Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aldığı spor yapma teklifiyle engelini aştı
Gündem 2.12.2019 - 15:53:42

Düzce'de yaşayan bedensel engelli Muhammet Kaan Aktürk, halterde elde ettiği başarıyla çevresindekilerin takdirini topluyor.

Doğuştan bedensel engelli 19 yaşındaki Muhammet Kaan Aktürk, rahatsızlığına rağmen sosyal hayattan uzaklaşmayarak bir dönem ilgi duyduğu yüzme branşıyla spora başladı.

Lise son sınıf öğrencisi Muhammet Kaan Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halterle tesadüf eseri tanıştığını, bunu hayatının şansı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Haltere başlamadan önce amatörce çeşitli branşlarda çalışmalar yaptığını anlatan Muhammet Kaan, şöyle devam etti: “Düzcespor'un maçı vardı. Arkadaşımla maça doğru gidiyorduk. Gaziantep Caddesi'nde geçiyorduk. Hoca önümden geçti, bana bir baktı. Durdu, kendini tanıttı. Bana 'Spor yapmak ister misin?' diye sordu. Ben de kendime güveniyordum. O zaman da güçlüydüm. Şans ayağıma geldi. Bir de güç sporu. 'Olur hocam, isterim.' dedim. O şekilde haltere başladık. Spordan sonra daha çok güçlendim. İlk başladığımda 20-50 kilogram anca kaldırıyordum, şimdi 150 kilograma kadar çıktık. Sporun bana çok katkısı oldu.”

Halterde önemli bir mesafe kat ettiğini, bu yıl milli forma için mücadele ettiğini dile getiren Muhammet Kaan, “Türkiye ikinciliğim ve dördüncülüğüm var. Hedefim; olimpiyatlar. Her sporcunun hedefidir zaten olimpiyatlar. Önümüzdeki Avrupa ve dünya şampiyonalarında kendimi göstereceğimden şüphem yok. Diğer branşlarda yarışan ağabeylerimizi, ablalarımızı görüyorum. Olimpiyat şampiyonu oluyorlar. Biz de o yoldayız. Bu azimle yola devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“HAYALİM RIZA KAYAALP'LE KAPIŞMAK”

Muhammet Kaan, ailesinin spora başlamasına sevindiğini ama ağırlık kaldıracağını öğrenince endişelendiklerini belirterek, zamanla bu duruma alıştıklarını ve kendisini desteklediklerini dile getirdi.

Aynı branşta olmasalar da en beğendiği sporcunun Rıza Kayaalp olduğunu aktaran Muhammet Kaan, “Rıza Kayaalp'ı örnek alıyorum. O benden çok daha güçlü tabii ki... Antrenman yapmasını, disiplinini örnek alıyorum. Bir antrenmana gelirse çok sevinirim. Burada kapışırız” diye konuştu.

Engelli bireylere de seslenen Muhammet Kaan, şunları kaydetti: “Benim gibi engelli olan arkadaşlar eve kapanmasınlar. Bu çok kötü bir şey. Ben hiç eve kapanmadım. Kendilerine uygun mutlaka bir branş vardır. Neyi yapıp neyi yapamayacağını biliyordur. Spora başlamalarını kesinlikle öneririm. Spor yapmasam, bir gün antrenmana gelmesem rahat edemem.”

 

“TEKLİFİMİ CESURCA KABUL ETTİ”

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörü Mesut Yılmaz ise bir gün yolda yürürken Muhammet Kaan Aktürk'ü gördüğünü, enerjisi ve atletik yapısından etkilenerek kendisine haltere başlama teklifinde bulunduğunu söyledi.

Muhammet Kaan'ın, teklifini cesurca kabul ederek başladığı halterde başarılar elde ettiğini anlatan Yılmaz, “2018'de Türkiye Şampiyonası'nda dördüncü oldu. Bu sene de Türkiye ikincisi oldu. Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılıp alınan puanlarla olimpiyatlara katılmaya hak kazanılıyor. Biz de yeni olduğumuz için bu sene başladık. Paris'te yapılacak olimpiyatları hedefliyoruz. Azimli bir sporcu; çalışıyor, söylediklerimizi yapıyor. İlk geldiğinde 20-30 kilogramla başladık. 2018'de 70 kilogramı kaldırdı. Bu sene resmi müsabakada 120 kilogram kaldırdı. Antrenmanlarda 155 kilograma kadar yükseldi. Bu da azmin, fedakarlığın, çalışmanın ürünü” değerlendirmesinde bulundu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8