Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Duayenlerden ders gibi konferans
Gündem 7.11.2019 - 15:56:41

Düzce Üniversitesi ve Türkiye Faal Futbol Adamları Derneği’nin (TÜRFAD)  birlikte düzenledikleri panele, TÜRFAD Başkanı Av.Levent Erdoğan, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Eski Başkanı Ertuğrul Dilek, FİFA Hakemi-Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu, Sinan Vardar, Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, Gazeteci Yazar Naci Arkan ve FİFA Eski Yardımcı Hakem Maksut Balta konuşmacı olarak katıldı. “Spora Dahil Herşey” başlığı altındaki programa, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Haldun Müderrisoğlu, Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölüm Başkanı Levent Gürün ev sahipliği yaparken, Düzce İl Hakem Eğiticisi Kerim Görün ve Düzce İl Hakem Kurulu Başkanı Numan Şirin ile spor kamuoyunun önde gelen isimleri, Düzce Üniversitesi öğrencileri, Düzce Spor Lisesi, Düzce Özel Mimar Sinan Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri hazır bulundu. Bölüm Başkanı Levent Görün’ün açılış konuşmasının ardından konuşmacılardan Av. Levent Erdoğan söz aldı.

 

“İSTİKLAL MARŞINI OKUYACAK YERLİ FUTBOLCU GÖRMEK ZOR”

 Erdoğan, geçmiş yıllarda futbolun ve futbol hakemliğinin daha çok sevgi barış ve birliktelik ile oynandığını, fakat günümüzde 14 yabancı oyuncunun olmasından dolayı müsabaka öncesi coşku ile okuduğumuz İstiklal Marşımızı okuyacak oyuncu grubunun olmamasının üzüntü verici olduğu ifade etti.

 

“OYNANAN FUTBOL DEĞİL, HAKEMLER KONUŞULUR OLDU”

 Eski FİFA Hakemi ve MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu ise ülkemizde de uygulanan VAR sisteminin henüz tam manasıyla oturmadığı görüşünü ifade etti. Ülkemizde futbolun sevilen bir branş olması ve kitleleri peşinden sürüklediğini bu nedenle her bir bireyin gönül verdiği takıma karşı yapılan hakem hatalarının günlerce tartışıldığını söyledi. MHK Başkanlığı yaptığı yıllardan kalma anılarını anlatan, Çulcu, hakem atamaları yapılırken birçok kritere dikkat edildiğini ve bunun günümüzde de uygulandığını belirtti. Görev yapan hakemlerin yaptığı hataların saatlerce TV programlarında ve Gazetelerde konuşulduğu, hakeminde bir insan olduğu ve oyun içinde karar vermenin zorluklarını belirterek saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

 

“ SEYİRCİ PORTRESİ DEĞİŞTİ”

 Ertuğrul Dilek, 1952 yılında başladığı hakemlik hayatının olduğu ve 30 yıl bu görevi yaptığını, eski yıllarda tüm taraftarların birlikte maçı izlediklerini, zor şartlar altından oynanan futbolun daha çok sevildiğini, taraftar gruplarının birbirleri ile sadece şakalaştığını ve aşırı fanatikliğin olmadığını anlattı. Türkiye’de en çok derbi yöneten hakem olarak tarihe geçerek ün yapan Ertuğrul Dilek, görüşlerini daha sonra şöyle dile getirdi: “Günümüzde misafir takım taraftarlarının kapalı bir kafes içinde tutulduğunun altını çizerek hoş bir görüntünün olmadığını ifade etti. Yönetmiş olduğu eski maçlardan da örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

 

“TARİHİ DÜZCESPOR-BANDIRMASPOR MAÇLARI”

 Eski Beşiktaş yöneticilerinden Sinan Vardar ise yaptığı konuşmada Türk futbolunun kurtuluşunun alt yapıya verilecek önemle kurtulacağını ifade ederek, “ Ne yazık ki kulüpleri spor adamlarının değil iş insanlarının yönettiğini bu nedenle de olaya ticari mantıkla baktıkları için iyi yönetilmediğini, yabancı oyuncu sınırlamasına karşı olmadığını belirtti.  Vardar, geçmiş yıllarda futbolculuk yıllarında Düzcespor’la oynadıkları maçtan da anısını anlattı. Bandırmaspor’da oynadığı yıllarda, 1968’deki Düzce deplasmanının ifade ederek, “2-0 geriye düştüğümüz maçta 3-2 kazandık ve maçtan sonra futbol adına üzücü olaylar yaşandı. Taraftar tel örgüleri yıktı” dedi.  

 

“ARTIK HALTERDE ALTINLARI TOPLUYORUZ”

Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar ise, geçmişte halterde, zor günlerden sonra şampiyonalardan artık madalyalarla dönüldüğünü ifade ederek, “Artık Düzce’de turnuvalarda altınla dönen, Üniversitesi öğrencisi, Dünya şampiyonu var” dedi. Merhum Naim Süleymanoğlu’nun bireysel sporda Türk Halkını birleştirdiğini söyleyen,  Taşpınar, olimpiyat şampiyonasından madalyalarla dönmeyi arzuladıklarını kaydetti. 

 

“MEDYA ÇOK DEĞİŞTİ”

Gazeteci ve Yazar Naci Arkan ise yaptığı konuşmada, geçmiş yıllarda medyanın önemli bir görev olduğunu, eskiden kulüp başkanları ve yöneticilerinin medya gruplarının spor müdürlerini ziyaret ettiklerini, fakat günümüzde ise sadece antrenmanlarda 15 dakika görüntü almalarına müsaade edildiğini, bu nedenle yöneticilerin ve futbolcuların medya mensuplarına güvenlerinin kalmadığını belirtti.

 

“VAR, HAKEMLERİN KİŞİSEL GELİŞİMİNİ ZORLAŞTIRIYOR”

Düzceli eski FİFA yardımcı hakemlerinden Maksut Balta ise hakem olma sürecini ve birlikte maç yönettiği usta hakemlerden söz etti. VAR, sistemine değinen Balta, hakemlerin artık nasılsa VAR sistemine güvenir olduklarını vurgulayarak, “ Bu sistem bana göre hakemlerin gelişimini engelliyor, meleklerini zayıflatıyor” dedi.

Program daha sonra Üniversite öğretim üyelerinin konuklara plaket, hediye verildi ve toplu fotoğraf çekildi.   

(Haber/foto: Harun Can Şerbetçi)

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8