Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Çiftçilerin icra takipleri durdurulsun
Siyaset 18.02.2021 - 13:56:53

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de tarımsal verimliliğin adeta dibe vurduğunu,  çiftçiler ile ilgili bir an önce acil önlem planlarının yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, “Aksi halde Düzce’de de yaşandığı üzere tarlalar boş kalacaktır” dedi.

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, çiftçilerin haciz gelmesin diye traktörünü saklayacak duruma geldiğini belirterek, “Tarım ülkemiz için hem bir sürdürülebilir kalkınma, hem de bir milli güvenlik meselesidir. Ülkemiz son 20 yılda, tam 4,5 milyon hektar tarım arazisini basta ekonomik gerekçeler sebebi ile kaybetmiş, gerek Düzce’de, gerekse de ülke genelinde tarımsal verimlilik adeta dibe vurmuş, çiftçimiz ürettiği üründen kar edemez hale gelmiş, hatta maddi zararlar büyük boyutlara ulaşmıştır. Nitekim çiftçimizin de, geçmişte 2 milyar 600 milyon lira olan banka borcu 138 milyara, toplam borcu ise 200 milyar liraya çıkmış, çiftçilerimiz var olan sermaye gücünü kaybetmiştir. Bugün ne yazık ki çiftçimiz, haciz gelmesin diye, traktörünü saklayacak duruma gelmiştir” dedi.

Er,  Hükümete ve yetkili kurumlara bu hayati sorun ile alakalı önerilerini söyle aktardı;

“1) Çiftçilerimize yapılmakta olan bütün icra ve takipler bir an önce durdurulmalıdır.

2) Çiftçimize, bu mevcut çiftçi borçlarını, çiftçinin borcunu ilk aldığı şartlar içerisinde; sübvansiyon haklarını da koruyarak, faizsiz, masrafsız, bir yıl ödemesiz, ertesi yıl ise, sadece faiz ödemeli, anaparayı da, 5 yıl vadelendirerek ödeme imkânı sağlanmalıdır.

3) Çiftçimize ödediği miktar kadar kredi imkânı sağlanmalı ve çiftçinin döner sermaye dengesi korunmalı; üretim yapmasının önü açılmalıdır.

 4) “Ulusal Tarım Master Planı” uygulamaya konmalı, neyin, nerede, nasıl, ne miktarda, ne için ve nasıl bir katma değer yaratılarak üretilebileceği, hem çiftçiye, hem de sanayiciye önceden söylenmelidir.

5) Tarımdaki yeni teknolojiler, üreticiyle buluşturulmalı, bilgi ve veri temelli, tarım-gıda değer zincirini oluşturmak için, teknoloji ve inovasyon stratejisi geliştirilmelidir. Bu çerçevede, “Türkiye Tarım Büyük Verisini” oluşturup, bu veri araştırmacılara açılarak, böylece akıllı planlama, tahmin, öngörü ve modelleme araçları oluşturulmalıdır.”

Çiftçilerin yaşam standardını kaybedip kuru ekmeğe muhtaç hale geleceğini belirten Er, “Pandemi  şartları bize bir kere daha göstermiştir ki çiftçilerimiz ile alakalı acil önlem planları bir an önce yürürlüğe konmalıdır. Aksi halde Düzce’de de yaşandığı üzere tarlalar boş kalacaktır. Çiftçi ekim yapmaktan vazgeçecek, yaşam standardını kaybedip kuru ekmeğe muhtaç hale gelecektir. Çiftçimizi rahat yasam koşullarına ulaştırmak ve tekrar tarlasını ekecek hale getirmek devletimizin asli görevi olup, çiftçilerimizi bir an önce içinde bulundukları bu borç ve faiz sarmalından kurtarmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8