Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SAKLI CENNETLERİMİZİ KEŞFETTİLER!
El değmemiş cennetler; Acarlar Langozu ve Kurugöl Kanyonu
Çevre 2012.10.09 - 16:48:35

 

AGAH ALTAY'IN YAZISI:

DÜZCE Aktif Fotoğraf Amatörleri Derneği (DAFAD), tüm hızıyla fotosafari gezilerine devam ediyor. Dernek üyeleri, Pazar günü yaklaşık elli kişilik bir ekiple Karasu Acarlar Langozu, Akçakoca Melenağzı ve Kurugöl Kanyonu’ndaydı.

Sabah saatlerinde soluğu erkenden Acarlar Langozu’nda aldık. Ancak Düzce’ye çok fazla uzak olmamasına rağmen, Acarlar Langozu’nu pek bilen ya da duyan da yok. O yüzden gayet korunmuş bir coğrafyası var.

Çünkü Acarlar Langozu henüz 2005 yılında keşfedilmiş. Langoz, kelime olarak ‘su basar ormanı’, yani yılın belli dönemlerinde veya yıl boyunca taban suyunun yükselmesine bağlı olarak, bataklık ve göllerde oluşan orman anlamına geliyor.

Özellikle Prof. Dr. Mustafa İsen’in çalışmaları sonucu ‘Langoz’ kelimesi son birkaç yıldır Sakaryalıların literatürüne girmiş.

Acarlar Langozu büyüklük bakımından İğneada’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük langozu. Düzce’ye de yaklaşık 80 km. mesafede… Burada aynı zamanda dört kişilik deniz bisikletleriyle su üzerinde gezinti yapmak oldukça keyifli.

Langoz’dan ayrıldıktan sonra ekip Akçakoca Melenağzı’na hareket etti. Fakat burada fazla vakit geçiremeden soluğu bu kez Kurugöl Kanyonu’nda aldı.

Kurugöl Kanyonu’da tıpkı Acarlar Langozu gibi yeni keşfedilen doğal alanlardan biri. 2009 yılında keşfedilerek turizme açılan kanyonda, aynı yıl Düzce Valiliği ve Akçakoca Kaymakamlığı bünyesinde yaklaşık 150 kişinin katıldığı bir doğa yürüşü düzenlenmişti.

Bu kez elli kişilik DAFAD ekibinin kadrajlarına poz veren Kurugöl Kanyonu, ufak tefek aksaklıkların dışında ziyaretçilerine oldukça maceralı bir gün yaşattı.

O gün kanyonun yürüyüş parkurunda ekibi bekleyen bir sürpriz vardı. Bölgeye getirilen dozerle fındık tarlalarında yol çalışması yapılıyordu. Bu da ziyaretçileri birazcık ürkütmüştü.

Çünkü yukarıdaki çalışmalar esnasında hemen aşağıdaki yürüyüş parkuruna iri iri kayalar düşüyordu. Sonrasında yapılan uyarı sayesinde fotosafari ekibi kritik noktayı sorunsuz olarak geçmeyi başardı.

Ardından keyifli bir yolculuk sonrası herkes kanyona ulaşabilmenin heyecanını yaşamıştı. Zira birkaç kişinin haricindekiler orayı ilk kez görüyordu. Herkes fotoğraf makinelerine sarılmış, kanyonun ihtişamını kadraja alıyordu.

Tabi burada sadece gezilen yerler fotoğraf karelerine dönüştürülmedi. Aksine herkes doğayı bire bir hissedebiliyordu. Katılımcılar kayalara sıkı sıkı bağlanan iplerle kanyonu tırmanmaya başladı.

Kimileri kendine güvenemeden geri dönmek zorunda kalmış olsa bile, ekibin çoğunluğu zirvedeki şelale sürpriziyle karşılaşmış olmanın heyecanını yaşıyordu. Daha sonra da yukarıdaki zorlu patikadan fındık tarlalarını aşarak ana yola toplanıp toplu fotoğraf çektirildi.

Acarlar Langozu ve Kurugöl Kanyonu, kelimen tam manasıyla yeteri kadar keşfedilmemiş saklı birer cennet. Çünkü ikisi de bulunduğumuz coğrafyaya çok yakın ve müthiş doğa alanlarına sahip.

Ancak bazı kesimler bu adı geçen yerlerin fazla bilinmesini istemiyor. Çünkü insanların bu alanlara ziyareti sonrası, çevreye bıraktıkları atıklar yüzünden doğallığını kaybettiğini düşünmesi…

Fakat biz de diyoruz ki; bu saklı cennetler bilinmediği zaman değil, aksine onlara sahip çıkıldığı zaman doğallığını kaybedecektir.

