Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet Şimşek..
Köşe Yazıları 21.09.2020 - 08:52:40

Adı Nebahat Ünlütürk.
1933 Düzce Aydınpınar köyü doğumlu. İlkokul mezunu. Çerkes Kazım Bey ile (çevresinde 'kravatlı Kazım' olarak anılıyor) Kalğa Hanım'ın kızı. Nebahat Hanım'ın orman mühendisi olan oğlu Tacettin Ünlütürk 1996 yılında trafik kazası geçirir.  Nebahat Hanım 2 sene boyunca Çapa Tıp Fakültesi ile Haydarpaşa Numune Hastanesi arasında deyim yerindeyse mekik dokur. Kaf dağının ardındaki son ümit de tükenmek üzeredir. Eşi Temel Bey'in kalbi oğlunun gün geçtikçe eriyip gitmesine daha fazla dayanamaz, vefat eder!
5 ay sonra da oğlu…
Dahası var...
Doktorların '3 ay ömrün kaldı' dedikleri Nebahat Hanım o günleri Ajans Kafkas muhabirine şöyle anlatır: “Ben eşimle ve oğlumla beraber doğmadım ve onlarla beraber ölmeyeceğim. Bu acılarımı başkalarına da yaşatmak zorunda değilim. O acılarla yoğrulurken çok rahatsızlıklar geçirdim. En çetin rahatsızlığımın tedavisi olmadığını, sinir iltihabı geçirdiğimi ve üç aylık ömrüm kaldığını söylediler”.

“3 AY ÖMRÜN KALDI”

Dayanılmaz ağrılara rağmen yatağa düşmemek için direnir, kendisini ibadete verir. Kilitlenen ellerini nasıl kullanacağını düşünürken aklına çocukken elinden düşürmediği makas gelir. Üç ay boyunca gizli gizli kâğıt keser; zira geride kalan çocuklarının 'annem psikolojik rahatsızlık yaşıyor' diye düşünmelerini istemez. Daha sonra ise kalıcı bir iş başarmış olmak için fırçayı ve kumaşı kullanır.  1999 yılına geldiğimizde tüm Düzceliler gibi Nebahat Ünlütürk’ü başka bir felaket bekler. 12 Kasım akşamı depremle sarsılan Düzce adeta yerle bir olur! Herkes gibi Ünlütürk Ailesi de travmalar yaşar. Küçük oğlunun okuduğu İstanbul'a yerleşme kararı alır. Bu şehir Nebahat Hanım'ın kaderine yepyeni bir sayfalar açmaya hazırlanır.

ACILARA DİRENMEK

O yıla kadar hat sanatı hakkında hiçbir bilgisi olmayan Nebahat Hanım 63 yaşında isminin son üç harfinde gizlenen cevheri keşfetmiştir.  Ajans Kafkas'a o günleri tam bir filozofça anlatır: "Düşenin dostu olmuyor. Bu yüzden dostlarımı kaybetmeden neler yapabilirim diye de düşünerek hat sanatı ile uğraşmaya başladım".  Hat üstadı Ali Hüsrevoğlu ile tanışır. Nebahat Hanım’ın amatörce yaptığı çalışmaları gören Hüsrevoğlu, onu teşvik eder.  2001 yılında Ali Hüsrevoğlu’ndan icazetini alarak ilk kişisel sergisini Altunizade Kültür Merkezi’nde açar.
Sergi açmak onun şu düşünceleriyle eş değerdir: “Amacım sergi açmak değil, acılarıma karşı kendimi güçlü tutabilmek”... Sırasıyla Ayasofya, Cemal Reşit Rey Sergi Salonu, Topkapı Sarayı, Lütfi Kırdar Uluslarası Kongre ve Sergi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Yeni Cami Hünkâr Kasrı gibi prestijli salonlarda eserlerini sergiler.  Sanat hayatına geç atılan ve ilerlemiş yaşına rağmen tam dokuz kişisel sergi açar; çalışmalarını daha çok süet ve ipek kumaş üzerine boya ve altın varak kullanarak yapar. Nebahat Hanım'ın yetiştirdiği bir de sanatçı vardır:  oğlu Şemsi Ünlütürk... İlk başlarda sadece hat çalışan Ünlütürk'ün daha sonra tezhip çalışmalarıyla da devam eder ve hattat kimliğinin yanına bir de müzehhipliği ekler… Kendine göre yeni bir üslup geliştirip, yeni bir tarz üzerinde yoğunlaşır. 21 yıl boyunca büyük hat ustalarının eserlerini süet ve ipek kumaş üzerine uygulayarak yeni denemeler yapar.

HOŞ BİR SADA BIRAKIR

Nebahat Hanım 87 yaşındadır.
Doktorların ‘3 ay ömrün kaldı’ dediği günlerde ‘yatağa düşmeyeceğim’ diye direnen bu yorgun savaşçı için günler sayılıdır artık.
Bu kez yatağa düşmüştür…
Pandemi günlerinde (17 Temmuz 2020) son nefesini verir.
Vefat haberini çoğu kimse duymaz, duyanların çoğu salgın yüzünden gel(e)mez.
Şerefiye Mahallesi’nde Kafkas Apartmanı’ndan alınan cenazesi, Düzce çok kısa süren dini vecibeler yerine getirilerek Düzce Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilir.
Arkasında onlarca değerli hat ve tezhip eserleri ile şu âlemde hoş bir sadâ bırakarak…“ADANMIŞ, CESUR VE
ASLA PES ETMEYEN…”

Nejad Özsoy’dan Nebahat Ünlütürk’ü dinliyoruz; “Nebahat halamız Özsoy ailesinin büyük halası idi. Çocukluğumuzdan beri ona hep hala diye hitap ederdik. Yaz tatillerinde ve bayramlarda Düzce’nin simge mekânlarından “Kafkas Apartmanı”na gittiğimizde uğrar elini öperdik. Bizim için, çocukla çocuk olan, bize sevgisini gösteren çok candan bir büyük halamız idi. Çok sonraları ona neden hala dediğimizi merak edip büyüklerimize sorunca Halamızın annesinin sülalemizle aynı sülaleden yani Gut’e olduğunu öğrendik. 1996 yılında gerçekleşen talihsiz trafik kazası sonrası Ünlütürk ailesi çok sıkıntılı günler geçirdi ve ailenin direği Kore gazisi Temel enişte de bu sıkıntılı dönemde vefat etti. 1999 depremi sonrası halamız İstanbul’a gidince uzun bir dönem kendisini göremedik. Yaptığı sanatsal çalışmaları açtığı sergileri duyunca çok mutlu olduk. Vefatından kısa bir süre öncede eskileri yâd ettiğimiz bir telefon konuşmamız olmuştu. Allah nur içinde yatırsın. Geride kalan çocuklarına Allah sabırlar versin.” Çocukları Nursefa, Şemsi ve Gökhan Ünlütürk rahmetli anneleri için; “Adanmış, cesur, asla pes etmeyen, tuttuğunu koparan” nitelemesini yapmaktadırlar.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Rahmetli Ablam Sevil Çetiner in 1984 yılında Sivas dan Duzceye öğretmen olarak atanmasıyla tanıştığımız Nebahat teyzemizdi sevgiyle anacağız.Allah rahmet etsin tüm sevenlerine sabırlar dilerim
Fatma Çetiner - 22.09.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%63,16

Nebahat teyzemiz sanatçı kişiliğine yakışan ince, hassas bir insandı, Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Ayşe Ayhan - 21.09.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%65,79

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8