Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

TABİAT CENNETİ DÜZCE; HER ŞEY VAR, GÖNLÜNÜZCE…

30.01.2014 - 09:21:31

Sevgilidostlar, geçenlerde sayın Valimizi makamında bir arkadaşımla birlikte ziyaret etmiştim. Hoş-beş, sefadan sonra, Sayın Valim’e, “Düzce'yi nasıl buldunuz” şeklinde bir sualim oldu. Sayın Valim iki mısra ile cevap verdi ve müthiş bir belirlemede bulundu.

 

Tabiat Cenneti Düzce

 

Her şey Var, Gönlünüzce…

 

Ben de, bu kısa ve öz betimlemeyi bu haftaki yazıma başlık olarak koydum. Sevgili Dostlar, gelin günlük sıkıntılardan ve gündemin üretmiş olduğu vesveselerden arınmış olarak 5-10 dakika o güzellikler içerisinde sey'ü sefer edelim.

 

ARADIĞINIZ HERŞEY VAR

 

Tabiatın eşsiz güzelliği, yeşilin bütün tonları, yeşille mavinin kucaklaşıp kaynaşması, kar, şelale, yayla turizmi, off-road, trekking, rafting, tarihi sübut belgeleri, antik kent, mağara, müze, kale, sanayi, üniversite... Her şey ama aradığınız her şey var. Ankara-İstanbul'un arasında, teşvikte 4. Bölgede, D100 ve otobanın ortasından geçtiği, büyük ve küçük Melen'iyle, Aksu, Uğursuyu ve Asarsuyu ile, su ve rahmet zengini mübarek bir vatan parçası. İşte Düzce burası…

 

TARİHİN SÜBUT BELGELERİ

 

Gelin biraz açalım; 'aradığınız her şey var' alt başlığını ve buna tarihin sübut belgeleriyle başlayalım. Elbette ki, bizden önce de buralarda insanlık hayat sürmüş ve bir takım izler bırakarak tarih sahnesinden silinip gitmişlerdir. İşte Konuralp'te müşahede ettiğimiz antik kentin izleri ve Akçakoca yakınlarındaki Ceneviz Kalesi kalıntıları gibi.

 

Ama Düzce'nin vatanlaşması ve bizlere yurt olması, toprağının ezan sesiyle tanışıp onu özümsemesi, rüzgarının şanlı bayrağımızı tatlı esintileri ile dalgalandırması, Konuralp ve Akçakoca Beylerin bu bölgenin fütuhatıyla görevlendirilmesiyle başlamıştır.

 

Orhangazi döneminde yiğitler yığılmışlar iki dağ arasındaki suyu bol bir vadiye. Kışlamışlar orada, daha sonra da adına 'Yığılca' demişler, gönüllerindeki yüceliği toprağa nakşetmişler, 'Orhangazi Camii' deyip toprağa mühürlerini basmışlar. Yine o dönemden kalma isimler ve izler; Orhan Dağı, Redifler Köyü, Orhangazi Köyü, Gaziler Köyü ve Gaziler Köyünde halen mevcut Tokati Hayrettin'in yol arkadaşlarından Köse İsmail'in inşaatına öncülük ettiği 400 yıllık tarihi cami ve en önemlisi Asar Köyünde izlerine rastladığımız Asar Kalesi.

 

O ilk döneme ait en etkin ve canlı mühür, Konuralp Bey'in, yol arkadaşlarıyla birlikte, Konuralp'teki kabirleri. Günümüze kadar gelen bir başka iz, Kaynaşlı Karaçalı'daki Cuma Camii. Yine aynı stilde, hiç çivi kullanılmadan, kertik ağaç yarmalarının birbirlerine geçirilmeleri suretiyle inşa edilen, Akçakoca Çayağzı ve Hemşin Köylerindeki camiler ve ilk döneme ait tarihi izler olarak, günümüze kadar gelen ispat vasıtalarımızdır. Hele Akçakoca Çayağzı’ndaki caminin adının 'Orhangazi Camii' olması bu açıdan çok büyük bir öneme haizdir.

 

Sırası gelmişken bütün kalbimle hissettiğim bir mutluluğu açıklamak isterim; Kaynaşlı Karaçalı, Akçakoca Çayağzı, Hemşin'deki bu üç tarihi sübut belgesi de bu hususu dert edinenlerin ilgi, istek, ısrarlı takibi sonucu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, aslına uygun bir şekilde, öncelikle tamir edilmiş, halkımızın hizmet ve idrakine sunulmuştur.

