Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can Şerbetçi yazdı...
Köşe Yazıları 11.02.2020 - 09:40:04

Aylar sonra, ulaşımda bir ilerleme oldu ve ihaleyi Düzce Belediyesi iştiraki olan BELTAŞ almak zorunda kaldı. Zorunda kalmak ifadesini bugüne kadar istenilen nitelikte bir şirket çıkmadığı için kullandım. Zaten, bir süre önce, bu köşeden “Bu ihale Belediyede kalır” başlığındaki yazımda nedenlerini dile getirmiştim.

Bu ihale öncesi, yapılan duyuruda sanki ilk özelleştirmeyi yapıyormuş gibi açıklamalar yer aldı. Halbuki daha önce birkaç ihale hamlesi yapılmış, ama alıcı çıkmamıştı. 

Şimdi, eğer Belediye şirketi, ulaşım işini bir alt taşerona devretmezse, mecburen taşın altına yine elini sokacak. “Madem, Belediyeye alacaktı da niye milleti bunca sıkıntılara soktunuz kardeşim?” demezler mi adama? ”Bunca şoförü performans bahanesiyle niye işten çıkarttınız?” demezler mi size?

Bu konuda “algı” diye nitelemezseniz, çok kafam karışık çok. Birileri bu işlerin bize yansımayan perde arkasını anlatsa da bir aydınlansak.

Asıl kazın ayağını şimdi göreceksiniz. Sayın Özlü’ye “Bir hizmet yaparken, (özellikle taşıma işini işaret ederek) halka sorun” demiştim. Sayın Özlü de, “Her şey halka sorulmaz. İşin uzmanları var, hesap- kitap işi ne derse” şeklinde yanıt vermişti.   

Ben de, bir kez daha masa başındaki hesabın, çarşıya uymayacağının sinyallerini almış durumdayım. Ben görüşlerini aldığım insanlar ve tespitlerimi şahsi olarak dile getirmeyi uygun görüyorum.

Şimdi Belediye, yıllar önce merhum Recep Ali Dağıstanlı’nın Doğan minibüslerinden sonra minibüs taşımacılığına başlamak üzere.  

Ancak, o dönemlerde Düzce’de mahalle sayısı 16 idi. Nüfus ise 23 bin civarındaydı. Mesafeler kısaydı. Şimdi ise 52 mahalle, 170 bin nüfus, mesafeler uzak. Mesela, Düzce halkının halen çok rağbet ettiği Pazaryeri merkezdeydi ve bir taneydi.

Daha önce tek tek danışarak taşıma işi yapanlara ulaşım ihalesinin şartlarıyla ne olur diye araştırma yapmıştım. Sonunda, “Bu ihale Belediyeye kalır” diye yazmıştım. 

Şimdi, yine yaptığım araştırmadan sonra, şartları da göz önünde tutarak, minibüs taşımacılığın yürümeyeceğini iddia ediyorum. Çünkü ardı ardına minibüsler trafiği daha çok sıkıştıracak. Konutlarda yaşayanları taşımakta güçlükler, sıkıntılara yol açacak. Hemen tepkileri alacaksınız. Araçlar, birçok uzak mahalleye, ardı, ardına hizmette zorlanacak. Düzce halkı, tıkış tıkış yolculuğu sevmez. Mazotla çalışacağını öğrendiğimiz araçlar, şehir içinde zaten hava kirliliğinde ön sıralarda olan Düzce’de solumamızı daha da kalitesizleştirecektir. Düzceli, pazar çekçek arabasıyla minibüse binmek isteyecektir. Çocuk arabasıyla binenler sorun yaşayacaktır. Özellikle eski cezaevi yolunda öğrenciler perişan olacaktır. Muhafazakâr kadınlar, bu işten hiç hoşnut olmayacaktır. 

Siz hep, bir bilenlere danışıp, sözde ölçüp- biçerek iş yapmayı uygun gördünüz. Ama bir de halka soralım. Bir de uzun yıllar taşımacılık yapanları da bir çağıralım, fikir ve öngörülerini alalım diye bir hamle yapmadınız. Bundan böyle minibüs taşımacılığı ile halkın karşısına çıkınca, halktan gelen tepkileri dinlemek zorunda kalacaksınız. 15 dakikada bir minibüs düşünceniz kağıt üzerinde kalacak. Evdeki hesap çarşıya uyumayacak. Demedi demeyin. Bence, eski ulaştırma işini yapanlarla bir an önce bir araya gelerek, ön görülerini dinleyin. Yol yakınken, halkla bir anket yapın. Minibüs mü, otobüs mü diye sorun.  

Siz trafiği rahatlatmak istiyorsanız, Atatürk Bulvarını, Rıhtım Caddesini, Şakuç köprüsü kavşağını, AVM çevresindeki trafik yoğunluğuna, parklara bir çare bulun. 

Niyetiniz bir şoförü sabah 07.00’den gece 24.00’e kadar tek çalıştırmak değilse, 114 araca 218 şoför bulundurmak zorundasınız. 

Amacınız illaki kâr, sonra hizmet ise başınıza iş açacaksınız demektir.

Sizin anlayacağınız, halka ve Düzce ruhuna, Düzce kültürünü bilenlere danışmadan yapmaya çalıştığınız bu minibüs işi sizin ileride çok başınızı ağrıtacaktır. Biz de sizi uyarmıştık demek zorunda kalacağız.

“Algı” diye nitelendirmemeniz dileğiyle, yeni minibüsleriniz hayırlı-uğurlu olsun efendim.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Madem zarar ediyor niye araçları ufalttınız bunlara kaç kişi sığacak işiniz milleti yormak hizmet değil
Cemil - 11.02.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,63

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8