Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Mültecileri istemiyor muyuz?

01.09.2012 - 15:06:14

 

    SURİYELİ mültecilerle ilgili yazdığımız yazı yankı uyandırmaya devam ediyor. Düzce'de bazı vatandaşlarımız mültecilerin ülkemizde ve Düzce'de kalmasının sıkıntılar doğuracağını iddia etti.
    Bu konuyla ilgili bir kaç gün önce Ak Parti sözcüsü Hüseyin Çelik bir değerlendirme yapmıştı. Çelik, Türkiye'de bulunan yaklaşık 80 bin mültecinin arasında kötü niyetli olanlar olsa dahi onların tek tek aranamayacağını, bu yüzden tarih boyunca dünyada her devletin savaş mağdurlarını kendi topraklarında barındırdığını söyledi.
    Aslında Düzce'de bile sokaklarda dolaşırken, yedi – sekiz kişilik Suriyeli gençleri grup halinde görünce açıkçası biraz çekiniyoruz. Çünkü onların yaşantısına biz alışkın değiliz. Onlar her ne kadar bizim misafirimiz olsalar bile yine de ister istemez Düzce'ye ya da ülkenin diğer şehirlerine zarar vereceklerinden çekiniyoruz.
    Hatta yine geçtiğimiz günlerde, Suriyeli mültecilerin bir ilimizde piknik alanında kavga çıkardığı haberi yayılmıştı. İşte bu nedenle birçok vatandaşımız mültecilerin her ihtimale karşı Düzce'de barınmasını istemiyor.
    Önceki yazımızda mültecilerin Düzce'nin havasını değiştirdiğinden ve onların şehrimize renk kattığından bahsetmiştik. Ancak ulusal medyaya yansıyan bu kavga haberlerinden sonra onları yazımızda övdüğümüz şeklinde vatandaşlarımızdan eleştiriler aldık.
    Mültecilerin şehirlerde barınmalarının doğru olmadığını, aksine onların şehire uzak bölgelerde geçici de olsa kamplarda barınmaları gerektiğini ifade ettiler. Tabii bu ne kadar mümkün olabilir bilemiyoruz.
    Sonuç olarak savaş mağduru insanlar zaten psikolojik olarak sıkıntı içerisinde oldukları için, onların şehirlerde barınmalarının şimdilik daha uygun olduğu düşünülüyor.
    Aslında burada biraz da empati kurmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü her ne kadar milliyetçi duygularımız kabararak “Bize ve ülkemize hiçbir şey yapamazlar!” desek bile aynı şartlara bizim de düşebilme olasılığımız olduğunu unutmamalıyız.
                                                                           * * *
    ÖTE yandan Akçakoca'nın bir köyüne fındık toplamak için gelen güneydoğulu bir işçinin, geçtiğimiz günlerde Hakkari'de şehit olan askerlerimiz için “leş” tabirini kullandığı ve bunun üzerine köylülerin bu kişiyi tekme tokat dövdükleri iddia ediliyor.
    Bu söylentinin ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. Ancak en azından fındık toplamaya gelen işçilerimizin giriş – çıkış yaptıkları illerde tek tek aranarak kimliklerinin tespit edilmesi gerekiyor.
    Önceki yıllarda Jandarma bu konudaki çalışmaları titizlikle yürütüyordu ancak şuan da aynı titizliği galiba pek göremiyoruz.
    Zira terör belasının ne zaman ve nereden çıkacağı maalesef hiç belli olmuyor.
   
 Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
BAKIN BU DURUM HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR. HOR GÖRMEYİN GARİBİ DİYE BİR SÖZ VAR . ALMANYADAKİ TÜRKLERE DE AYNI ŞEYİ ALMANLAR YAPINCA KIZIYORUZ. SURİYEDEN GELENLERİN ARASINDA MAĞDURLAR OLDUĞUNU UNUTMAYIN
GERÇEK BU - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,81

Kendi insanları önce mutlu edelim. Suriye ile neişimiz var
SURİYE - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,53

Haklısınızın sayın Altay iyilik yapacağız derken başımıza ne iş açtık
koray - 02.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,10

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8