Hız kesmek yok. 4 Kasım’da Yedigöllerdeyiz… Herkesi bekliyoruz!

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Adım soyadım ortada, böyle nick adı altında yorum/eleştiri yazanların kim olduğunu bilmeden yorum yazmak 'kâle' almak biraz basit kaçıyor. Eleştiri olarak görmüyorum (Yaklaşım olumlu olursa her şey normal işler)' in yazdıklarını., Önemsiz bir yorum sadece. Biz sanatımıza bakalım, saçma sapan yorumlara değil, gerçek eleştirilere ihtiyacımız var.
Mehmet Anıl Özer - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,55

Adam kendi adını açıklamaktan aciz, üstüne üstlük yukarıda haberin başında yazarın adını göremeyecek kadar kör sanırım. ha bide sanattan anladığınıda hiç sanmıyorum "Yaklaşım olumlu olursa her şey normal işler" isimli kişi.
mustafa - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,92

Kimse kimseyi satın alamaz. Yazar kelimesini de bu sitede fazla aramanıza gerek yok. Eer yukarıdaki yazının üzerindeki ismi göremediyseniz, bir dahaki sefere daha dikkatli bakmanızı önerirrim. Sizin nerede yazdığınız önemli değil..Biz kimliğimizi gizlemioruz. Siz de gizlemeyin, daha iyi anlaşalım... Öyle her şey sizin istediğiniz gibi olmuyor maalesef...Bay Yaklaşım Olumlu Olursa her şey Normal İşler Bey !!! Saygılar ...
Yazar - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,72

Dışardan davulun sesi hoş gelir.. önemli olan içimizde olmanız.. DFG-DAFAD üyelerinin gezdiği yerleri şahsi araçlarınızla gidin yaklasık en az 100 tl lik yakıt masrafınız olacak ve DAFAD üyeleri olarak yeme içme olasılıklarıda içinde bulundurarak en fazla 40 tl gibi bir ücretle pazar günlerimizi çok güzel bir şekilde değerlendiriyoruz.. Düzcemizi ve yakın çevrelerinin tanıtımlarını yapıyoruz.. esnaflarımıza katkıda bulunuyoruz.. şahsım olarak ilk makineyi aldığımda nasıl açılacağını bilmezdim DFG-DAFAD üyeleri sayesinde tecrübe sahibi oldum hep destek tam destek aramıza katılmanız için hiç bir engel yoktur.. zevkin veresiyesi olmaz ayda bir pazar gününü kendine ayıramıyorsa insan yaşamamalı diyorum.. saygılar..
OZTRK - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,79

Sn. Yazar önce kendi adını yaz biz de adımızı yazalım. Nick işte kim ne derse desin çağımızın tellorini. Sitede her yere girdim ama yazar adına rastlamadım. Bir yazar ki efsane yazar olmuş. Bizde bir yerlerde yazmaktayız ve adımız soyadımız belli. Yazar demekle asıl kaçmaklığı kendiniz yapmaktasınız. Bu nedenle teşekkürünü kabul etmiyorum. Biz katılım payından kaçtığımızı da yazmadık amma bilinen o ki bu katılımlara katılmış olan yeğenim bile ekşir olurken diyorum ki meraklı veya meraksız insanların kafasına bir şeyler yerleştirmenizi doğru bulmuyorum. Anlayan katılımcı anladığı için katılır amma anlamayan kişilerin burada seyir yapması bence doğru değil. Farz edelim ki anlamayanlardan onca gelen oldu ve alamayız dediniz düşünün bir kere aklı zibidik biri de çıkar ne oluyor uleeeeeeeenn derse ne olur. Akıllı bir şekilde insanlara yaklaşmak gerek bu gün yarın inşallah akılcı yaklaşımlara kazanımlar olacağı inancındayım. Ancak benim parmak basmak istediğim şeyi anlamamazlıktan gelmenizi yadırgamaktayım. Devleti deniz sananlara sizlerde kızarsınız ama devleti muz edersiniz. Bakınız M.A.Özer ya işine geldiği ya da doğrusunu yazmış ki benim laklarım boş değil ama cebimiz gerçekten boş tabii ki bana seslendi ise. Ama satın alabileceğimi de unutmamalı.
Yaklaşım olumlu olursa her şey normal işler - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,70

Bu ülkede gezi için herkese yetecek kadar aracımız var. 1000 kişiyle Türkiye'nin en büyük fotoğraf gruplarından biri olmak kötü bir şey mi ? Sayın Yaklaşım Olumlu Olursa Her şey Normal İşler BEY ?
Yazar - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,40

