Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BAŞÖRTÜSÜ İÇİN İMZA TOPLUYORLAR
Kamuda başörtüsü yasağına karşı Memur-Sen tarafından 'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü için 10 Milyon İmza Kampanyası başlatıldı. Kampanya ile ilgili dün Belediye Meydanında bir basın açıklaması yapan Memursen Düzce İl temsilcisi Orhan Kılıç “Bir ay sürecek kampanya sonunda toplanan 10 milyon imza Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak ” dedi.
Ulusal 2013.01.16 - 11:07:20

 

Belediye Meydanında kurulan imza standı önüne konuşan Orhan Kılıç , Memur-Sen olarak, kuruldukları günden beri temel hak ve özgürlükleri savunarak, haksızlığa uğrayanların yanında olduklarını ve bu anlayışla 'Özgürlük İçin 10 Milyon İmza' adını verdikleri kampanyayı başlattıklarını söyledi.

Kılıç “Başörtüsü yasağı ve katsayı engeliyle başlayan baskı ve dayatmaların yoğun olduğu zamanlarda, bu duruşumuzdan taviz vermeden mücadelemize devam ettik. Temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdik. Savunduğumuz değer ve ilkelere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduk. Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde 81 ilde basın açıklamaları yaptı. Yeni yılın ilk mesai gününde 'serbest kıyafetle işe gitme' sivil itaatsizlik eylemiyle bu yöndeki taleplere dikkat çekmiştir.” dedi

3 yerde imza standı açılıyor

Memur-Sen Düzce İl Temsilcisi Orhan Kılıç; 81 ilde olduğu gibi Düzce’de imza kampanyasını başlattıklarını, Belediye Meydanı, Büyük Camii Önü ve Spor Sokakta imza stantları açtıklarını dile getirerek “ Bugün bu çalışmalarımıza, milletimizi dahil ederek 'Özgürlük için 10 Milyon İmza' kampanyasını başlatıyoruz. Düzenlediğimiz kampanya sonucunda toplanacak imzaları, Başbakanlığa sunacağız.” Dedi.

Kıyafet dayatmasına karşıyız

“ Kamu Kurumlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'le “  kadın çalışanların ayakkabısının şekline, saçını tarama şekli ve modeline, tırnak kesimine, gömleğinin kol ve yaka şekline, etek boyuna, pantolonunun şekline ve başını örtüp örtemeyeceğine kadar düzenleme yapma yetkisini kendisinde bulan çarpık zihniyet halen devam ediyor diyen Kılıç “Aynı yönetmelikte erkek çalışanların ayakkabısından, çizmesine, topuğuna, bıyığına, favorinin bitiş noktasına, kravat ve giyilecek süvetere kadar müdahale etme hakkını kendinde bulan zihniyetin hazırladığı yönetmeliğin bıyıkla ilgili bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum: "Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir." İfadelerinin yer aldığını belirtti.

Vekiller bile kıyafet dayatması ile karşılaşıyor

Bir yanda büyük devlet diyeceksiniz, bir yandan vatandaşın kılıyla tüğüyle uğraşacaksınız diyen Memur-Sen Düzce İl Temsilcisi Orhan Kılıç,   TBMM içtüzüğünün 56. Maddesinin vatandaşın meclise gönderdiği vekilinin kılığına, kıyafetine karıştığını altını çizerek, “ Bir yanda 'Büyüyen Türkiye' ideali, bir yanda kılla, tüyle uğraşan, tek tipçi devlet mantığı... Karşımızdaki tablo şudur: Milletin seçtiği vekiller, kendi kıyafetini seçememektedir. Milyonların oyuyla milletvekili seçilen Merve Kavakçı'ya, darbe dönemi ürünü bir içtüzükle haddi bildirilmiştir.” şeklinde konuştu.

1982 model yönetmenlik değişmeli

İnsanların saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen devletin Anayasada ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesini istiyoruz diyen Memusen İl Temsilcisi Kılıç, “  yasağının kalkması talebimizi 30 gün boyunca toplayacağımız imzaları Başbakanlık’a sunduktan sonra başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM ve siyasi partilere de bilgi vereceğiz “ dedi.

Sivil toplum örgütlerinden destek isteyen Kılıç, sözlerinin sonunda şunları söyledi, Sivil toplum örgütlerini kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz. Kampanyamız, konfederasyonumuza bağlı 11 sendika, şube başkanlıkları, il, ilçe ve işyeri temsilcilikleri tarafından stantlar açılarak yürütülecektir. İmza kampanyamız konuyla ilgili yapılacak sempozyum, panel, konferans, afiş ve benzeri çalışmalarla gündemde tutulacaktır. “ dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Herşey bitti sıra kılık kıyafete geldi. Hep siyaset hep siyaset. Bu arkadaşlar hep meydanda başka işleri yok herhalde. bari istifa edin de sizin yerinize memuriyetet çalışacak işsziler gelsin.
İş arıyorum - 16.01.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

sayın imza toplayan arkadaşlar en demokratik hakkınızdır toplayın;lakin bir kanun ile üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldırmaya kalktığınızda o zaman mhp dediki hiç unutmuyorum(mhp li değilim ama ülke vatan konusunda sonuna kadar aynı görüşteyim) yanlış hatırlamıyorsam anayasanın 17 ve 42.madelerini değiştirmeden bu iş anayasa mahkemesinden döner dedei ve öyle olmuştu herhalde burada bu işi halledecek olan anayasa değişikliği ile hükümet mhp de destekliyor bırakın imza işini iş vekillerde onların halladeceği bu iş,sizlerden bu şekilde ha ha tamam halledeceğizle oy almaya devam ediyorlar gibime geliyor.
DOSDOĞRUCU - 16.01.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,62

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8