 

GEZİP GÖRÜLESİ YERLERİMİZ

 

Aynıyla vaki, bir tabiat cennetidir Düzcemiz. Yıllar önce bir Kuveyt'li öyle demişti. Güneş batmaya yüz tutmuştu, Kuveyt'li turist kıvrıla kıvrıla özel arabasıyla iniyordu Kaynaşlı'ya doğru. Güneşin batışının ürettiği kızıllıkla etrafın yeşilliği iç içe girmiş, görenin adeta aklını başından almıştı. İşte bu şaşkınlık içinde Kuveyt'li kendinden geçmiş ve 'acaba cennet denilen yer, buraya benzer bir yer midir?' diye mırıldanmıştı.

 

İsterseniz şimdi gelin birlikte dolaşalım görülesi yerleri. Tam Bolu dağında iken gelin Karanlık Dereden, iki üç dakika da olsa güneşin batışını seyredelim. Oradan Topuk yaylasına, Çamlı Pınar Göletine, Sinekli yaylasına geçelim. Biraz dinlendikten sonra, aşağıya doğru inelim ve Samandere Şelalesi'ni seyredelim. Öbür taraftan Kuru Göl ve Yörükler yaylasından da nasibimizi alalım.

 

Alalım oltalarımızı, Gölyaka'da Efteni Gölü etrafında doğayı seyredip 'rast gele' diyelim. Fazla vakit geçirmeden varalım Güzeldere’ye ve 135 metreden dökülen şelalenin haşmetli köpüklerini ve ürettiği şırıltı cümbüşlerine nazar edip kulak verelim. Gelmişken Balıklı, Pürenli yaylalarına ve Toptepe'ye uğrayalım. Gelin birlikte Kardüz yaylasına çıkıp, orayı Türkiye'nin Davos'una dönüştüreceğimiz günlerin hayalini kuralım.

 

Haydin, dağılmadan Cumayeri Dokuz Değirmen Köyü Rafting Merkezi'ne geçelim. Oradan Akçakoca'ya varalım. Kaleye, Fakıllı mağarasına uğrayalım, Aktaş şelalesi, Cumayeri, Akkaya mesire alanlarını gezip, Çayağzı Orhangazi Camii'nde iki rekat şükür namazı kılalım.

 

Yığılca’ya geçtiğimizde, o güzellikler aklımızı başımızdan ala ala, bizi taa Yedigöller'e kadar götürür. Uğrayıp geçtiğimiz Yılan Çatı Kanyonu, Saklıkent Şelaleleri bir başka güzellik katar zihnimizdeki izlere. Hele Sarıkaya ve Gökçeağaç mağaraları hilkatin cazibesi olarak gönlümüzdeki yerlerini alırlar.

 

GÖNÜLE HUZUR VEREN YERLERİMİZ

 

Bu tür yerlerimiz arasında, Horasan Erenlerinden, Düzce Kalıcı Konutlar sırtındaki Cebbar Dede'nin, Gölyaka yamaçlarındaki Muaf Dede'nin, Kaynaşlı Eski Köy'deki Ali Baba’nın, Konuralp’teki Konuralp Bey ve arkadaşlarının kabirlerini, daha sonraki dönemlerde ise, irşat faaliyetlerine merkezlik yapmış olan Çilimli Karaköyü ve yine orada medfun, aynı döneme ait Yabalı Dede ve Hasan Dede'nin kabirlerini sayabiliriz.

 

GELİŞEN SANAYİMİZ

 

Allah kimsenin başına vermesin, hiç kolay değil, iki büyük deprem geçirdik, tabiri caiz ise yerle yeksan olduk neredeyse. Ama benim hemşehrilerimin 'kaza - kader inancı' içerisindeki azim ve gayreti, küllerden yepyeni bir Düzce'yi inşa ve imar etmeye yetti. Emeği geçen, katkısı olan herkesten Allah Razı olsun. Hiç de kolay değil, şu anda merkezde büyük ve kapsamlı iki OSB'miz var ve tamamı dolu. Üç tanesinin de yapımı devam etmekte. Biri Gümüşova'da Islah OSB, diğeri Çilimli'de Karma OSB, üçüncüsü de Akçakoca'da İhtisas Demir-Çelik OSB olarak kuruluş ve tamamlanma süreci yürümektedir.

 

Yaşadığımız depremler dolayısıyla, bundan önceki iki dönemde, Düzce, teşvikten çok büyük pay aldı. Düzce'nin toparlanıp gelişmesinde ve yaralarını sarmasında bu teşviklerin payı asla küçümsenemez. Bu hususta ilgililere ne kadar teşekkür etsek azdır. Şu anda ise Düzce teşvikte 4. Bölge'de bulunmaktadır. İnşallah saygıdeğer hemşehrilerim bunu en iyi şekilde değerlendireceklerdir.

