Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlhami ATASEVER

MİLLETVEKİLİ İBRAHİM KORKMAZ’IN KÖY ZİYARETLERİNDEN NOTLAR! (1)

27.08.2012 - 18:13:05

Vatandaş: Milletvekili İbrahim KORKMAZ’a fındık fiyatları ne olacak, fındığa destek var mı diye sordu?


Cevap:
Hayır. Fındığa destek yok. Fındığınızı imece usulü toplamalısınız. Fındık satıldıktan sonra alacağınız paranın üçte birini amele parası olarak ödüyorsunuz. Türkiye’de yaklaşık 600 bin ton fındık üretimi var. Bunun üçte biri 200 bin ton eder. Yani 200 bin ton tutarındaki fındık parası ameleye işçi parası olarak ödeniyor. Fındığı kendiniz imece usulü toplarsanız 200 bin ton fındık parası cebinizde kalacak demektir! Fındığı emanete vermeyin. Emanete verilen fındık sizin elinizden çıkmış, fındık tüccarının deposuna girmiş oluyor. Emanete verilen fındık sizin fındığınız değil artık. Fındığı emanete verme işi maalesef fındığın fiyatını düşürüyor. Fındığı devletin depolarında saklayın! (Lisanslı depoculuk-bir an önce icraata geçmeli.)
Milletvekili İbrahim KORKMAZ fındıkla ilgili çok önemli bir şey daha söylüyor! Fındık tarlasındaki otları kurutmak için ilaç atmayın. Toprağa atılan ilaç ancak 150 sene sonra topraktan geri atılıyor. Önümüzdeki yıllarda fındık üreticilerini bekleyen tehlikeye dikkat çekti. İlerleyen yıllarda toprağa atılan ilaçtan dolayı dünyada fındık ile ilgili rekabet başlayabilir. Çünkü Amerika, İspanya İtalya, Kafkas ülkeleri ve Çin de artık fındık dikiyor. Türkiye’nin fındığı ilaçlıdır derler. Türklerin fındığını almayın derler. Fındığınız dalda kalır. Sonra alıcı bulamazsınız! Yaşayanlar bunu görür. Bu günden tedbirli olalım. Otları kurutmak için ilaç kullanmayalım. Gençlerin geleceğini harcamayalım!


Hayatımızı fındığa bağlı olarak görmeyelim. İlerleyen yıllarda neyle karşılaşacağımız belli değil. Tarım il müdürlüklerine ait gezici toprak laboratuarları var. Onlardan yardım alın toprağınızın durumunu öğrenin. Bu günden alternatif ürünler bulmalıyız dedi. Ceviz, badem, çilek, deveci armudu, karpuz vb. gibi.


Vatandaş:
Devlet fındık fiyatını belirleyecek mi?


Cevap:
Hayır. Fındığın fiyatını söylediklerim çerçevesinde değerlendirirseniz zaten kendiniz belirlemiş oluyorsunuz! Her şeye rağmen anormal bir durum olursa mesela; fındığın fiyatı çok düşük seviyelerde olursa belki o zaman T.M.O. (Toprak Mahsulleri Ofisi) devreye girebilir.


Vatandaş:
Su problemimiz var bunu nasıl halledeceğiz?


Cevap:
İstanbul’un suyunu gönderen Düzce’de, susuz köy veya mahalle oluşunu kabullenemeyiz. Afrika ülkelerine, Somali’ye yerin derinliklerinden su çıkartmaya giden Düzceli’nin, köy veya mahallesinde su olmayışının izahı olamaz! Bu hepimizin ayıbıdır. Bugüne kadar maalesef yanlış politikalar uygulanmış. Her köye yeterli su borusu verilmiş. Her köye özel su isale hattı çekilmiş. Bu işler yapılırken gereken hassasiyet gösterilmemiş ve su isale hatlarında hep arıza oluşmuş. Bu da su kaçaklarına neden olmuş. Bu sorunun böyle çözülmesi hem pahallı hem de problemli olur. Bu sorun; “Global” olarak çözülmeli. Su için uygun yerlere göletler yapılmalı. Su kaynakları belli yerlerde toplanmalı. Yani Düzce’nin tüm köylerini tek bir köy gibi düşünmeli. Su, birkaç merkezden tüm köylere dağıtılmalıdır. Bu konuda hızlı düşünmeli ve acilen projeler oluşturmalıyız. Bu işin başka da bir çaresi yoktur.


