Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“Fındık en az 20 TL olmalıydı”
Geçtiğimiz hafta açıklanan fındık fiyatını değerlendiren İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık fiyatının üreticiyi tatmin etmeyeceğini öne sürerek şunları dile getirdi: "Öncelikle açıklanan fındık fiyatlarının üreticimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.
Gündem 30.07.2019 - 15:56:28

 

 Amacımızın temelsiz ve mesnetsiz bir eleştiri yapmaktan çok ‘tarihe not düşme ‘ amaçlı olduğunu tüm Düzceli hemşehrilerimize bildirmek isteriz.

Nitekim,  diğer bir çok sektörde olduğu gibi fındık sektöründe de ülke genelinde yaşanmakta olan ekonomik sıkıntılar kendini göstermiştir. Her ne kadar açıklanan fiyatin  ‘ iyi bir fiyat’ olduğu algısı topluma empoze edilmeye çalışılsa da biz İyi Parti Düzce Teşkilatı olarak bu algıya katılmadığımızı bildirmek ve üreticilerimizin daha fazla mağdur olmaması için bazı uyarılar ve tespitler yapma ihtiyacı hissetmiş bulunuyoruz.

Esasen var olan bir gerçeği tekrardan dile getirmek isteriz ki TMO’nun depolarında fındık stoğu tükenme noktasında iken ve ticari tabirle fındık piyasası ürün kıtlığı yaşarken; daha da önemlisi resmi manada bir türlü rekolte açıklaması gelmemişken 16.5 TL’lik fiyatı bir fiyatlandırma başarısı olarak görmenin yanlış olduğu, fiyatın 20 TL‘nin altında, mevcut şartlarda; olmaması gerektiği kanaatindeyiz.

Henüz daha fındık sezonu başlamadan yapmış olduğumuz erken fiyatlama duyurusunun devletimizce yapılıp, TMO’nun da alım tarihini erken açıklamasını geçen sene yaşanan mağduriyetler ekseninde olumlu bulmakla beraber fındıkta birim maliyet hesabı yaptığımızda açıklanan fiyatın üreticinin yüzünü güldürecek bir fiyat olmadığını, bunun da en iyi üretici tarafından bilindiğini düşünüyoruz.

İlimiz bazında konuya bakarsak, Düzce’de ortalama verimin dönüm başına 132 kg olduğu gerçeği ile karşılaşırız. Fındığın masraflarını yetiştirme masrafları ve hasat masrafları olarak ikiye ayırdığımız da Düzce’de dönüm başına toplam masrafın ( kredi maliyetleri hariç) yaklaşık olarak 1460 TL olduğunu görmekteyiz. 

1 ton fındığın ise yine yaklaşık 7,5 dönümlük bir araziden toplandığını düşünürsek ton başına maliyetimizin de 11,5 -12,5 TL bandında net maliyet olarak çıktığını görmekteyiz ki gerek üreticilerin toplumun diğer kesimleri gibi borçlu yapısı ve ödenen faiz giderleri, gerekse de hem özel sektörün hem de devletin depolarında fındığın olmadığı bir dönemde 16.50 TL brüt fiyat ( ki 50 randıman üzerinden hesaplanan bu fiyatın üretici açısından net karşılığı 15 TL civarında olacağı üreticilerimizin tecrübeleri ile de sabittir)  ile sezona girilmesi fındığın tavan fiyatı olarak önümüzde olacak ve uzun dönemde üretici yine mağdur olacaktır. Oysa ki bizim fiyat ilanı öncesi farklı ortamlarda da ifade ettiğimiz üzere, üreticiyi mağdur etmeyecek fiyat destekleme ödemeleri öncesi kilogram başına 20 TL'den az olmamalıdır. Üreticilerin 20 TL'nin altında yapılan fiyat ilanı sebebi ile yaşayacakları mağduriyetler toplumun tüm kesimlerinde üzüntüye sebep olacaktır.

Tüm bu gerçeklerden hareketle, üreticilerimiz açısından avantajlı bir durum yaratılabilmesi için ;

1)İlan edildiği üzere TMO fındık alımlarına sezon ile birlikte süratle başlamalıdır

2)Alınan ürünün ödemesi, yine belirtildiği üzere, süratle yapılmalı, alım sırasında üreticiye karysi TMO’nun katı tavrı yumuşatılmalıdır.

3)Büyük alım yapan firmaların TMO’ya fındık vermesi engellenmelidir, açıklanan fiyatın serbest piyasada, daha önceki yıllarda da görüldüğü üzere, 2 TL ve üzerinde düşmesinin önüne geçilmelidir.

4)Yapılan desteklemelerin ne kadarının reel olarak üreticinin cebine girdiğinin de rakamsal olarak , üretim tonajı/ dönüm ve destekleme ilişkisi çerçevesinde net bir şekilde ortaya konmalıdır.

5)Sürekli olarak dile getirdiğimiz üzere, her yıl bu sancılı süreci yaşamaktansa acilen ülke çapında 400.000’den fazla üreticiyi ilgilendiren fındık ile alakalı somut bir fındık politikası üretilmelidir.

Soncu olarak, açıklanan fiyatın   ‘çok iyi bir fiyat’ olduğu algısının gerçeği yansıtmadığını, üreticilerimizin geçmişten gelen borç yükleri ve ödenen faiz giderleri de hesaba katıldığında, bu arızi fiyatlamanın üreticiyi orta vadede memnun etmeyeceği görülecektir. Hele ki verilen bu fındık fiyatlarında ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullardan hareketle, üreticiden fedakârlık ve kanaatkar olmasını bekleme ise  'israf’ ekonomisinin bu derece büyük bir problem olduğu ülkemizde, üreticiye yapılacak en büyük haksızlıktır. Fedakarlık yapacak veya kanaatkar olması gereken en son kitle üreticilerdir” Dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
siyaseti düzgün yapamıyorsun bari susta partililerini utandırma. verilen rakam bu şartlarda idare eder. sizin İP iktidarı görürse 50 tl verirsiniz.
Kadir Can Arabacı - 2.08.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,98

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8