Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ERCAN: SAKARYA ÇUKURU İSTANBUL'U KORUYOR
Deprem uzmanı Prof.Dr. Ahmet Ercan, 2045 yılından önce büyük bir deprem beklemediğini söyledi.
Çevre 2013.11.27 - 14:30:44

 

Antalya'da düzenlenen 20.Uluslararası Jeofizik Kurultayı'nda Türkiye'deki depremler masaya yatırılırken, Tekirdağ'dan gelen deprem haberi üzerine gözler İstanbul'a çevrildi. “İstanbul'da büyük deprem ne zaman bekleniyor?” sorusuna cevap uzmanlardan geldi. İstanbul'da 2045'den önce büyük bir deprem beklenmediği bildirildi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, tartışmalarda ortak kanının Kuzey Marmara’nın Batı Kolu olan Marmara Ereğlisi’nin gerginliğinin Sivriada koluna göre daha da artırmış olması olduğunu savundu. Prof. Dr. Ercan, jeofizik belirtilerden bahsederek şöyle konuştu: “Sanki Gölcük depremi öncesindeki belirtileri andırmasıydı. Bu bilimsel tartışmayı ince eleyip sık dokuyarak, ayrıca titizlikle tartarak aramızda sürdürdük. Bugün 27 Kasım 2013. 06:13’de Marmara Ereğlisi deniz içinde 4,7 büyüklüğünde bir küçük deprem oldu. Ardından bir deprem de 4.0 büyüklüğünde yakın yerde 06:21‘de oldu. Bu alıştırma depremlerin odak konumu, tıpı tıpına 7,0 ile 7,2 büyüklüğünde deprem beklediğim gevrek granit katmanı içinde. 7 ile 10 kilometre derinde oldu. Granit katmanı oldukça gevrek. Ayrıca kırılgan. Bu depremler, jeofizik bilimcilere beklenen Marmara Ereğlisi depremi için ön bilgilendirme yapıyor.”

Prof. Dr. Ercan, “Marmara Ereğlisi depremi, Sivriada depreminden önce mi olacak” sorusuna ise şöyle açıklık getirdi: “Ben bunu pek beklemiyorum. Ancak, nasıl önce batıdaki Gölcük depreminden 2 ay sonra, izci deprem doğuda Düzce’de olmuş ise, Sivriada-Marmara Ereğlisi sırası, Marmara Ereğlisi-Sivriada depremleri olarak değişirse şaşırtıcı olur. Ancak, olasılığı vardır. Ancak bu hiç olmayacağı anlamına da gelmez.”

 

ŞAŞIRTICI DEĞİL

Büyük deprem gelinceye değin arada bir 4, 4.5, 5 ve 5.5 büyüklüğünde depremlerin vurmasının şaşırtıcı olmayacağını belirten Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi: “14 yıldır söylüyorum. Bu onlardan ikisi diye düşünüyorum. Kandilli Gözlemevi jeofizik bilgilerine, 1970’den beri Marmara’da depremcik (öncü deprem) sayımları yılda 2 bin iken, 1999 Gölcük depreminden sonra 2000 yılında 3 bin 500’ü aştı. 2004’de 7 bini bulmuştur.”

Gerilen ortamlarda bunun beklenen bir durum olduğunu belirten Ercan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu duruma artçı depremlerin katkısı olsa bile, Marmara’da kırıcı gerilimin birikmekte olduğunun önemli bir jeofizik göstergecidir. Yılda Marmara’da gerilme biriminden oluşan yamulma 2 ile 3 santimetredir. Marmara’da depremlerde atım 2 ile 3 metredir. Son yıkıcı depremler, Adalar 1894'ten beri 119 yıl, 1912’den beri 101 yıl geçtiğine göre, yer kabuğu 2 ile 3 metrelik kırılma gerginliğine 2004’de ulaşmış olmalı. Buna bakarak bu yıllarda İstanbul depremi olabilir denilebilirdi. Ancak gecikmesinin nedeni 1999’da 7,5 olan depremde boşalan gerilmenin beklenenden üç kat çok olması, Marmara’da aşırı dinginliğe neden olmuştur. O nedenle Marmara yeni bir deprem üretip yerin kırılma direncini yenmesi için henüz kendini toparlayamadığı kanısındayım. Beklenen deprem beni şaşırtmazsa 2045’den önce olmaz. Ancak, yerin gerginlik birikimi doğrusal çalışmıyor.”

 

DENİZDE YANGIN ÇIKAR

Marmara Ereğlisi'nde denizde bulunan Rusya'dan gelen doğalgazın biriktiği alanda deprem riski bulunduğunu ve önlem alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ercan, sözlerini şöyle tamamladı: “Deprem eğim atımlı olarak oluşacak. Beni ürküten bir olay var. Türkiye olarak Rusya’dan gelen gazı burada depoluyoruz. Burada biriktiriyoruz. Biriktirme yerinin altında deprem olacak, ocak var. Deprem olduğu zaman deniz yangını çıkar. Yangınla birlikte büyük bir kıranla sonuçlanır.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
salla dur. şimdiye kadar neyi bildiniz? millete ne hayrın dokundu ne bilgi verdin??? boş boş konuşupduruyorsunuz, millette sizi bilim adamı sanacak.
düzceli - 27.11.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,47

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8