Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mercek Altında

TARİHİ DEMİRYOLU HATTI CANLANABİLİR

23.01.2013 - 09:29:58

 

  DÜZCE POSTASI, Beyköy - Düzce arasındaki tarihi dekovil* hattında çalışan lokomotifin İstanbul Zetinburnu'nda muhafaza edildiğini ortaya çıkardı. 

 

Düzce'nin tarihi treninin bulunması,  kaybolan demiryolumuzun  turistik amaçlı olarak tekrar canlandırılabileceğini akla getirdi..

 

Eskiden bu demiryolunda çalışan tren,  yük vagonları ile Düzce Orman İşletmesi'ne tomruk taşıyordu.

 

Şimdi kaybolan demiryolumuz,  yeniden ortaya çıkartılıp canlandırılırsa, Düzce’yi yayla yollarına  bağlayarak, hem  Beyköyü ve köylerimizi turizme açabilir, hem de tarihi mirası ziyaretçilerle buluşturabilir.

 

Bölgemizi ziyarete gelenler, Dekovil Hattı’ndaki tarihi trene binerek geçmişe doğru nostaljik bir yolculuğa çıkabilir.

 

 Tarihi trenin uğrayacağı köylerin kiminde organik tarım, kiminde çiçekçilik, kiminde el sanatları kiminde de doğayla iç içe otantik mekanlar ziyaretçilerin  hizmetine sunulabilir.

 

 Bu önerimizin somut örneği de var:  

 

1916 yılında yapılan Eyüp’teki Dekovil Hattını,  Eyüp Belediyesi  yüz yıl sonra yeniden canlandırıyor..

 

Bu hat, Eyüp Belediyesi  tarafından yeniden yapılacak ve  Haliç’i Karadeniz’e bağlayacak. Orada da yukarıda saydığımız aynı güzelliklerle turizme alt yapı olacak.  

 

Fotoğraftaki Eyüp dekovil hattı aynı Düzce'dekinin benzeriydi ve şimdi Eyüp Belediyesi bu tarihi hattı canlandıracak çalışmayı tamamlamak üzere...

 

 Dileriz  Düzce'de de İl Genel Meclisi, Valilik (Turzim Müdürlüğü), Düzce ve Beyköy belediyeleri  bu konuya hep beraber el atarak aynı şekilde bir çalışma başlatır.

...

TARİHİ DEMİRYOLU HATTI CANLANABİLİR


Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sn. İHSAN İHSANOĞLU, Okuduğunuz yazıdan nasıl bir anlam çıkardınız bilemedik. Çünkü Kardüz yaylası ile ilgili yazımızda yatırımın gecikmesi Kaymakam beye mal edilmiş değil. Yazıda bu yönde hiçbir ima dahi yok. Bu geziyi Kaymakam bey mi organize etti acaba da, o yüzden mi doğrudan eleştiriyi üzerine alacak ki ? Çünkü, yazıda genel anlamda bir eleştiri söz konusu. Kaldı ki "Kardüz kayak merkezi konusu" neredeyse 20 yıldır gazetemizin sütunlarında yer alıyor. Bizim şimdiki yazımızdakine benzer eleştirilerimiz ise 10 yılı aşkın süredir devam ediyor. "Şimdiye kadar bir değil 5 kayak merkezi" yapılırdı diyoruz. "Artık bu kayak merkezi için şurada, burada örnek bakma dönemi çoktan geçti" diyoruz. "O aşamaları çoktan aşmış olmamız gerekir" diyoruz. Kaymakam beyin görev süresi nedir ki? Bizim eleştirilerimiz çok daha eskilere uzanıyor. Yazımızı bu bilgi ışığında değerlendirmenizi dileriz. Saygılarımızla.
MERCEK ALTINDA - 12.02.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,74

