Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜNYA'DA Kİ 2000 ÜNİVERSİTE ARASINDA 1768'İNCİ SIRADAYIZ.
Düzce Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı açılışı üniversite Konferans salonunda düzenlenen törenle yapıldı.
Eğitim 2012.11.06 - 09:56:39

Sabah saat 10.00’da Düzce Anıtpark’taki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan başlayan Düzce Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yıl Açılış töreni Üniversitenin konuşlu bulunduğu Konuralp yerleşkesindeki Atatürk Anıtına Çelenk Konulması ile devam etti. 

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik dinletisi ile süren akademik yıl açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Rektörü Funda Sivrikaya Şerifoğlu yaklaşık 5 bin öğrenci ile yola çıkan bir üniversite olduklarını belirterek, “Bu rakam 2012 itibari ile 14 binlere ulaşmış durumda. 30 milyon bütçe ile çıktığımız bu yolda 2012 yılı bütçemiz ise 100 milyon lirayı geçti. Geçen yıla oranla büyük bir bütçemiz var. Bu bütçemizin çoğu ek bina yapımıyla ilgili ayrılmış durumdadır” dedi.
 Üniversite olarak gerek gerçekleştirdikleri, gerekse gerçekleştirecekleri projeleriyle Düzce için çalıştıklarını belirten Rektör Şerifoğlu, “Dünya’da ki 2 bin üniversite arasında 1768’nci sıradayız. 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında ise 1’nciyiz. Her 6 ayda bir paydaşlarımızla bir araya gelip şeffaflığımız gözler önüne seriyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlarla severek çalışıyoruz” dedi.
 Yığılca arısı konusunda Vali Adnan Yılmaz ile çalışmaları olduğunu dile getiren Rektör Şerifoğlu, “Valimizle birlikte Arı Müzesi kurmak istiyoruz. Mühendislerimiz ön çalışmaları yapıyorlar. Aynı şekilde Türkiye’de bir ilk olacak Arkeopark kurmayı istiyoruz” şeklinde konuştu.
 Düzce Üniversitesi Rektörü Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun konuşmasının ardından Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesini 1’nci olarak kazanan Gamze Yılmaz kısa bir konuşma gerçekleştirerek Düzce Üniversitesini neden seçtiğini dile getirerek “Geldikten sonra gördüm ki, iyi ki Düzce Üniversitesini seçmişim” açıklamalarında bulundu.
 Vali Adnan Yılmaz, Üniversitelerin toplum için kaliteli insan gücü yetiştiren, bilgiyi üreten, çoğalmasını ve yayılmasını sağlayan ve toplum için faydalı bir ürüne dönüşmesine imkan veren eğitim kurumları olduğunu belirterek “Bu sayede toplumun problemlerine çözüm üreterek refahın artmasına katkı yaparlar. İyi bir üniversite eğitiminin yapılabilmesi için de, kullanışlı fiziksel mekanlar ve bilimsel ortamların hazırlanması ve öğrencilerimize sunulması gerekmektedir” dedi.
 Vali yılmaz, öğrencilerin ulaşım ile ilgili sorunu ile ilgili “İl Merkezine, Kalıcı Konutlara ve Avni Akyol öğrenci yurduna geliş ve gidişleri ile ilgili ulaşım hizmetleri, Düzce ve Konuralp Belediye Başkanlığına ait toplu taşıma araçları ile Özel bir gündemle toplanan İl Trafik Komisyonu kararında belirtilen program dahilinde bugünden itibaren gerçekleştirilmektedir. Güvenlik ihtiyacı daima sürekli sağlanmaktadır. Barınma ihtiyacının olduğunu biliyoruz. Yetkili makamlara bu konunun çözümü için başvuruda bulunduğumuzu da belirtmek isterim. Sevgili öğrencilerimizin sorunsuz bir ulaşım hizmeti almaları için ayrıca uygulamayı izlemek üzere Valiliğimizce, Düzce Belediye Başkanlığı, Üniversite, Emniyet Müdürlüğü ve Konuralp Belediye Başkanlığı temsilcilerinden oluşan Denetim Ekibi oluşturulmuştur. Varsa aksayan hususların giderilmesi için takipçisi olacağım. Büyük bir afet geçiren ilimiz, yeniden doğmakta, yeniden yapılanmakta, kontrollü bir şekilde gelişerek örnek bir il olma yolunda ilerlemektedir” diye konuştu.
