinat duvarlarının örülmediği, dere yatağının taşma ihtimalinin hesaplanmadığı vurgulandı.

Dilekçede, “Dere yataklarının olası bir afet durumu gözetilmeksizin daraltılması, bölgede planlama yapılmaksızın inşaata başlanması, olası afet risklerine karşı önlem alınmaması, su kanallarının ve istinat duvarlarının açık tehdide rağmen örülmemiş olması idarenin kusurunu gözler önüne sermektedir. Bu faaliyetleri gerçekleştirmekle ve denetlemeleri yapmakla görevli kamu personelinin yaşanan mal ve can kayıplarından sorumlu olduğu açıktır” denildi.

 

"RAPORDAKİ ÇARPICI TESPİTLER DİKKATE ALINMADI"

 

Orman Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan“19-21 Mayıs 1998 Batı Karadeniz Seli Nedenleri, Alınması Gereken Önlemler ve Öneriler” başlıklı raporda bölgedeki yağış durumuna dikkat çekildiği ve çok çarpıcı tespitlerin yapıldığının belirtildiği dilekçede, “Rapordaki bilimsel ve teknik önerilerin dikkate alınmaması dahi başlı başına bir ihmaldir” ifadelerine yer verildi.

CHP’li Mahmut Tanal’ın dilekçe ekinde sunduğu Orman Mühendisleri Odası’nın söz konusu raporunda yer alan bazı dikkat çekici bölümler şöyle:

“Büyük Melen Havzası içerisinde yer alan meteoroloji istasyonlarında (Düzce... Yığılca, Hasanbey) en büyük yağışlar haziran, temmuz ve ağustos aylarında… olmaktadır. (Sayfa 43) … Dolayısıyla havza genelde, dik ve sarp eğimli arazilerden oluşmakta ve eğim koşulları itibariyle erezyona, sel ve taşkınlara karşı oldukça duyarlı bir yapıyı temsil etmektedir. (Sayfa 44) …Yukarı havzalardan koparak gelen seller önce yukarı kesimlerde özellikle Melen Çayı, Karadere, Asar ve Aksu Derelerinde yolları, köprüleri ve dere boyundaki yerleşim ve tarım arazilerini tahrip ederek Düzce ovasına yayılmış, taşkın haline gelmiş. (Sayfa 48)”

Tanal’ın suç duyurusu dilekçesiyle birlikte Başsavcılığa sunduğu Orman Mühendisleri Odası’nın raporunda yine “Büyük Melen Çayı’nı oluşturan havzaların çok büyük kısmının (Akçakoca için yüzde 96.9’lık kısmın) yüzde 20 üzerinde eğime sahip olduğu, bu durumun önlem alınmadığı zaman sel ve taşkınlara yol açmasının kaçınılmaz olduğu” vurgulanıyor.

 

METEOROLOJİ’NİN UYARISI HALKA DUYURULMADI

 

Tanal’ın hazırladığı suç duyurusu dilekçesinde, Meteoroloji’nin Düzce için yaptığı kuvvetli yağışların  ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara neden olabileceği uyarısının yüksek sesle halka duyurulmadığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün lüzumlu bilgileri sadece duyurmasını değil, halkın yararlanabileceği tarzda yayınlamasını öngördüğünün vurgulandığı dilekçede, selin vurduğu köylerde internet bağlantısı olmadığına dikkat çekilerek, “Dağlık bir köyde sel duyurusunu yapmanın cami hoparlörü, muhtarlıklar aracılığı ile duyuru, belediye araçları ile yayın gibi birçok alternatif varken yalnızca internet yayını ile yetinilmesi mevzuatta geçen görev tanımına aykırıdır. Bu konuda gerekirse Valilik, Kaymakamlıklar, Emniyet Güçleri, İdari makamlar ve belediyeler eliyle duyuru yapılması gerekmekteydi” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8