SAYIN GİZLİ YAZARIMIZ, MERCEK ALTINDA: TEBRİK VE TAKDİR EDİYORUM Kİ BU HABERİNİZİ BEĞENDİM, YORUM YAPMAK İÇİN FAZLA DETAYA GEREK YOK, ÇÜNKÜ O LOKOMOTİFİN BULUNMASI BİLE KARUN HAZİNESİ KADAR DEĞERLİDİR. YUKARIDAKİ HABERDE TEBRİK ETTİĞİM KADAR KARDÜZ LE İLİGİLİ OLARAK YAPILAN HABERİNİZDE DE SİZİ KINIYORUM. GÖLYAKA KAYMAKAMI'NIN YAPTIĞI TOPLANTIDAN ÖNCE BAŞKA BİR MEKANDA YAPTIĞI KONUŞMAYLA İLGİLİ BEN DAHİL BİRKAÇ KURUM YETKİLİSİ VE SİYASİLERLE BULUNDUĞUMUZ AYNI ORTAMDA KISACA DETAYLARINI DİNLEDİK, RESİMLERİ VE YAZILAN RAPORUNU GÖRDÜK, ŞAHSEN BEN TOPLANTIYA KATILMADIM, ÇÜNKÜ TOPLANTININ ÖZÜNÜ ANLAMIŞTIM. GAZETEYE DÜKKÂNDA BAKARKEN OKUDUM VE İNANIN (BUNU İSTEYEREK YAPTIĞINIZI DÜŞÜNMÜYORUM) SADECE ARAŞTIRMADIĞINIZ KANISINDAYIM. KAYMAKAM BEYLE YÜZYÜZE KONUŞUP ANLAYIP DİNLESEYDİNİZ BU YAZIYI YAZDIĞINIZA KENDİNİZDE PİŞMAN OLURSUNUZ. KAYMAKAM BEY BENİM TANIDIĞIM BİRİSİ DEĞİL, HABERLERİNDEN VE TANIDIKLARDAN DUYUYORUZ, BİLİYORUZ VE KARŞILAŞTIRDIĞIM ZAMAN KENDİSİNDEN DEĞİLDE TAHMİNEN KENDİ YAPTIĞINIZ YORUMLARLA HABER YAPTIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM. ŞAHSİ KANAATİM KAYMAKAM BEY GÖRMEDEN BİLMEDEN O GÜNÜN GAZETESİNDEN BİR ADET ALIP GİDİP HEM BİR ÇAYINI İÇİN HEM ÖZÜR DİLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM. NACİZANE BENİM FİKRİM BUDUR. SİZİNKİ DE HERHALDE KENDİ EFENDİLİGİNİZDEDİR.SAYGILAR.
İHSAN İHSANOĞLU - 12.02.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,25

DEMİRYOLUNUN TEKRAR YAPILIP TURİZME KAZANDIRILMASI HARİKA BİR DÜŞÜNCE. HATTA BEYKÖYDEN İLERİ SMANDERE. SİNEKLİ, ABANT (BOLU BELED,YESİ ABANTA TELEFERİK PROJESİNİ GELİŞTİRİYOR B,ZDEN ÖNCE DE BİTİRİRLER). ODAYERİ. DERE BALIK GÜZELDERE GİBİ HATLAR KONABİLİR. BUNLARI BOLUDAN ÖNCE YAPMAYI ACABA BAŞARABİLİRMİYİZ. BOLUDAN EN AZ ELLİ YUIL GERİDEYİZ.
İBRAHİM ÖZ - 08.02.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,03

dekovil hatti düzce'den ugur koyune kadar yer almaktaydi ve hat guzergahindaki tarlalar istimlak edilerek hat isletmeye acilmistir..kayitlarda ve paftalarda bu durum gorulebilir...hattin eskiden oldugu gibi mehtibey koyu yani ugur koyune kadar faaliyete acilmasi hem nostaljik bir yatirim olur hem de hat guzergahindaki koylerde turistik hareketin hizlanmasina vesile olur...hatta hat derdin kaplicasina kadar uzatilabilirse kaplica cevresinde hem kaplicanin yaratacagi cazibe hem de cevrenin dogal guzelliklerini kesfe gelmek isteyenler icin, yerel yiyeceklerin de servis edildigi lokantalarin konaklama tesisleri olacagi bir nerkez yaratilabilir,,, doga turlari vs icin bu tur bir girisim duzce icin de cok anlamli bir baslangic olacaktir..ozel idarenin, belediyenin katkilari ile bu is cok ekonomik olarak gerceklestiebilir ve duzce ye cevreye getirisi de cok cok fazla olacaktir...Sn. Vali ve Sn. Belediye Baskanlari ve sn milletvekileleri bu proje icin onculuk etmeli ve kisa surede hayata gecirilmesi icin ne gerekirse ortaya koymalilar...Ilimiz bu tur farkli projelerle ayrisacak ve ankara ve istanbul icin cazip bir tatil, dinlenme, doga guzelliklerine kacis merkezi olacaktir...
İsminiz - 03.02.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,51

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8