Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlhami ATASEVER

Devlet kurumları ve çalışma mantığı!

11.06.2014 - 08:26:00

DÜZCEili merkez ilçeye bağlı Samandere köyünün herhangi bir mahallesinde,

 

GÖLYAKAilçesine bağlı Saçmalıpınar köyünün, Kardüz yaylasına giden yolun genişletme çalışmalarında,

 

GÜMÜŞOVAilçesine bağlı Dededüzü köyünün, ÇİLİMLİ ilçesine bağlı Karaçörtlen köyünün, YIĞILCA ilçesine bağlı Çamlı köyünün bilmem hangi mahallesinde yol yapım çalışmasında görev yapan dozer operatörleri veya kamyon şoförleri bir günde kaç saat iş üretebiliyorlar? İş makinelerinin bulunduğu yere sabah kendi imkanları ile mi, devlet imkanları ile mi, yoksa hangi imkanlarla gidip geliyorlar?

 

İş yoğunluğu nedeniyle hafta içi veya hafta sonları mesaiye kalıyorlar mı?

 

İş makinesi veya kamyonlar akşam olduğunda çalışma yapılan sahada mı bırakılıyor, yoksa sabah akşam yollarda ve bağlı bulunduğu birime mi gidip geliyorlar?

 

Yani günde 8 saat çalışma yapması gereken operatör, şoför veya diğer çalışanlar günün kaç saatini işte çalışarak veya haftada kaç saat fazla mesai yaparak geçiriyorlar?

 

Devlet kurumlarında görev yapanlar kendi branşlarında mı, yoksa başka branşlarda mı görev yapıyorlar?

 

Mesela; Devlet kurumlarında inşaat, makine, harita, çevre mühendisleri, mimar, topoğraf, operatör veya başka branşlarda eleman var olduğu halde projeler özele çizdiriliyorsa, projeler kısa zamanda yapılıp uygulamaya konulamıyorsa, çalışanlar sahip oldukları branşlarında çalışmıyorlarsa,

 

İş makineleri veya diğer araçların tamir bakım yeri olduğu halde işler dışarıya yaptırılıyorsa, araçlar günlerce, aylarca tamir veya parça siparişi için hizmet dışı kalıyorsa,  

 

Teknolojinin hızla ilerlediği dünyada, vatandaşın ayağına götürülmesi gereken hizmet, aynı hızla götürülemiyorsa bir yerlerde problem var demektir! Yapılması gereken; gelişen teknolojiye hızla ayak uydurmak, problemleri bir an önce halletmek olmalıdır! 

 

Hiç düşündük mü? Bir yıl içinde yapılan hizmetler için harcadığımız zaman, alınan malzeme, tamir, bakım, kullanılan yakıt, işçi ve memura ödenen ücret, mesai ve harcırah ile çeşitli yerlere yapılan ödemelerin toplam tutarı ve yapılan işin miktarı ne kadar? Yani devlet tarafından yapılan hizmet özelde yapılsa daha ucuza mı mal edilir?

 

Şöyle düşünmek istiyorum; Özellikle icracı resmi kurumları özel bir şirket gibi kabul etsek, idarecilerini patron diğer çalışanları da o şirketin işçileri kabul etsek! Kurumların başındaki idareciler çalışanların ürettikleri işten memnun kalırlar mı? Veya çalışanlardan birini patron kabul etsek, çalışma arkadaşlarından ne kadar memnun kalırlar? Memnun kalmazsa nasıl bir çözüm üretilmesi gerekir? Hali hazırdaki çalışma mantığından memnuniyet söz konusu ise hiç problem yok demektir!

 

Devlet, insanımız için vardır. Devleti idare edenler bizim insanımızdır. Dolayısı ile kimsenin yanlış yapma lüksü yoktur! Aksi halde en ufak bir sorumluluğu dahi olanlar vebal altında olurlar!

 

Düzce ve Türkiye’nin durumuna şöyle bir bakıyorum da;

 

Türk keşif ve gözlem uydusu “Göktürk-2”, 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya fırlatılmıştı!

 

Asya ile Avrupa kıtaları arasında denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak olan dünyanın en büyük ve önemli projelerinden “Marmaray” 29.10.2013 tarihinde hizmete açılmıştı!

 

Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattı bugünlerde açılışı yapılacak!

 

İstanbul boğazı üzerinde 3. köprü inşaatı halen devam ediyor!

 

İstanbul’da, dünyanın en büyük havalimanının temeli 07.06.2014 tarihinde Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından atıldı. Yapım maliyeti 10 milyar 247 milyon euro’ya yapılması öngörülen proje, 150 milyon yolcu kapasiteli olacak, içinde birçok müştemilatı olacak ve proje 2018 de tamamlanacak!

 

Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, yakın bir gelecekte 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki “Kanal İstanbul” projesi ile ilgili açıklamayı kamuoyuna yapması bekleniyor!

 

Çok merak ediyorum!  Devlet kurumlarındaki çalışma mantığı Türkiye’nin her tarafında aynı mı? Esen kalın.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yapma be Kuşkulu bakışlı! Anlaşılan o ki yazının özünü kaçırmışsınız. Yazar, Türkiye'nin geldiği durumu ve çalışma mantığını ortaya koymuş.
mehmet - 14.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,92

yazınızdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Teknolojinin hakim olduğu dünyamızda halen köy yollarını yapamayan kurum mu var. Köy yollarını özel idare müdürlüklerinin yaptığını biliyorum. Teknik elemanlar varda başka işlerde mi çalışıyorlar. Kurum müdürleri neden buna izin veriyorlar ki. teknik elemanlar kendi işlerini yapsalar vatandaşın işi kalmaz. Herkes teknik elemandan dert yanmasın o zaman. Yazınızda Düzce özel idare müdürlüğündeki elemanların başka işlerde çalıştırıldığı ortaya çıkmıyor mu. Düzce tv lerde haberlerde izlemiştim özel idarede işçiler olmasına karşın dışarıdan işçi çalıştırıyorlar diye.Aslı işinden başka işlerde çalışırmış.Kamyon kepçe veya dozer şöforu makam arabasını kullanıyor diye. inşaat mühendisi başka işte.dözer şoförü takside. Yukarıda saydığın işleri müteahhide yaptırsınlar. daha üçüz olur. Özel idare müdürlük işçileri dözer şöforu olarak yevmiye yazsınlar. Senin mühendislermi uyduyu yaptılar. uzaya türk mühendislerimi uzaya fırlattı.biraz fazla atmışsın anlaşılan yinede teşekkür ederim bu yazın için.
Kuşkulu bakışlı - 14.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,61

Ne çalısı, ne taşı be kardeşim adam ortaya Türkiye ve Düzce gerçeğini koymuş. Azıcık şöyle kafa kaldırıp çevreye bakmak yetmez mi?
Düzceli - 13.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,04

türk hava kurumu kaliçi işyerlerını ıstıyor düzceyi yönetenler işi agırdan alıp oraların çürümeaıne tınercı yuvası olmasına göz yumuyor yazık Allah düzceye düzceyı seven bürokratlar nasıp etsın
ahmet - 12.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,75

Sayın Kardeşim;elinde belge varda saklıyormusun?Ya da çalıya taş mı atıyorsun? İshak Beyi yorumunu bekliyorum anlamak için!
başaran - 12.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%59,23

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8