 

Şu anda Düzce Cam, Kapsan, Pakmaya, Standard Profil, Teknorat, Şerifoğlu Parke ve adlarını hatırlayamadığım daha nice Türkiye'nin, sahasında öncü firmaları, Düzce'de bulunuyor ve Düzce sanayiinin gelişmesine katkıda bulunuyorlar.

 

Burada dikkat çeken bir hususu hemen belirtmek isterim; Düzcemiz’in Melen havzasında bulunması sebebiyle gelişme gösteren sanayinin, çevreye duyarlı, dumansız bir sanayi olması gerekmektedir. Bu hususa özen gösteren sanayici hemşehrilerime, hassaten hem bu günümüz, hem de gelecek nesiller adına teşekkür ediyorum.

 

BÜYÜYEN ÜNİVERSİTEMİZ

 

2006'da kurulan Düzce Üniversitesi'nin şu anda, 10 fakültesi, 3 yüksek okulu, 7 meslek yüksek okulu ve 3 enstitüsü olmak üzere toplam 23 bağlı birimi bulunmaktadır. Öğrenci sayısı ise 16 bin 800 civarındadır.

 

BÖLÜNEN TARIM ARAZİLERİMİZ

 

Tarım arazilerinin, nesillerden nesillere miras yoluyla intikal ederken bölünmesi sonucu, emek-verim oranı, emek aleyhine günden güne bozularak olumsuz bir seyir takip etmektedir. Bunun sonucu olarak tarım, bilhassa bu sahada ilk akla gelen fındık üretimi, ana geçim kaynağı olma vasfını büyük oranda yitirmiştir. Her ne kadar Düzce'miz fındık üretim alanı olarak Türkiye'de 6.; elde edilen ürünün kg. miktarı itibariyle 5. sırada olsa da, 'Alternatif Ürün' uygulamaları da sosyal realiteler karşısında maalesef  bekleneni verememiştir.

 

2023 HEDEFİMİZ

 

Görünen odur ki, İstanbul ve Ankara’nın ortasında, sanayi şehri Kocaeli ve Bursa'nın yakınındaki Düzce'miz, önümüzdeki on yılda, altyapısını tamamlamış, çevre yolları ve ulaşımda üretmiş olduğu alternatif çeşitlilikleriyle, belli fakülte ve bölümleriyle ihtisaslaşmış bir üniversite şehri; belli dallarda dünya standartlarını yakalamış bir sağlık merkezi; sahip olduğu tabiat güzelliklerini vitrinleyen bir turizm cenneti ve çevreye duyarlı, dumansız sanayisi ile bir sanayi şehri olmaya namzettir ve HATTA BUNA MECBURDUR.

 

Bu yolda herkese başarılar diliyorum.

 

Kalın sağlıcakla…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayın Celal Erbay, yazılarınızdan büyük zevk almaktayım. her yazınızdan yeni şeyler öğrendim. teşekkür ederim
Nimet - 05.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,49

Sayin hocam,yeni Valimzin kisa zamanda ,Duzceyi iki misraya sigdiracak kadar kapsamli bir sekilde taniyip,gonlunun katkisiyla oz bir ifade ile beyan etmesi beni cok etkiledi.Sayin Valimzi tebrik ediyorum.Duzce cok sik Vali degistidi ama,bu anlayis,degerlendirme ve ifade muhtevasina sahip bir Valiye sahip olmak Duzce icin bir sanstir.Sayin hocam,Duzcenin gecmisini ve bu gununu cok hos bir sekilde ifade etmissiniz.Gonlunuzun samimiyet ve sevgisi kaleminize yansimis.Okumakla huzur buluyor,bilgi eksikligimizi gideriyoruz.Tesekkurler.
Susayan Gonul - 02.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,04

yığılca sesninle gurur duyuyor sayın gönül insanı değerli hocam
metin koç - 02.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,37

Saygıdeğer hocam şirin ilçemiz Yığılca için bahsettiğiniz güzelliklerden ötürü teşekkür ederizsaygılarımızla
ak gençler - 01.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,94

Sayin hocam,size butun Duzce olarak mutesekkiriz,Allah sizden razi olsun.Du gune kadar Duzce'nin vatanlasmasini,ezan sesleriyle topragimizin tanismasini,hele basip gectigimiz topraklarin ezan sesini ozumseyip vatan parcasina donusmesini,ruhumuza isleyen ve gonlumuze huzur veren bir uslup icerisinde,bugune kadar ancak siden duyduk.Bize bugune kadar Duzce'mizi Konuralp'teki Bizanstan kalma mezar taslariyla tanitmislardi.Bizi aslimizla tanis ettiniz,bize oz degerlerimizi tanittiniz.Sayin hocam,Vekilken Duzce'ye cok hizme ettiniz,bu kadir bilir halk onu asla unutmuyor.Herkesin sizle ilgili bir hatrasi vardir.Ama sunu iyi bilin ki,bu yazilarinizla,kursunuzle daha cok hizme ediyorsunuz.Bundan emin olun.Hocam halki aydilatiyorsunuz,onu tarih suuruna erdirip,bizi biz yapan degerleriyle kaynastiriyorsunuz.Kisaca ruhumuzun ac ve susuzlugunu gideriyorsunuz.Simdi,nicin Yigilca'yi cok sevdiginizi daha iyi anliyorum.Hocam gonlunuzden hep geciyor degilmi,teske ben de,Yigilca'da yigilan Orhangazinin askerleri arasinda olsaydim!..diye?Sevdaniza kurban hocam,insaallah O mubarek ordu,siz ve biz Obur tarafta hep beraber oluruz.
Tarihin Sesi - 01.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,31

