Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

ÇÖP KENT DÜZCE

01.09.2012 - 15:05:26

Düzce Belediyesi temizliyor, biz pisletiyoruz. Çöpçü arkadaşlar topluyor, biz atıyoruz. Bugünkü yazımı Düzce'nin ne kadar çöp bir kent olduğuna ayırdım.

Sabahın ilk saatlerinde halk otobüsüne bindim. Düzce'ye doğru geliyoruz. Çöp pisliği otobüste başladı. Yolculardan biri kullandığı selpak mendilini otobüsün camından dışarı attı.
Kimse oralı olmadı. Çünkü herkes alışkın olduğu için sesini çıkarmadı. Günlük rutin işlerden biriydi. Adama selpak mendilini neden camdan aşağı attın dedim.
Bana hiç cevap vermedi. Hatta kafasını öbür tarafa çevirdi. Sanki o atmamış. Allah ıslah etsin dedim. Başka ne diyeyim.
Camdan dışarı bakarken bir de ne göreyim. Demetevler Mahallesi oyun parkı var. Bu park belediye tarafından yapıldı. Süper bir yer diyebilirim. Maalesef diyorum. Üzülerek bir daha maalesef diyorum.
Bu güzelim park, vatandaşlarımıza hizmet için sunulan bu tertemiz park çöplük olmuş. Kağıt parçaları, poşetler, pet şişeleri, kırıklar, şişeler vs. vs. çöpler parkın içinde tur atıyor. Üstelik mini halı sahada bile çöpler maç yapıyor.
Halbuki parkın içinde çöp bidonları var. Maalesef insanlar çöpe atacağına yere atmayı tercih ediyorlar. Daha önce buraya park yapılsın diye baskı yapılıyordu. Ben bile kaç kez haber yaptım. Sonunda park yapıldı.
Peki ne oldu? Yapılanları korumuyoruz. Park yapıldı da ne oldu? Çöplükten girilmiyor. Kim temizleyecek? Belediye temizleyecek. Yazık vallahi yazık. Hiç olmazsa o güzelim yeri temiz tutun. Her şeyi belediyeden beklemeyin. Temizliğini bari siz yapın.
Allah ıslah etsin. Başka ne diyeyim.
Yeni bağlantı yolunda ilerliyoruz. Etrafta çöpler aralıklarla var. Alkol şişelerini sayamıyorum. Çünkü otobüsümüz hızlı gidiyor.
Şehir merkezine girdik. Gaziantep caddesinden beri eski Akçakoca caddesine doğru yürüyorum. Antep caddesindeki lokantaların bıraktıkları yemek artıklarını görünce midem kabardı. Poşetleri sürükleye sürükleye yolun ortasına yığmışlar.
Hayatımda bu kadar çok görmediğim sigara izmaritlerine rast geldim. Sigara izmaritlerini rastgele sağa sola fırlatmışlar.
Spor sokak ve eski Akçakoca Caddesi çöp yığınları ile doluydu. Daha fazla dayanamadım ve çöp görme işini bıraktım.
Saat 10.00'a doğru gördüğüm yerlere bir kez daha gittim. Bu sefer ortalık temizlenmiş. O da ne tertemiz yerlere yine sigara izmariti atanlar, rastgele çöp çıkaran esnaflara denk geldim.
Az önce temizlenen yerler yine çöp olmuş. Bu millet bu kadar çöpü nereden buluyor. Veya çöplerinizi zamanında çıkarsanız olmaz mı?
Akşamdan çöplerinizi çıkarsanız, sabahları ortalık tertemiz olsa olmaz mı? İlla ki dükkanı açınca mı çıkaracaksınız.
Düzce çöp kent denilince kızanlar olabilir. Bu çöpleri biz kendimiz yapıyoruz. Suçlu aramaya gerek yok. Suçlu bizleriz. O çöpü atan da, o çöpü ortaya koyan da, o sigara izmaritlerini fırlatanlar da bizleriz.
Güzel parklar istiyoruz. Hizmet gelince, parklar yapılınca kırıyoruz, döküyoruz, pisletiyoruz. Hiçbir şey yapamazsak ortalığı çekirdek kabuğu ile dolduruyoruz.
Ondan sonra yine biz bağırıyoruz. Neden temizlik yapılmıyor diyoruz. Allah yine bizi ıslah etsin. Daha ne diyeyim. Düzce çöp kent yalan mı?
Esenkalın... 
 
 
 Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
İyi de kim kırıp döküyor. Bir de onu düşün
ismi lazım değil - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,68

eVET güzel parklar istiyoruz. Hizmet gelince, parklar yapılınca kırıyoruz, döküyoruz, pisletiyoruz. Ne doğru demişsin vallahi.
bakacak - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,85

HAKLISIN. ÖNCE KENDİMİZ TEMİZ OLALIM
TEMİZ KENT DÜZCE - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,71

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8