Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
‘Efteni Langozu’ hoş geliyor!
Ulusal 2018.07.14 - 12:34:33

 

AGAH ALTAY'IN YAZISI :

 

GEÇEN hafta Sakarya’nın Karasu ilçesindeki Acarlar Langozu’ndan sık bahsetmiştik. Buranın İğneada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci su basar alanı olduğunu tekrar hatırlatalım. İğneada ise Kırklareli’ye 100 km. uzaklıkta karadenize kıyısı olan bir yer. ‘Langoz’ deyince aklıma geldi; bizim Efteni Gölü’müzün onlardan ne farkı var?

 

Efteni Gölü’nün ismi değişsin demiyoruz tabi, ancak burası hiç olmadığı kadar popüler hale getirilebilir. Daha önce Efteni için yine yamaç paraşütünün yapılabileceği önerisinde bulunmuştuk. Fakat Acarlar Langozu kafamızda değişik fikirler ortaya çıkardı. Mademki langoz kelimesi ‘su basar ormanı’ anlamına geliyor, o halde Efteni’yi de aynı kategoriye dâhil edebiliriz diye düşünüyorum.

 

Şöyle ki; Acarlar Langozu’nda bölgeyi ziyarete gelenler için deniz bisikletleriyle seyahat imkânı sağlanıyor. Böylece langoz alanının kontrolü hem içten daha iyi sağlanmış olurken, hem de turizm açısından yöreye son derece önemli bir potansiyel katıyor. Efteni Gölü kanımca bu saydığımız alanlara göre daha şanslı.

 

Çünkü Toptepe gibi Düzce’nin çok önemli bir noktasından keyifle gözlemlenebiliyor.

 

Düşünsenize!

 

Siz, yukarıda Toptepe’de eşsiz Düzce manzarası eşliğinde semaverde çayınızı yudumlarken, aşağıda da insanlar rengârenk deniz bisikletleriyle gölün ruhuna uzanıyor. Bahsettiğimiz konu hayal değil!

 

Ancak bunun yanısıra bazı kesimler Efteni Gölü’nde artık eskisi kadar su kalmadığı görüşünde. Evet, katılıyoruz bu doğru! Ama gölün hâlihazırdaki durumu ortaya attığımız bu düşüncenin gerçekleşmesine asla engel değil! Zira gölün su seviyesi az olsa bile hala yapılabilecek birşeyler var.

 

İğneada’yı bilmiyoruz ama Acarlar Langozu kapalı bir havza. Kirli su kontrollü bir şekilde dışarıya atılamıyor. Ama Efteni öyle değil! Efteni Gölü, Düzce’nin güneyindeki Elmacık Dağları’ndan gelen sularla beslenirken, aynı zamanda Büyük Melen’den de karadenize karışıyor. Yani sürekli temiz doğal su sirkülâsyonu var. Ekolojik döngü açısından bu önemli…

 

Düzce’nin turizm değerini yükseltebilmek için kara kara düşünmeye hiç gerek yok. İnsanlar artık şelalelerden bıktı. Yanlış anlaşılmasın, şelalelere de ihtiyacımız var ama artık turistler gittikleri yerlerde bir farklılık arıyor. Tamam, Düzce’mizin Türkiye’de boy ölçüşebilecek Güzeldere ve Samandere gibi iki eşsiz şelalesi var. Ama insanlar, ziyaret ettikleri coğrafyalarda ABD’deki Niyagara gibi ünlü şelale tipiyle karşılaşamayacaklarını bilseler dahi, akıllarında hep Manavgat’ı ya da bir Tortum Şelalesi’ni canlandırırlar. Bizde de onlar olmadığına göre farklı alternatiflerin peşinden koşmalıyız.

 

Efteni Gölü, Yaban Hayatı Koruma Sahası’nda yer almaya devam etsin. Ama iddia ediyorum, burası Türkiye’nin en büyük ‘langoz’u haline getirilebilir. Elbette deniz bisikletleri sadece su basar alanlarına özgü bir gezinti aracı değil. Ancak kullanım alanı olarak bu tür ortamlara daha uygun düşüyor. Çünkü bu sayede hem havzadaki su canlıları yakından incelenebiliyor, hem de turizme farklı bir tarz getiriyor.

