Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlhami ATASEVER

SAYIN VALİMİZ GÖREVE BAŞLADI! HAYIRLI OLSUN.

22.08.2012 - 18:12:36

İl olduğumuz 1999 yılından itibaren ilimize 6 vali geldi ve gitti. İlimize atanan sayın valilerimiz ortalama 2 yıl görev yaptılar. Halk olarak valilerimizden memnun kaldık. Fakat görev süreleri maalesef çok az oldu!


12 yıl önce çok büyük bir deprem felaketi geçirdik. 7. valimiz sayın Adnan YILMAZ “17 Ağustos 2012 Cuma günü, depremin 13. yıldönümünde” göreve başladı. Bu tarihte göreve başlamanın bir anlamı olmalı! Allah hayırlı uğurlu etsin.


Depremden sonra ilimizde, işyerleri yıkılan esnaflarımız için yaklaşık iki bin adet işyeri, metre kare olarak büyük, çok sayıda bloklar halinde binalar yapılmıştı. Esnaflar, şehrin biraz dışında kaldığı için bu işyerlerine itibar etmediler. Dolayısıyla kiraya da veremediler. Binalar yapıldığı günden beri bakımsız bir haldedir!


Bir zamanlar şehir içinde 2. el oto alım satımı yapan esnaflar vardı. Bu esnaflara şehir dışında yer gösterildi. 2. el oto çarşısı oluşturuldu. Ayakkabıcılar bir araya toplandı. Ayakkabıcılar çarşısı oluşturuldu. Ayakkabı alacağımız zaman aklımıza ilk gelen yer ayakkabıcılar çarşısı, otomobil alacağımız zaman da aklımıza ilk gelen yer 2. el oto çarşısı olmaktadır. Çünkü zihinlere öyle yerleşmiştir. Bu durumdan esnaf da müşteri de memnun. Hem trafik, hem aynı işi yapanların bir arada oluşu, hem de şehrin genişlemesi açısından çok da iyi olmuştu!


KALICI İŞYERLERİNDE, YENİ PROJELERLE YENİ ÇARŞILAR OLUŞTURULSUN!


Yeni çıkan torba yasasına göre bir iki ay sonra, Fevzi Çakmak mahallesi ve kalıcı konutlar bölgesinde yapılmış olan ve bugünkü değeri yaklaşık 150 milyon TL. (eskiye göre 150 trilyon) olan kalıcı işyerleri il özel idaresine kalacak!


Son zamanlarda 2. el ev eşyası, inşaat malzemeleri, mobilya satan esnaflar çoğaldı. Daha da çoğalsın problem yok. İyi de oluyor. Şehrin muhtelif yerlerinde İnşaat malzemeleri (Pencereciler, Boyacılar, Alçıpancılar, Elektrikçiler, Doğalgazcılar, Seramikçiler, Parkeciler, inşaatın tüm kolları), 2. El ev eşyası, Mobilya satan bu esnaflar, kalıcı işyerlerinde iş kollarına göre bir araya toplansın ve çarşılar oluşturulsun! Belediye, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Desob, kullanılmayan işyerleri için esnaflara yönelik proje yapmaları konusunda yardımcı olsun. KOSGEB’in (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) aynı iş kolunda faaliyet gösteren esnafların bir araya gelerek çarşı olma gibi bir proje oluşturduklarında, bir milyon TL. (eski parayla bir trilyon) hibe verdiği söyleniyor, yani faizsiz veya geri ödemesiz. Esnaf, kendi lehine olan bu konuları biliyor mu? Esnaf bu konularda uyarılıyor mu? Fevzi Çakmak mahallesindeki kalıcı işyerlerinin giriş katları düzenlense bu işler için uygun olmaz mı?


KALICI İŞYERLERİ EĞİTİM AMAÇLI KULLANILAMAZ MI?


Halen Düzce Meslek Yüksek Okulu binalarının yetersiz olduğu söyleniyor. Düzce Meslek Yüksek Okulu yine aynı yerinde kalmak kaydı ile, “Sosyal Bilimler Bölümü” kalıcı işyerlerinde faaliyet gösterse, veya bu işyerleri “öğrenci yurdu” olarak değerlendirilse olmaz mı? Bu işler için yine Fevzi Çakmak mahallesindeki kalıcı işyerlerinin üst katları uygun değil midir?