sayın hocam beni aydınlattınız yazınızla. ben 30 senedir Düzce'de yaşıyorum ve her yeri bidiğini sananlardan biriydim Ama öyle olmadığımı yazınızı okuduktan sonra anladım. bahsettiğiniz yerlere bir proğram yapıp tek tek gezip görmeyi düşünüyorum şimdilerde.Düzce'nin iki ana büyük şehire yakınlığının da avantajlarını kullanıyorum ve kullananlar da çok.En büyük avantajı doğaya ulaşmak istiyorsanız yakın yol zamanınızı çalmıyor, büyük şehirlere gitmek keza. Şimdi burada yaşamaya karar verdiğim için daha mutluyum katkılarınızla. sevgiler, saygılar
Mahmut Köse - 31.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,59

Düzce hakkında detaylı yazdığınız bilgileriniz ve bu güzellikleri içinde yaşadığı halde göremeyenler için tebrikler.
SAMİ ALTUN - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,78

TESEKKÜRLER VEKİLİM GURBETTEN BİR TUR ATTIRDIN BİZLERE...
MUSTAFA - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,82

sayın hocam her şeyden bahsettiniz ama düzcenin bir gerçeği olan bisiklet ve bisiklet yollarından, ayrıca buna bağlı olarak gelişen bisiklet turizminden hiç bahsetmemışsiniz. tarım hayatı bütün türkiyede bitirilmiş durumda artık herkes sanayici olacak. 10 yıllık hükümetinizin icraatı bu yönde. siz hangi tarım işlerinden dem vuruyorsunuz. Gübre ne kadar, akaryakıt ne kadar, tohumun bir çekirdeği ne kadar, tarım aletleri ne kadar acaba biliyormusunuz? bunları bir araştırın. ama işi bilmeyen doktorlar, tüccarlar, mühendisler tarımcılığa soyunup büyük araziler peşinde koşuyorlar!... tarımda umudumuz onlara kaldı. ama olsun yapamazlar ise amerikadan mısır, rusyadan buğday, pakistandan pirinç getirir devletimiz. bunun orneklerini hükümetimiz başarıyla verdi.
ibrahim öz - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,92

DÜZCEDE NE YETİŞTİRSEN YETİŞİR. YAZIN GİT AKÇAKOCADA DENİZE GİR. İSTER YAYLADA SERİNLE. İSTER MELENDE BALIK TUT. KIŞIN KARIN TADINI ÇIKAR.AMA KEŞKE ÇÖPLER DE ATILMASA. YAKINDA BU DOĞAL GÜZELLİKLER ÇÖP YUVASINDA DÖNERSE ŞAŞIRMAM. SİZLER YAZAR OLARAK BU KONUDA HALKI BİLİNÇLENDİREMEZ MİSİNİZ? YOKSA DOĞAMIZ DA ELDEN GİDECEK. LÜTFEN
ŞEYMA - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,46

İktidar sizde sayın hocam ama ne kardüz yaylasının yolu yarım. abanta açılan yol karınca hızı ile gidiyor. düzce2ye neler neler yapılması lazım değil mi. Allah vermiş amam değerlendirmesini bilen yok maalesef !!!!
gerçekler - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,62

gelen bürokratlar düzce'den hemen tayin oluyor. ama onlara sorarsanız bu ilde yaşamak istiyorlar. Ben çoklarıondan duydum ben emekli olunca burada yaşamak isterim diyorlar. Melen'de rafting yapmanın hastası olanlar var. yok böyle bir il sayın milletvekilim siz buraların değerini çok iyi bilenlerdensiniz ama ne yazı ki değerlendirecek kadar görev yapamadınız. kısa sürdü İNŞALLAH birdahaki sefere.
İbrahim özcan - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,85

Düzce yeryüzündei cennetlerden biri. Deniz, göl, orman, nehir. Çok şükür Allah bütün insanlara nasip etsin.
İlhami - 30.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,64

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8