Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MEB’in SBS düzenlemesine ilk tepki Eğitim-İş’ten!
“Beceriksizliklerin itirafıdır” Eğitim-İş Düzce İl Temsilcisi Zeki Bayram, SBS’de yapılan düzenlemenin birçok olumsuzluğu beraberinde getireceğini savundu.
Eğitim 2013.09.05 - 16:26:41

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Seviye Belirleme Sınavı’na yönelik düzenlemesine ilk tepki Eğitim-İş’ten geldi. Sendikanın Düzce İl Temsilcisi Zeki Bayram, yılda 1 kez yapılan merkezi sistem sınavının 12’ye çıkarılmasının ve merkezi sınavların etkisinin yüzde 70 olarak belirlenmesinin sınav odaklı sistemden vazgeçilmediğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Sınav sistemiyle oynayarak eğitimdeki sorunların çözülmeyeceğini ifade eden Bayram, yeni sistemin eğitim uzmanlarına, bilim insanlarına ve sendikalara danışmadan hazırlanması ile ilgili olarak ise, “Milli Eğitim Bakanlığı yine bildiğini okudu” şeklinde yorumladı.

Her dönem sistem sisteminin değiştiğine dikkat çeken Bayram, “Hüseyin Çelik döneminde OKS kaldırıldı müjdesiyle getirilen 3 seviye belirleme sınavı, Nimet Çubukçu döneminde öğrencilerin ruh sağlığını bozduğu gerekçesiyle 1 seviye sınavına düşürülmüştü. Yine Ömer Dinçer ve ardından Nabi Avcı, 12 yıllık zorunlu eğitim gerekçesiyle SBS’nin kaldırılacağını ifade etmişti. Ancak bugün itibariyle sınav odaklı ortaöğretime geçiş sisteminin değişmediği anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“VAHİM SONUÇLAR DOĞURACAK”

Yeni sistemin birçok olumsuzluğu da beraberinde getireceğini savunan Bayram, açıklamasında şunları kaydetti: “Müfredat programının yetiştirilmesinde bir takım sıkıntılar yaşanacaktır. Sınıf ve öğrencinin durumunu göz önüne alarak ders konularını işleyen öğretmenlerimiz, MEB’in sınavlarda belirleyeceği konuları yetiştirmek için zamanla yarışacaktır. Yine ülkemizin bazı bölgelerinde mevsimlik işçi olarak çalışan ailelerin çocukları ve Türkiye genelinde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımız büyük hak kaybına uğrayacaktır. Öğretmensiz okullar, boş geçen dersler ve ücretli öğretmenler düşünüldüğünde, yeni sistem daha da vahim sonuçlar doğuracaktır. Sınavlar için belirlenen konuların az olması nedeniyle, gelecek yıllarda soru üretme konusunda birçok sıkıntı yaşanacaktır. Gelecekte uygulanması düşünülen açık uçlu soruları, her açıdan şaibeli olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın nasıl değerlendirmeye alacağı da merak konusudur.  Milli Eğitim Bakanlığı ölçme ve değerlendirme kriteri olarak okul ve sınıf seviyesinin dikkate alınmasını isterken, gerçekleştireceği merkezi sistem sınavlarında her öğrenciyi aynı seviyede kabul ederek değerlendirecek olması bilimsellikten uzaktır. 6 dersten sınava girilecek olması diğer zorunlu ve seçmeli derslerin öğrenci nezdinde önemsiz sayılmasına neden olacaktır. Sınavların öğrencilerin kendi okullarında yapılacak olması bir takım sorunları da beraberinde getirecektir. Sınavların yılda 12’ye çıkarılmış olması dershanelere bağımlılığı daha da artıracaktır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5. sınıfı değerlendirmeye almayarak yok sayması da kamuoyu tarafından anlaşılamamıştır.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sisteminin temel sorunlarını çözmesi gerekirken, sınav sistemleri üzerinde oynayarak eğitimin mevcut sorunlarını daha da ağırlaştırdığını belirten Bayram, “Bu sistem beceriksizliklerin itirafı ve yeni eğitim fiyaskolarının habercisidir” ifadelerini kullandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8