Kalıcı konutların bulunduğu bölgede, kullanılmayan kalıcı işyerlerinin bir bölümü küçük bir hastane şeklinde, binası olmayan başka okullar için mesela; Sağlık Meslek Lisesi olarak, sosyal, kültürel, sportif amaçlı hizmetler, veya uygun olan bir başka kurum için kullanılsa daha iyi olmaz mı? Devlet, ihtiyaç için yeni yeni inşaatlar yapıyor. Ne gerek var buna? Kullanılmayan bu binalar öncelikli olarak değerlendirilse. Bütçeye alındı alınmadı derdi yok. İhalesi yapılacak, inşaat ne zaman bitecek derdi yok. 150 milyon değerindeki bitmiş hazır binalar! Sadece yazışmalarla veya yapılacak projelerle faaliyete geçirilecek. Hepsi o kadar. Bu işleri akıl etmek, hızlı düşünerek karar vermek çok mu zor? Bu işlerde maalesef çok geç kalındı!


Önceki valilerimizden sayın Halil NİMETOĞLU, 14. bölgede kalıcı işyerleri olarak yapılan bloklardan bir tanesini, ihtiyaç nedeniyle hükümetten istemişti. “Bakanlar kurulundan karar çıkartılmasını” sağlayarak “Huzur Evine” dönüştürmeyi yıllar önce başarmıştı. İyi de olmuştu. Halen hizmet devam ediyor. Bu işe sebep olanlar hayır dua ile anılıyor.


ANKARA BÜROKRASİSİNİ YAKINDAN TANIYAN VALİ!


İlimizde göreve yeni başlayan sayın valimizden çok şeyler bekliyoruz. Sayın valimiz göreve başlar başlamaz Düzce’yi Marka şehir yapmak istiyoruz dedi! Marka şehir olmanın yolu ekonominin düzelmesinden geçer. Kendileri Ankara bürokrasisinden geliyor. Kardeşi Milli Savunma Bakanı. İlimiz milletvekillerinin, belediye başkanlarının, Ak parti teşkilatlarının tek yumruk oldukları bu dönem, çok önemli bir dönemdir. Bu fırsat her zaman ele geçmeyebilir ve iyi değerlendirilmelidir! Kazanan Düzce olacaktır!


İlimize atanan valimiz sayın Adnan YILMAZ bey’e hoş geldiniz diyorum. Gelişiniz size de, bizlere de hayırlı olsun. İnşallah başarılı olursunuz. Allah yardımcınız olsun

. Esen kalın.
 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
BİR İKİ YILDA BİR BÖYLE VALİ DEĞİŞİRSE İŞTE SİZ DE BÖYLE HERŞEYİ AÇIKLAMAK ZORUNDA OLURSUNUZ.
KANİ - 27.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,89

Bu tür yapıcı yorumlar yol göstermektedir . Bürokratlara gereğini yapacaktır.
GÖREVİMİZ DÜZCE - 27.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,71

Yazınızdaki görüşlerin tümüne katılıyorum İlhami Bey.Düzcede özellikle bu yıl Yurt konusunda çok sıkıntı var.İvedi olarak bişeyler yapılması lazım buyıl gelecek Üniversite öğrencileri çok sıkıntı çekecekler.Sayın Valimiz de bu konuya eğilir umarım.
Metin - 25.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,39

Hlil Nimetoğlu'nu hatrlatmanız ne güzel olmuş. Adamcağız huzur evini yaptı adı unutulup gitti. Ama Düzceliler hiç iş yapmayanla Nimetoğlu gibi iş üretenleri de aynı kefeye koydu. Hepsine aynı saygı aynı hürmet. Çalışana haksızlık değil mi bu????
DÜZCELİ - 23.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,88

KALICI İŞYERLERİ İLE İLGİLİ YADIKLARIN ÇOK DĞERLİ DÜŞÜNCELER. UMARIZ YENİ VALİ DE BU KONUYU GÜNDEMİNE ALIR
KAZIM KISA - 23.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,08

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8