Değerli takipçiler; öncelikle konuya hassasiyetinizden ötürü teşekkür ediyorum. Ancak burada herkes gezilere davet edilmiş olsa bile, Yedigöller'e varsın 1000 kişi katılsın. Sonuç olarak herkes kendi katılım payını ödeyecektir. Derneğe üyelik konusuna gelince; isteyen formu doldurarak üye olur, isteyen olmaz...İsteyen gezilere katılır, İsteyen katılmaz...İsteyen bize destek olur, isteyen olmaz...Ayrıca, bu sayfaya yorum yazarken debirtakım rumuzlar kullanarak 'vurkaç' taktiğine kalkışılmasın ! Kim ne söylüyorsa dürüstçe ismini de yazmalı ! Yazsın ki, kendileriyle birebi irtibat kurabileli..Saygı bizden....
Yazar - 11.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,30

Lak luk yorumunuza gerek yok. Boşuna laf yetiştirmeyin bence. Cebinizde boş sizde,.
Mehmet Anıl Özer - 10.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,44

Bak akli evvel adam destereci yazmış destere gibi. Diyorsun ki sen de üye ol. Peki, ben deklanşörün nasıl basıldığını bilmiyorsam desterecinin dediği gibi siz de deklanşörü saklıyorsanız nasıl üye olacaz peki. Akil adam olacağına akıllı adam olsan da bize bu kulübüne nasıl üye olacağımızı öğret. Sanki biz bilmiyoruz yani üyelerin ucuz mu ucuz gezdiklerini kaynaklarının nereleri olduğunu falan filan işte fazla dalmayalım bu sefer dokuz değirmenindeki değirmenlerin çarklarına kaptırırız kendimizi.
Yaklaşım olumlu olursa her şey normal işler - - 10.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,38

DAFAD Düzce'nin saklı cennetlerini keşfetmeye devam etsin. Keşif fotoğraflarını Düzce'nin tanıtımını üstlenen Düzce Üniversitesi Rektörlüğü'ne sunsun. Üniversite ile koordineli çalıssın.Çok yararlı olacağını ümit ediyorum. Bendeniz Bolu Ticaret Lisesinde öğrenci iken, öğleden sonraları ders yoktu. Bolu'da "donatım pazarı" isimli işyerinde çalışmalarım oldu.İşyeri sahibinin bir anısını nakledeyim: "Yer muşambaları piyasaya yeni çıktı.Biz de satmak için dükkana mal koyduk. Günler geçiyor, biz bir metre muşamba satamadık ve de satamıyoruz. Oysa ki, muşamba almış ve omzunda taşıyan nice vatandaş da bizim dükkanın önünden geçip gidiyor...Ben bir türlü buna akıl erdiremedim...lBirgün çıktım dükkandan, muşamba satan esnafları kolaçan ettim...Ve hatamızı anladım....Biz, muşambaların desenli yüzü kirlenmesin, tozlanmasın diye içe kıvırdıydık...Diğer satıcılar da tam aksine, desenli yüzleri dışa çevirmişler...Dükkana geldiğimde, biz de desenli yüzleri dışa çevirdik...Ondan sonra muşamba satışımız olmaya başladı." Düzce Postası'nın değerli okurları, konu Düzce'nin tanıtımı ise; Düzcenin bizce bilinen, fakat bizim dışımızdakilerin de bilmesini istediğimiz turizm potansiyeli olan alanların gün yüzüne çıkarılması ve turizm ticaretine sunulması gerekmektedir. Konaklama tesisi bulunmayan alanların da Düzce'ye Düzceliye bir yarar sağlayacağını ümit etmek hayalden başka bir şey değildir.
Ahmet Destereci-Bolu - 10.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,56

Sen de gir fotoğrafçılar kulübüne üye ol. Sonra ucuz ucuz yedigöller düzenlenen geziler katılırsın. Herkesin parası çok mu da buralara gidebiliyor sanıyorsun. Kafa çalıştırmak laazım biraz.
AKİL ADAM - 10.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,04

ücretler şirketten mi? Yedigöller 75 km uzaklıkta. Öyle 4 Kasımda 7 göllerdeyiz demekle olmuyor. Kim nasıl gidiyor da herkesidavet etmektesiniz siz facebookta davet kısmını herkese yaparsanız farz edin binlerce kişi haydi 7 göllere gidiyoruz derse ne diyeceksiniz. Lak lukla oluyorsa bizde geliyoruz. Ceplerimiz boş ama....
Yaklaşım olumlu olursa her şey normal işler - 10.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,30

Evet kaan bey.
yusuf - 09.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,77

Akçakoca üzerinden mi gidiliyor?
Kaan - 09.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,05

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8