Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlhami ATASEVER

TARIM VE ZİRAAT DANIŞMANLARI!

10.06.2013 - 09:35:38
 
 
Düzce tarım alanı. Düzce’nin toprakları verimli. Düzce’nin hangi toprağında ne yetişir, toprak içinde bulunan maddeler nelerdir? Toprağın nesi noksandır. Neye ihtiyacı vardır? Bunları biliyor muyuz? Yok! Eee. Nasıl çiftçilik yapıyoruz öyleyse? Kara düzen!
 
İlimiz Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde danışman olarak görev yapan toplam 47 Ziraat Mühendisi, 32 Veteriner Hekim, 2 Gıda Mühendisi, 1 Su Ürünleri Mühendisi görev yaptığını duyuyoruz! Bu mühendis kardeşlerimizden devlet ve millet olarak yararlanabiliyor veya yeteri kadar istifade edebiliyor muyuz?
 
Her 5 köye bir ziraat mühendisi veya veteriner hekim görevlendirilmiş diye duyuyoruz. Bu mühendis kardeşlerimiz  için köylerde özel olarak oda, dolap, masa, sandalye ve bilgisayarlarının hazırlanmış olduğunu da duyuyoruz! 
 
Vatandaşa soruyorum? Danışman ziraat mühendisleri veya veteriner hekimler köylerinize gelip vatandaşa çiftçilik veya hayvancılık konusunda yardımcı oluyorlar mı? Veya böyle bir danışmanlık hizmetinden haberiniz var mı? Vatandaşlardan yardımcı oluyor diyenler var, olmuyor diyenler var, köylerinde görevlendirilen Ziraat Mühendisi veya Veteriner Hekimlerden haberi olan var, olmayan var! Eğer böyle ise çok yazık! Peki ne yapmak lazım?
 
Tarımsal işletme sahiplerinin bilgi, beceri, ve teknik yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması amacıyla Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) 01.01.2007 tarihinde uygulamaya konulmuştur.
 
Tar-Gel Projesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilk defa uygulamaya koyduğu, performansa dayalı personel çalıştırılması esasına dayanan bir projedir.
 
Projenin yürürlüğe girdiği 01 Ocak 2007 tarihinden 2013 yılının ocak ayına kadar 81 il müdürlüğü tarafından tespit edilen “Çalışma Bölgelerine” sözleşmeli personel atanmıştır. İyi de maaş almaktadırlar!
 
Sözleşmeli pozisyonda çalışan bu ziraat mühendisleri 04.06.2011 tarih ve 27954 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile memur kadrolarına atanmalarına imkan da tanınmıştır.
 
Bu duruma göre;
 
Düzce ili merkez ilçede 17 Ziraat Mühendisi, 13 Veteriner Hekim, Akçakoca’da 14 Ziraat Mühendisi, 2 Veteriner Hekim, 1 Su Ürünleri Mühendisi, Cumayeri’nde 5 Ziraat Mühendisi, 2 Veteriner Hekim, Çilimli İlçesi’nde 4 Ziraat Mühendisi, 2 Veteriner Hekim, 1 Gıda Mühendisi, Gölyaka İlçesi’nde 4 Ziraat Mühendisi, 2 Veteriner Hekim, Gümüşova İlçesi’nde 3 Ziraat Mühendisi, 5 Veteriner Hekim, Kaynaşlı İlçesi’nde 4 Ziraat Mühendisi, 3 Veteriner Hekim, 1 Gıda Mühendisi, Yığılca İlçesi’nde 6 Ziraat Mühendisi, 3 Veteriner Hekim görev yapmaktadır!
 
Ziraat danışmanı olarak köylerde görev yapan ziraat mühendisleri, görev alanına giren köylerde durum tespiti yapmış mı? Yıllık olarak hangi köylerde, kaç vatandaşa, hangi konularda yardımcı olunmuş? Görev yaptığı alandaki çiftçinin dünü neydi, bugün ne durumda ve gelecek için hedeflenen ne? Ne kadar faydalı olabiliyoruz, veya olamıyoruz? Olamıyorsak sebepleri nelerdir ve ne yapmamız gerekir?
 
Ziraat mühendisleri veya veteriner hekimler günün hangi saatinde köye giderse vatandaşı evinde bulup yardımcı olabilir?
 
Ziraat mühendisi ve veteriner hekiminin bol olduğu ilimizde, ziraat mühendisleri, görev alanındaki köylerde devlet destekli olarak örnek bir çalışma yapmış mı, yapmamışsa yapması doğru olmaz mı?
 
Mesela örnek bir sera, fındık tarlası, meyve bahçesi, sebze bahçesi veya örnek bir ahır v.b. gibi. Mesela 2 yıllık bir çalışma planı projesi hazırlansa. “Tarımda Düzce’nin Dünü ve Bu Günü.” “Düzce Ancak Tarım ile Kalkınır.”“Düzce’de Ekolojik Tarım.” “Tarımda Yenilikler.” “Tarımda Farklılık” veya adına ne derseniz deyin. Her ziraat mühendisi gecesini gündüzüne katarak, mesai kavramı gözetmeden “Düzce’de Tarımda Farklılık” örneği göstererek öne çıkılamaz mı?
 