Vatandaş:
Vatandaş suyu bahçelerde kullanıyor, onun için içme suyu bulamıyoruz. Ne dersiniz?


Cevap:
Hayır bu görüşe katılmıyorum. Vatandaş nerde olursa olsun. Nerde oturursa otursun. Bahçe de yapacak, sebze de yetiştirecek, ağaç da dikecek. Bunların hepsi de olacak. Vatandaş suyu kendisi de içecek, bahçeyi de sulayacak. Vatandaşa bahçe yapma diyemeyiz. Burada yapılması gereken şey şudur. Tüm köylere su hattı çekilecek. Herkes su sayacı takacak. Harcadığı suyun bedelini ödeyecek. Damlama yöntemi diye bir yöntem var. Hem ucuz bir yöntem, hem de az su kullanarak daha çok işe yarayan bir yöntem. Bunlar bilinen şeyler. Tarım il Müdürlükleri bu konuda halkı bilinçlendirmeli. Devlet öncelikli olarak vatandaşa olan görevini yapacak. Vatandaş ne kadar para öderse ödesin yine de suyu dikkatli kullanacak. Para veriyorum diye çok su harcamayacak. Buna da kimsenin hakkı yok. Her şeye rağmen vatandaş problem çıkartırsa, devlet o zaman devreye girecek ve mağdur olan vatandaşın hakkını koruyacak!


Vatandaş:
Kanalizasyon problemimiz nasıl çözülecek?


Cevap:
Bu problem bu güne kadar hiç düşünülmemiş. Ne zaman ki İSKİ Düzce’nin suyunu almaya karar vermiş o zaman gündeme gelmiş bu konu. Bu sorun da “Global” olarak çözülmeli. Tüm köyler tek yerleşim yeri gibi kabul edilmeli. Bu iş ancak böyle çözülür. Kanalizasyon işini, İSKİ, Belediyeler, Özel idare Müdürlükleri ve Orman ve Su işleri Bakanlığı olarak dört kurum çözecekti. Başbakanımıza durumu anlattık. Belediyeler ve diğer kurumların bütçeleri buna müsait olamaz dedik. Başbakanımız da bu teklifimizi olumlu karşıladı, bu yükü sırtımızdan aldı. Girişimlerimiz sonucu kanalizasyon işini yapmak tamamen devlete kalmış oldu. Bu konuyu devlet en kısa zamanda çözecek. Çünkü İstanbul’un suyu Düzce’den gidecek dedi. Kanalizasyonla ilgili pis su atıkları için Düzce’ye üç adet arıtma tesisi yapılacak. Kaynaşlı, Yığılca ve Cumayeri ilçelerine. Düzce’nin tüm pis su atıkları bu arıtmalara akıtılacak. Bundan sonra insanlar köylerde foseptik çukuruyla uğraşmayacaklar dedi.


Devamı önümüzdeki hafta.

Esen kalın.
 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Fındığa destek Milletvekili ibrahim KORKMAZ'ın söylediklerinden farklı olarak nasıl olmuş bilgilendirirseniz sevinirim. Bir anlatın istifade edelim.
özsüzceli - 31.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,02

Fındığa destek olmayacak dediniz sizden sonra bakan bey açıkladı destek devam edecek lütfen açıklamalara biraz daha dikkat OSMAN Bey bir baska koyde destek devam edecek dedi neyseki bari o doğru çıktı
Hasan teke - 30.08.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,58

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8