Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
12.12.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Fındık üreticisi bahçeye mutlu girdi
Batı Karadeniz'deki fındık üreticileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık fiyatı açıklamasının ardından bahçeye umutla giriş yaptı.
Gündem 6.08.2019 - 13:34:43

Türkiye'nin en önemli gelir kaynaklarından birinin yer aldığı Batı Karadeniz'deki fındık üreticileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık fiyatı açıklamasının ardından bahçeye mutlu girdi.

Batı Karadeniz'de "Yeşil Altın" olarak bilinen fındıkta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 17 lira olarak satış fiyatı açıklamasının ardından çiftçiler bahçelerine hevesle girerek hasada hazırlık yaptı.

Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı Çayağzı köyünde 45 yıldır fındık üreticiliği yapan Hasan Şen, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasattan önce fındık fiyatı açıklamasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Fındık fiyatının hasattan önce açıklanmasının çok yerinde olduğunu ifade eden Şen, "Sevinçle bahçemize fındık toplamaya gideceğiz." diye konuştu.

Şen, fındık altının temizlendiğini vurgulayarak, bir hafta 10 gün sonra daldaki fındığın yere inmeye başlayacağını, bu yıl fındığın erken olgunlaştığını bildirdi.

İşçilerin de gelmeye başladığını artık hasada geçeceklerini belirten Şen, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, gerçekten iyi bir fiyat verdi. İnşallah bu durum böyle devam eder. Biz üretici olarak hem bölge hem il hem de köydeki insanlar memnunuz." dedi.

Şen, her yıl ortalama 5 ton fındık topladığını sözlerine ekledi.

- "17 lira güzel bir fiyat"

Fındık üreticisi Levent Bozkan da bölgedeki üreticilerin çifte bayram yaşadığını dile getirdi.

Bozkan, tatlı yorgunlukla fındık bahçesinde çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Geçen yıllarda fındık fiyatı geç zamanlarda açıklandı, biz borçlu olduğumuz için daha fiyat açıklanmadan fındığı satmak zorunda kalıyorduk. Bu sene fındık hasadına başlamadan önce fiyatın açıklanması bizim için iyi oldu. Şu an 17 lira güzel bir fiyat, fındığın değeri olarak görüyorum."

Şu an fındık altı temizlediklerini ifade eden Bozkan, "Bayram sonrasında hasada başlarız sanırım. Bu yıl hasada biraz daha istekli gireceğiz, fındık fiyatı 17 lira oldu, biraz daha iştahlı fındık toplayacağız." dedi.

- "Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederiz"

Aynı köyde fındık üreticiliği yapan 58 yaşındaki Birdan Şen de 12-13 yaşlarından itibaren fındık toplamaya başladığını, gelin geldiği köyde de fındık toplamaya devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık fiyatı açıklamasının tam zamanında olduğunu belirten Şen, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızdan Allah bin kere razı olsun, biz fındık fiyatından çok memnun olduk. Bizi tüccarın eline bırakmadı, kendisine çok teşekkür ederiz. Bu yıl Cumhurbaşkanımız bizi gördü, sesimizi duydu, çok memnun kaldık, teşekkür ederim ona. Fındık bizim bir yıllık gelir kaynağımız. İşi ve zahmeti çok. 12 ay bakım yapıyoruz, devamlı fındık bahçesindeyiz. Altını temizliyoruz, tırpan yapıyoruz. İşçiler toplayacak, patozu var, gübresi var."

Bu yıl üniversite tercihi yapan ve harçlık çıkarmak üzere Kırıkkale'den Çayağzı köyüne akrabalarının fındık bahçesine gelen Mustafa Can Köroğlu da "Köyümüze geldim, bu yıl fındık toplayacağız. Heyecanlıyım. Fındık fiyatları bu yıl çok iyi. Hem bizim adımıza hem de köylü adına fındık fiyatları çok güzel. Bu konuda herkes mutlu. Açıkçası herkesin iştahı arttı, ben geçen yıl da tarladaydım ama fiyattan dolayı pek iştahım yoktu. Şimdi ise herkes fiyatlardan dolayı mutlu. Herkes tarlasında çalışmak istiyor, istekli." değerlendirmelerinde bulundu. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8