Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Yazımın başlığını değiştirmeme sebep olan telefon

27.02.2014 - 08:45:01

GECE saat 03:10'du. Evin sabit telefonu acı acı çalıyordu. Fırlayıp kalktım ve ahizeyi kaldırıp kulak verdim. Karşıdaki ses 'amca' diye zayıf bir tonla kulağımdan önce, haberi gönlüme ulaştırmıştı. Yeğenim arıyordu, neredeyse diyecektim, sus konuşma Davut, ben anladım, öğrendim haberi. O, atik davrandı ve 'babam Hak'kın rahmetine yürüdü' dedi.

 

Evet, tam babamın ömrü kadar ömür sürdükten sonra, ağabeyim Halit Erbay da 80’inin başlangıcında bizleri mahzun koyup Hak'ka yürümüştü. İçimden seslenmek geliyor; hani ben senin küçük sevimli Celal'in idim, yalnız koyup nere gittin beni. Hani dayanamazdın hüznüme, tahammül edemezdin ağlayıp sızlanmama, kederlenip dertlenmeme. Babamdan, anamdan sonra en büyüğümüz sendin. O heybetli bünyen ve taşkın güç ve kuvvetinle çalışıp yorulan, terleyip emeğini nakde çeviren hep sendin. Şimdi bırakıp gidiyorsun bizleri AGAM.

 

Sana başlangıçta hep AGA derdik. Babamıza vekildin. Hem güç ve kuvvete dayalı emeğin devreye sokulmasında, hem de sevgi ve gönlün aileyi sahiplenmesinde. Belki sen, anama, babama, yiğit kardeşlerin Ali'ne, Halil İbrahim'ine kavuştum diye sevineceksin, ama biz senin yokluğuna nasıl tahammül edeceğiz ey Agam.

 

HAYATIN YÜKÜ HEP OMUZLARINDA İDİ

 

Ailenin yükünü hep o geniş omuzlarında taşıdın. Hiç bir acizlik göstermeden. Hüseyin ağabeyim 'Os'ta hafızlık yaparken kilometrelerce uzaktan, ona hep erzak taşırdın. Benim İstanbul İmam-Hatip'te yatılı okumamın arkasındaki destek sendin. Sen o gayretinle iki kardeşinin okuyup, topluma bilge kişi olarak yararlı olmalarını da temin ettin. Sen bizim dünyada daha bilgili, daha güçlü-kuvvetli olmamız için hayatın meşakkatine göğüs gerdin, hayatın çile dolu yükünü omuzlarında taşıdın.

 

Biz ise şimdi, omuzlarımızda dünyadan yola salacağız seni. Elbette ki yaptıklarının karşılığı bu değil, bu olmamalı idi. Ama, hüküm ve ferman O'nun, ta beşeriyetin başlangıcında ve ilk vukuatında karga vasıtasıyla göstermişti yolu insanlığa. 'Topraktan geldiniz, toprağa gideceksiniz' dercesine çizmişti güzergahı, belirlemişti ne yapacağımızı.

 

ÖNCE GİDEN YOLDAŞ

 

Bundan iki ay önce idi, aynı zamanda amcam kızı olan yengem, eşi ağabeyimi yalnız koyup Hak'ka yürümüştü. Yengem dört ay yoğun bakımda, bitkisel hayat içinde sessiz sedasız veda etmişti bu dünyaya. Ağabeyim ise ameliyatlı olarak, eşinin veda merasimine iştirak etmiş, onu Hak'kın rahmetine uğurlamıştı.

 

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ'NDEKİ GÜNLER

 

Ağabeyim 2013'ün 25 Kasım'ında, Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesinde ameliyat olmuş ve tek böbreğini almışlardı. Elbette ki şifayı verecek olan Allah'tır. Çok yakın ilgilerinden dolayı Kamil Çam hocama, Ali hocama ve ekiplerine teşekkür etmiştim. Teşekkür ve minnettarlık duygularımı tekrar ediyor, ağabeyime haklarını helal etmelerini diliyorum.

 

İZZET BAYSAL'DAKİ GÜNLER

 

Ağabeyimin ikameti Bolu - Karacasu Cennet Mahallesi olması itibariyle, daha sonra hissedilen rahatsızlıklar sebebiyle İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne başvurmuştuk. Aşağı yukarı bir aydan bu yana da İzzet Baysal Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Üroloji birimleri ağabeyimle meşgul oluyorlardı. Son günlerde tek kalan böbreğine de bir müdahale yapmışlar ve iyi sonuç aldıklarını söylemişlerdi. Tabi ki bunlar beşer olarak bizim ümide dayalı değerlendirmelerimiz. Hüküm Allah'ın. Söylenecek son söz 'Şüphe yok ki biz, Allah'tan geldik ve yine mutlaka Allah'a döneceğiz.'

