Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Şaşkındım elime kumpas* verdiler!

14.04.2014 - 08:30:01

Düzce’nin gelmiş geçmiş, Düzce’nin ilk matbaa ve gazetecisi, Düzce’ye basını getiren, Düzce’ye basını tanıştıran, Düzce’nin amiral gazetesi olmasını sağlayan, yüzlerce gazeteci de emeği geçen rahmetli Bedrettin Maradit patronumu hasretle, özlemle, saygıyla, sevgiyle anıyorum.

 

Yıl 1973… Düzce Postası Gazetesi’ne ilk ayak bastığım zaman beni Bedrettin Maradit’in yanına gönderdiler. Heyecanım, korkum karışık odasına girdim. Gazete okuyordu, gözlüklerinin üstünden bana baktı. Ne istediğimi sordu.

 

Çalışmak için geldim dedim. İçeri gir hemen başla dedi. Girmemle çıkmam bir oldu. Sevinçten ne yapacağımı şaşırdım.

 

İçeri girdiğimde 20 kişiye yakın insan vardı. Makinalar harıl harıl çalışırken herkes bana bakıyordu. Ne olduğunu ben de anlamadım. 

 

Kasanın* başına geçtim. Elime kumpas* verdiler. Bu kasayı ezberle dediler. Boyum yetmediği için ustalarım ayağımın altına yağ tenekesi koydular.

 

Bedrettin abi bir gün beni çağırdı, odamı temizle dedi. Odasını temizlerken koltuğun altında 2.5 lira buldum. Parayı kendisine verdim. O gün bugün beni bırakmadı.

 

Yıllar su gibi akarken bana gösterdiği şefkati hiç unutmuyorum. Devamlı akıl verirdi. Devamlı beni eğitirdi. Her başım sıkıştığında bana kol kanat gererdi.

 

Ve bir gün gazeteden ayrılacağımı söyledim. Bana öyle bir laf etti ki gitmem mümkün değildi. Siz de aynısını yapardınız.

 

Oğlum bu gazetenin dört direği var. Biri sensin dedi. Emekli oluncaya kadar burada kaldım. Bedrettin abi ile çok ama çok anılarımız oldu.

 

Bu yaşıma kadar kendisinden kötü bir söz duymadım. Bana kızdığı konular illa ki olmuştur. Ben onun kızgınlığını hemen anlıyordum. O yine de bana belli etmemeye özen gösterirdi.

 

Bedrettin abinin yazdığı her köşe yazısını özenle okurdum. Onun yazıları beni eskilere götürürdü. Benim yazılarımda eksiklik olduğu zaman bana telefon açardı. Şu bölümü öyle değil, böyle yazsaydın daha iyi olurdu derdi.

 

Ona çok şeyler borçluyum. O benim ağabeyim, patronum değil, babam gibi birisi idi. Düzce’nin ilk matbaasını o kurdu.  Düzce’nin ilk gazetecisi o oldu.

 

Bedrettin abinin matbaasında ve gazetesinde yüzlerce kişi çalışmıştır. O mürekkep kokusunu almıştır. Bedrettin abi büyüklük yapmazdı, kibirlik nedir bilmezdi.

 

Onun ani ölümü hepimizi derinden üzmüştür. Onun yokluğunu her zaman hissediyorum. Gazeteye her gittiğimde koltuğunun boş olduğunu görmek beni yaralıyor.

 

Aylar ne çabuk geçti. Aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu. Daha dün gibi hatırlıyorum. Onunla son kez hastanede görüştük. Benden helallik istedi.

 

Son sözleri ise daha etkileyici oldu. Kimsenin kalbini kırma, bana dua et. Bunu ilk kez burada sizlere yazıyorum.

 

Şu ölümlü dünyada biz de aynısını tadacağız. Bir gün gelecek bizim de arkamızdan bu duygular yaşanacak. Her şeyin sıra ile olduğunu çok iyi biliyorum.

 

Bedrettin abimin mekanı cennet olsun. Toprağı bol olsun. Ona hiç bir zaman küsmedim. Onu hiç unutmadım ve unutmayacağım.

 

Kendisini rahmetle bir kez daha anıyor, geride kalanlara Allah sabırlar versin diyorum.

 

Esenkalın…

 

* KUMPAS: Eskiden matbaalarda metal harflerin tek tek  dizilip satır haline getirildiği  kalıp. 

*KASA: Metal harferin alfebeye göre ayrı ayrı yer aldığı bölümlere ayrılmış çekmeceli tezgah. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8