Hiç kimse yanlış anlamasın! Amacımız ziraat mühendislerinin veya veteriner hekimlerin köylerde vatandaşımıza yaptıkları destek ve değişik uygulamaların duyurulması varsa problemlerin ortaya konulması ve halkın bilinçlenmesini sağlayarak dikkat çekmektir!
 
Düzce’de un var, şeker var, usta var. Herhalde helva da vardır. Yoksa, helva da olsun istedik! Esen kalın.Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayın yazar tarım il müdürlüğünde çalışan ziraat mühendislerinin çalışmadığını yazmamış. Tarım il müdürü ile ilgili de olumsuz bir şey yazmamış. Köylerde danışmanlık yapan ziraat mühendislerinden bahsetmiş. Vatandaşlar bu mühendislerden yeteri kadar istifade edebiliyor mu diye sormuş. Vatandaşların bir bölümünün, köylerde görevli ziraat mühendislerden haberlerinin olmadığını dile getirmiş. Vatandaşı uyarmış. Vatandaşın bu konudan haberi olması için ne yapmak lazım demiş!
Düzceli - 13.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,73

Sayın yazar tarım il müdürlüğünde çalışan ziraat mühendislerinin çalışmadığını yazmamış. Tarım il müdürü ile ilgili de olumsuz bir şey yazmamış. Köylerde danışmanlık yapan ziraat mühendislerinden bahsetmiş. Vatandaşlar bu mühendislerden yeteri kadar istifade edebiliyor mu diye sormuş. Vatandaşların bir bölümünün, köylerde görevli ziraat mühendislerden haberlerinin dahi olmadığını dile getirmiş. Vatandaşı uyarmış. Vatandaşın bu konudan haberi olması için ne yapmak lazım demiş. Yanlış mı yazmış!
düzceli - 12.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,59

Bir arkadaş sayın yazara, tarım il müdürlüğündeki gencecik mühendisler sizi ampul gibi aydınlatır diyor. Ampul gibi aydınlatılması gereken çiftçilerdir. Yazar da onu dile getirmiş.
çiftçi - 12.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,79

İlhami bey arkadaşların çalışmadığını söylememiş. Yapılan güzel çalışmalar ortaya çıksın, halk duysun demiş. İlhami bey Düzcenin tarımda kalkınması için gayret gösteren personelin emeklerini aşağılamamış, aksine halka duyurulmasını istemiş. Son paragrafta “Hiç kimse yanlış anlamasın! Amacımız ziraat mühendislerinin veya veteriner hekimlerin köylerde vatandaşımıza yaptıkları destek ve değişik uygulamaların duyurulması varsa problemlerin ortaya konulması ve halkın bilinçlenmesini sağlayarak dikkat çekmektir!“ diyerek yazının ana fikrini açıklamış zaten. Kendisini tanırız kimseyi aşağılamaz. Bu yazının da yeni müdürle alakasını doğrusu anlayamadım.
vatandaş - 11.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,56

BU BİLGİYİ VEREN YANLIŞ VERMİŞ TARGELCİ ARKADAŞLAR CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR ..ÇÜNKÜ... YENİ MÜDÜR YAĞCILIĞA GEÇİT VERMİYOR SAYIN YAZAR ZEMİN KATTA İKİNCİ ODAYA GİT BAKALIM GENCECİK MÜHENDİSLER SİZİ AMPÜL GİBİ AYDINLATIR NEKADAR KİBAR EFENDİ GENÇLER ONLARLA TANIŞIN ÜZÜLECELSİNİZ BU YAZIYI YAZDIĞINIZA EN AZINDAN DEVLET UYDURUK PROJELERLE ZARARA UĞRATILMIYOR AMERİKAN KELEBEĞİ İLE MÜCADELE İÇİN HERGÜN EKİP ÇIKIYOR MUHTARLARA SORUN.... SAYGILAR
HASAN MANDACI - 11.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,24

Tipik Türk işi bürokrasi hikayesi. Bence kurumun bütün personelinin listesi çıkarılacağına, kurumun aksayan yönleri ve bu aksamadan sorumlu personeli araştırılıp tenkiti yapılsaydı. Genelde bir kasabada cinayet işlenir ve polis bütün kasabayı karakola getirir tutuklar ve ifadesini alır. Ama doğrusu o kasabada potansiyel suçlular ve sabıkalılar çağrılır ve suçluya kısa sürede ulaşılır. Bizde böyle uygulama nerdeeee. Arıza tespit edilir, tamiratı yapılır ve trafiğe çıkarılır. Aracın tüm organları küçük bir arıza için parça parça sökülmez.Saygılar
İshak AK - 11.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,41

sayın ilhami atasever isminiz ancak böyle başka birimlerin çalışmalarına karışmakla duyulurdu herhalde. araştırmalarınız çok güzel verileri almışsınız ama yapılan çalışmaların örnek faaliyetlerin olduğu verileri ya almamışsınız yada işinizize gelmemiş.. amacınız güzel ama bu şekilde çalışan ve üzerinde düzcenin tarımda kalkınması için gayret gösteren personelin emeklerini aşağılamış durumdasınız sizi kınıyoruz..
targel - 11.06.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,78

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8