 

SON GÖRÜŞME

 

En son ağabeyimi 22 Şubat Cuma günü akşam saat 19.00 sıraları İzzet Baysal Acilinde, yoğun bakımda iken rica minnetle elde ettiğim izin üzerine ziyaret etmiştim. Tam bir yoğun bakım hastasıydı. Burundan oksijen veriyorlar, bağlı kablolar vasıtasıyla kalbin bütün fonksiyonları ekrana yansıyor, ağabeyim de derinden derinden nefes alıyordu. Ben o manzarayı görünce, mahzunlaşmış ve ümitsizliğe doğru meyletmeye başlamıştım. 'Allah'tan ümit kesilmez' diye de kendimi teselli etmiştim. Halbuki bir hafta önce, evinde kendisini ziyaret etmiş, güzel-güzel konuşmuş ve kucaklaşmıştık. İnce tel ampuller misali, parlayan sakallarından öpmüş, o da beni gücü yettiğince kucaklayıp sıkmış ve yanaklarımdan öpmüştü. Demek ki son veda ve son kucaklaşmaydı o. Yoğun bakımda, seslendim kendisine, 'Ağabey... Ağabey...' diye, ama ses vermedi bana. İşte o anda bir hüzün kaplamıştı beni. Dayanamadım dışarı çıktım. Görevlilere teşekkür edip arabama bindim. Ama kendimi toparlayıp hareket edemedim. Bir müddet gönlümü dinledim, gözyaşı döktüm. Eve yeğenlerimin yanına gelince bir süre arabada oturdum, ancak gönlüm sakinleşip gözyaşım dinince arabadan inebildim.

 

ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR

 

Ben de hesap yapıyorum... Salı günü Ankara’dayım, Çarşamba - Perşembe günleri Fakültede derslerim var. Cuma günü, cuma namazında Yığılca'da olacağım, zira söz verdim, Cumadan sonra Bolu'ya geçerim diye. Bir de Allah'ın hesabı var. Rabbimin tayin ettiği ömür süresi 26 Şubat Çarşamba günü saat 03:10'da sona ermişti. Telefon çaldı, buruk sesle ve heceleye heceleye yeğenim haber ulaştırdı bize; 'Amca babam rahmetli oldu' diye. Allah bütün geçmişlerimize rahmet eylesin. İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma Hastanesinin Dahiliye, Üroloji ve Acil bölümü hocalarına, çalışanlarına, Tıp Fakültesi dekanına, Bolu İl Sağlık Müdürüne gösterdikleri ilgiden ve görev aşklarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, geçmişlerine rahmet olsun.

 

NECATİ FİDAN

 

İki gün önce bir dostum bilgilendirdi beni, Necati Fidan, bir kaza sonucu Hak'kın rahmetine kavuştu diye. Elim bir kaza sonucu, 73 yaşında aramızdan ayrılan Necati Ağabey, Düzce'nin sevgisini kazanmış, saygılı bir Osmanlı Beyefendisi idi, Allah rahmet eylesin. Evladı Uğur kardeşime ve diğer aile fertlerine Allah'tan sabırlar niyaz ediyorum. Aralarında çok seviyeli ve sevgi dolu bir baba - evlat ilişkisi vardı. Rabbim cennetinde onları bir ve beraber kılsın inşaallah.

Sevgili dostlar, Allah hepimizin geçmişlerine rahmet eylesin. Sizlere sağlıklı, huzurlu uzun ömürleri diliyorum.

 

Kalın sağlıcakla.

 

Not 1: 27 Şubat Rahmetli Erbakan hocamızın sene-i devriyesidir. Üç yıl önce Hak'kın rahmetine kavuşmuştu. Ağabeyim de kendisini çok severdi. Allah her ikisine de rahmet eylesin.

 

Not 2: Ağabeyimin cenazesi bugün (27 Şubat Perşembe) öğle namazından sonra, Bolu - Karacasu, Kaplıcalar yanı, Cennet deresi mahallesi camiinde kılınacak cenaze namazından sonra köy mezarlığına defnedilecektir.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayin Vekilim,oncelikle Allah rahmet eylesin.Bir husus cok dikkatimi cekti,Duzce'den gelen cemaatin sayisi oradaki cemaatin sayisindan daha coktu.Sizi kutluyorum,demekki adam gibi gorev yapmissin,halkin cenazesine,dugunune istirak etmissin,gece gunduz demeden halkin telefonuna cevap vermissin,derdiyle dertlenmis,caresinin pesine kosmussun. Den Duzceli hemsehrilerimi kitluyorum.Kadir kiymet bilir insanlar,sag olsunlar acili gunlerinde vekillerini yalniz birakmadilar,onun acisini paylastilar.Hemsehrilerimi kutluyorum,sag olsunlar.Vekilim Allah size uzun omurler versin.Bu halkin sizin gibi asil,mazisi temiz,garip guraba dostu,halja tepeden bakmayan,kendini Milletine ve Davasina adamis insanlara ihtiyaci vardir.Duzce halkinin istiraki bunun acik delilidir.Saygilarimla.
Halkin Sesi - 03.03.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,82

Duygularımızın ve hislerimizin tercümanı olan sevgili Dayıcığım, Prf. Dr.Celal ERBAY'a tekrar başsağlığı diler, bu güzel yazısından dolayı buradan kendilerine teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca Merhum Hacı Halit dayım ve eşi merhume Fatma halama Cenabı ALLAH'tan rahmet diler geride kalan yakınlarına başsağlığı dilerim. Halil ERBAY Halil ERBAY - 28.02.2014
HALİL ERBAY - 28.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,00

Duygularımızın ve hislerimizin tercümanı olan sevgili Dayıcığım, Prf. Dr.Celal ERBAY'a tekrar başsağlığı diler, bu güzel yazısından dolayı buradan kendilerine teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca Merhum Hacı Halit dayım ve eşi merhume Fatma halama Cenabı ALLAH'tan rahmet diler geride kalan yakınlarına başsağlığı dilerim. Halil ERBAY
Halil ERBAY - 28.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,01

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8