 

Efteni Gölü’ndeki yetkililere soruyoruz; “Şu göl kenarındaki otlak alanlar bir temizlense ve gölü izlemek için oturma bankları kurulsa olmaz mı?” Cevap; “Ödenek yok!” Yani bunun anlamı şu; Düzce’ye turizm alanında yeterli ödenek ayırılmıyor mu?

 

Öyleya! Efteni gibi önemli bir alana yeterli yatırım sağlanmıyorsa Düzce’nin turizm bütçesindeki payı düşük demektir. Eğer öyle olmasaydı oradaki yetkililer sorduğumuz soruya ‘sıra onlara da geliyor’ diyebilirdi. Ama ‘ödenek yok’ dendi.

 

Turizmde gelişme sağlayabilmek için mutlaka ödeneğe ihtiyaç var. Ancak 5 -10 adet deniz bisikleti ya da göl kenarına birkaç oturma bankları için devlet ödeneğini beklememize hiç gerek yok. Çok cüzi miktarlarda bu bahsettiğimiz şeyleri gerçekleştirebilmek mümkün.

 

İnsanlar gelsin saat ücreti karşılığında o araçlarla gölün keyfini sürsün.

 

Yoksa biz Efteni Gölü’nün daha fazla suyla dolmasını beklersek, daha çook yağmur duasına çıkmamız lazım!

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Akif Bey, güzel söylüyorsunuz ancak bu şekilde yazıp kaçmak olmaz ! Birşeyler biliyorsanız siz de paylaşın, seviniriz... Bizim araştırıp araştırmadığımız da o zaman ortaya çıkar ! Saygı bizden...
Yazar - 22.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,84

Teşekkürler Ahmet Bey ! Biz şimşekleri çaktık, gerisi ilgililerin.
Yazar - 21.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,09

Sayın yazar; Ülkemizin en büyük problemlerinden birisi bilgi sahibi olmadan fikir yürütülmesidir. Saygılarımla...
Akif Keten - 20.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,37

Yazar Agah Altay beyin EFTENİ LANGOZU konulu yazısını okudum. Düzce Turizminde değişik bir potansiyel alandan bahsediyor. Fikirlerine aynen katılıyorum. Biz insanlar monotonluktan sıyrılıp, biraz da değişik güzellikler arıyoruz. İş hayatında yorulan insanlar; boş vakitlerinde, izinli olduğu günlerinde bulundukları muhitin dışına çıkıp gezmek, eğlenmek, farklı manzaraları seyretmek suretiyle dinlenmeye çalışırlar. Zaten turizmin amacı da insanın bu yönde inlenmesini sağlamak, potansiyel turizm alanlarını ticarete dönüştürerek bölgesel ekonomiyi canlandırmaktır.
Ahmet Destereci-BOLU - 20.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,80

boyle fikirlere her zaman destek olmaya haziriz.bende bir eftenili olmaktan top tepeden düzce ovasini seyretmekten büyük zevk duyarim.www.wasserburg.de
metin kara - 18.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,89

Teşekkürler Yusuf Bey, Bu yazı yayınlandığı gün İl Kültür ve Turizm Müdürümüz beni aradı. Kendisiyle yaklaşık 15 dk. telefonla görüştük. Bu konunun daha çok Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün yetki alanında olduğunu dile getirdiler. Ayrıca Efteni Gölü için bir takım projelerinin olduğu dile getirildi.Biz de çok isteriz Düzce'mizin bu tür işletmelerle turizminin arttırılmasını. Ama bakalım ne olacak..
Yazar - 17.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,26

Harun Bey, bildiğiniz gibi Acarlar Langozu'nun işletmesi oradaki ilgili şahıslara devredilmişti. Efteni Gölü için de böyle bir sistem düşünülürse bölgeye ciddi katkı sağlayacaktır. Değerlendirmelerinize katılıyorum. Not: Bu arada bu site belli bir süre sonra ana sayfaya dönüyor. Bu yazıyı yazarken bir hayli zorlandım. Düzeltme olursa seviniriz.
Yusuf - 16.10.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,29

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8