“Düzce ili konum olarak da, üniversiteye büyük bir imkan sağlamaktadır” diyen Vali Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti. “İstanbul’un, Ankara’nın kalabalığından sıkılmış olan ilim adamları buraya rahatlıkla gelebilir ve bu güzel üniversitede en güzel eğitimi vererek, gençlerimizin yetişmesine katkıda bulunabilirler. Bilgi toplumunun hedefi, kişi ve toplum değerlerini göz ardı etmeyen ve öğrenmeyi öğrenmiş bilgi insanlarının çoğalmasıdır.”
Gençlere seslenen Vali Adnan Yılmaz “Sizler hayatınızın her aşamasında en iyiye ulaşmayı hedeflemelisiniz. Merakınızı dizginlemeyin, kitapla ve kültürle irtibatınızı asla kaybetmeyin. Bireysel birikim ve yeteneklerinizi ekiple birleştirdiğinizde, çok daha büyük sonuçlar alacaksınız. Dert edinin, ekip çalışmasına önem verin ve bu güzel üniversitenize sahip çıkın. Hedeflere odaklanın, başaracağınıza inanın, imkansız diye bir şey yoktur. Başarı ve inanç bir bütünün parçalarıdır. Hedeflerinizden vazgeçmeyin. Hiçbir neden eksikliklerimizi gidermeye, kendimizi aşmaya engel değil, olmamalı öğrenme alışkanlığını edinmiş bir bilgi insanı olmalısınız. Yeter ki isteyin, ama derinden, gönülden hem de bütün hücrelerinizle isteyin. Zamanı yakalamak ve önüne geçmek için bilgi eksiğinizi bilmeniz yüz yüze gelebilmeniz gerekir. Öyleyse en çok istediğiniz şey gerçekten istediğiniz şey olsun, Size tavsiyelerim; okumak, düşünmek, uygulamak ve neticelendirmek daima alışkanlığınız hayat tarzınız olmalıdır” dedi.
 Üniversitenin gençlerin yetişmesinde büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Yılmaz, “Genç bir üniversite olarak Düzce Üniversitesi; özverili, fedakar ve güçlü akademik kadrosuyla, ülkemizin aydınlık geleceği gençlerimizin en iyi şekilde yetişmeleri için gayret ve çaba göstermekte olup, ülkemizi dünyanın en ileri, en özgür ve müreffeh ülkesi haline getirme yolunda öncü kurumlardan biri olmayı hak ediyor” dedi.
 Vali Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti, “Zengin ve gelişmiş toplumlar eğitim sorunlarını çözmüş toplumlardır. Bu mümtaz gençliğin yetişmesinde ailelerin, anne ve babanın, ağabeyin, kardeşin, ilk ve orta öğretimden her düzeyde sorumlu arkadaşlarımızın, kamuda görev yapan herkesin yükü ve sorumluluğu hepimizin bildiği gibi çok yüksektir. Hep birlikte üniversitelere yüksek değerlere sahip gençleri hazırlamak ve gençliğin üniversitelerde daha iyi sınıflarda, daha iyi binalarda okumasını, konaklamasını, bu imkanlara kolayca ulaşmalarını sağlamayı, fiziki imkanlar yanında maddi imkanlarını daha da geliştirmek zorunda olduğumuzu bir kez daha özellikle vurgulamak isterim. Bu açıdan tüm kesimlere bilhassa Genel İdare, Mahalli İdare, sivil toplum kuruluşları olarak hepimize görevler düşmektedir. Her kurum ve kuruluş göz bebeğimiz olan Düzce Üniversitesinin gelişmesi için her türlü azim ve gayreti en üst düzeyde katılımla göstermelidir.”
Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman ise üniversite ile ilgili kısa bir konuşmanın ardından ‘Yüksek öğretimde gelişmeler’ konu başlıklı açılış dersini katılımcılarla paylaştı.
Konuşmaların ardından program düzenlenen kokteylle son buldu.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8