Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

DÜZCE’YE TERMİNAL DEYİNCE

25.08.2012 - 13:51:13

Düzce’nin terminal ihtiyacı için kolları sıvayan Düzce belediyesi yer konusunu büyük oranda çözmüş olduğunu net olmasa da biliyorum.
Darıca mahallesi sınırları içinde, Azmili mahallesiyle kesişen ve Cumartesi pazarı denilen mevki de yapılacağı hemen hemen kesin olan yeni terminal binası için proje arayışlarının da devam ettiğini biliyorum. Belki de en uygunu bulunup çizilmeye başlanmıştır bile.  
Şimdi adı terminal oldu.  Eskiden, bizim küçüklüğümüzde ise oto park denirdi.
Bir otobüsçü  çocuğu olduğum için oto parkları iyi bilirim. Çünkü eski oto park şimdiki krem park denilen AVM’nin olduğu yerdeydi.
Buradan İstanbul, Adapazarı ve Düzce’nin ilçe ve köylerine otobüsler ve minibüsler kalkardı.  O yıllarda Düzce Seyahat çok meşhurdu.   Sahipleri ise Yağcı Hüseyin ve Abaza Fikret ağabeylerdi. Şimdi ikisi de hayatta değil. Allah ikisine de rahmet etsin.   Tabi ki bu ağabeyler yazıhane sahipliğinin yanı sıra otobüs sahibiydiler.
O yıllarda otobüs sahibi olmak oldukça sükseli bir işti. Son model İstanbul otobüslerinde şoför olmakta ayrıca havalı bir işti.
Ancak Saraç yazıhanesi Ankara istikametine çalışırdı. O yazıhanenin yeri  Düzce’nin ilçe olduğu son yıllara kadar oto parkta değildi.
Şimdiki,   merhum Kuyumcu Nahit Altan ve ve Manav Ömer’in ve devamındaki yerin olduğu yerde eski iki katlı bir bina vardı.Bu binanın üst katı Halk Eğitim Merkeziydi. Bir kısmı ise Kütüphaneydi. Binanın  bu Köşe başında bu  Saraç yazıhanesi  vardı.  Bu yazıhane sadece Ankara’ya yolcu taşırdı. Yazı hanenin sahibi ise  Saraç Orhan diye bilinen bir ağabeyimizindi.
O yıllarda Hacca da otobüsle gidilirdi.   Hacca gidecek yolcular otobüslere biner Türk bayrağını önlerine takar şehir merkezinde bir tur atarlar kendilerini uğurlamaya gelenlerle ve Düzcelilere vedalaşırlardı. Bu tur sırasında otobüslerin üstüne takılan  hoporler takarlar ve bir mikrofonla tekbir getirilerek yola çıkılırdı.
Ve Hacca giden otobüsler aylarca gelmezlerdi. Bildiğim kadar çölü aşarmış araçlar.
Diyeceğim o dur ki,  o yıllardan bu yıllara geldik. Şimdi araçlar lüks. Ancak terminalimiz, yada oto parkımız hiçbir mesafe alamadı.
Bana göre bu işe son noktayı sayın Belediye Başkanımız İsmail Bayram koyacak ve bir ilk de yine ona nasip olacak.
Sayın Bayram’ın görev süresi içinde tek ideallerinden birinin  de modern fakat mütevazi bir terminali Düzce’ye kazandırmak.
Önceki gün asker uğurlamasına gittik. Şimdiki terminal üst üste insan doluydu.
Vatandaş şöyle Türk’e yakışır bir asker uğurlaması istemeye hakkı var.
Ne yazık ki, Düzce şehirler arası terminalde, Cami kebir mahallesindeki terminalde kasaba terminali gibi.
Bunu hepimiz kabul etmek zorundayız.
“Sende yapamadın. Bir terminali bile yapamadın” gibi bir eleştiri içinde değiliz.  Sadece olması gerekeni halk adına ifade ederek, bu konuda  el çabukluğu yapılmasını  istiyoruz.
Artık otobüsler ve minibüsler çok modern. Önde burunlu tabir ettiğimiz araçlar tarih oldu. Şimdi lüks, her koltuğa bir televizyon, internet olan son model otobüsler var.
Ama terminalimiz halen önde burunlu otobüsler gibi yerinde sayıyor.
Kısacası, terminalimiz de son model araçlar gibi olmalı. Başkanımız da bu çağın gereğini yapacağına eminim.
Size bu yazı ile hem Düzce’deki otobüs işletmeciliğinin  dünden bu güne kadar olan sürecini ifade ettim, hem yolculuğun ve araçların hem de terminalin durumunu ifade ettim.
Belediye Başkanı sayın Bayram’a bu konuda güveniyoruz. Ve Allah yardım etsin diyoruz.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayın şerbetçi Düzce ye yapılan eziyetler başka şehirlere yapılsa çoktan iç savaş cıkmıştı.genelde olduğu gibi yereldede ver sözü gitsin nasıl olsa unutulur.Akcakoca ilçemiz bile bu terminal sorununu cözmeye başladı biz halen 5-10 dönüm yer bolup bu işi bitiremedik. seneyede secim olursa. ismail beyin siyasi ömrü yetmez bu terminal işine.darısı başka belediye başkanına. inşallah gelecek olan bu işi halleder.
ömer - 28.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,04

Sayın Şerbetçi nostaljik yazınızı okuyunca eski günler canlandı bizimde Gümüşova ve Düzce Restoranda 2 benzin istasyonumuz vardı.O zaman Seyhan ve sonradan Düzce Nakliyat Otobüsleri vardı
ismail hakkı GÜRBÜZ - 28.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,22

Sayın başkanım kalemine sağlık..
İsminiz - 27.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,85

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8