Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.01.2020
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Üniversite ev sahipliğine başladı
DÜZCE Üniversitesi tarafından düzenlenen, tüm mühendislik alanındaki deneyimlerin ve gelişmelerin tartışılacağı “3. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (INERS'19)” alanında uzman bilim insanlarının katılımıyla Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.
Gündem 6.09.2019 - 14:27:37

 

 

İki gün süresince mühendislik alanlarına dair bilimsel içerikli oturumların gerçekleştirileceği programın açılışına; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, dünyanın dört bir yanından ilgili çalışma alanlarında önde gelen uzmanlar, araştırmacılar, mühendisler, bilim adamları, sektör temsilcileri ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren 3. Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, her iki yılda bir bu sempozyumu düzenlemek istediklerini belirterek sözlerine başladı.

Sempozyuma 15 farklı başlık altında 10 farklı ülkeden 200’ün üzerinde tam metin geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ayhan Şamandar, bunlardan 160 tanesinin bildirilerde sunulmak üzere kabul edildiğini dile getirerek programdaki makalelerin etki değeri yüksek 12 farklı dergide yayımlanacağını sözlerine ekledi. GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli’yi ağırladıkları için de mutlu olduklarını belirten Şamandar, Kutay Kaleli’nin güneş enerjisi ile ilgili önemli bilgiler paylaşacağına dikkat çekti.

20 teknoloji fakültesi arasında bilimsel yayın bakımından üçüncü olan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nin birçok başarı elde ettiğine de işaret eden Prof. Dr. Şamandar, ülkemizin kalkınması açısından sempozyumu çok önemsediklerini vurgulayarak programı destekleyen ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, sempozyumun geleneksel ve sürdürülebilir hale gelmiş olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Fen ve mühendislik alanlarının çok önemli olduğunun altını çizen Rektör Çakar, sempozyumu öncekilerden ayıran en önemli hususu, ilk konuşmacının yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapacağı konuşma şeklinde açıkladı.

Günümüzde iklim değişikliğinin her şeyden öte ve önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çakar, bu süreci en aza indirmek ve geciktirmek üzere radyasyonun etkilerinden ve iklim değişikliği ile oluşabilecek felaketlerden korunabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizde en büyük ticari açığın enerji alanından kaynaklandığını belirten Çakar, kendi enerji kaynaklarımızı üretebilmenin, elektrik enerjisi kaynaklarına daha fazla özen göstermenin ve fosil kaynakların tüketilmesini en aza indirmenin önemi üzerinde durdu.

Ülke ve kurum olarak bilim ve teknoloji alanında kısa sürede güzel yol aldığımıza ve ivme yakaladığımıza işaret eden Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, bilginin ticarileşmesi konusunda ise eksik kalan yaklaşımlarımızın olduğunu ifade ederek sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından sempozyuma destek veren Realkom Tekstil A.Ş., Fibrobeton A.Ş., Düzce Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Düzce MÜSİAD, ANLAS Sanayi ve Ticaret A.Ş., BEMİ Ahşap Oyuncak Fabrikası, DÜZPAŞ ve Turna Ahşap yetkililerine teşekkür belgeleri takdim edildi. Programda; ayrıca Sempozyum Düzenleme Kurulu üyelerine Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Açılış konuşmalarının sonrasında Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, “Dünya ve Türkiye’de Fotovoltaik Enerjinin Gelişimi” başlıklı sunumuyla sempozyuma katkı sağladı.

Programın öğleden sonraki bölümü, Düzce Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen birçok oturumla devam etti. Oturumlarda alanında uzman yerli ve yabancı konukların katılımıyla mühendislik alanlarındaki geçmiş deneyimleri, yeni gelişmeleri ve araştırma sonuçlarını içeren bildiriler paylaşılarak bilim, teknoloji ve mühendisliğe dair farklı bakış açıları geliştirildi.

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8