Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

EY MAVİ GÖKLERİN BEYAZ VE AL SÜSÜ, TARİHİM, ŞEREFİM, HERŞEYİM, ŞANLI BAYRAĞIM!...

12.06.2014 - 14:02:02

SEVGİLİdostlar, bu hafta sizinle yazımın başlığında ifade ettiğim gibi, tarihimiz, şerefimiz, varlık simgemiz, her şeyimiz, şanlı bayrağımız üzerine sohbet edip duygularımı paylaşacağım.

 

Öncelikle ifade edeyim ki; Bayrak, devletlerin ve milletlerin ayırt edici simgesi, bağımsızlıklarının şekli  deklerasyonudur. Belli renk ve şekillerden meydana gelen ve muayyen ölçülere göre, kumaş üzerine yansıtılan bu millî alamete 'Bayrak' denir.

 

 

DIVAN-I LUGAT'IT-TÜRK'DE BAYRAK

 

 

Dilimizdeki 'bayrak' sözü, eski Türkçe’de Karahanlılar döneminde kullanılan 'Batrak' kelimesinden gelmektedir.  Divan-i Lugat'it-Türk'te, ‘Batrak kelimesi’, Ucuna bir ipek parçası takılan mızrak olarak açıklanmıştır.

 

Günümüz sosyolojik kabullenişinde ise bayrak, bir devletin egemenliğini, bağımsızlığını, toplumsal itibar ve şerefini simgelemektedir. Bu sebeple bayrağa saygı, yalnız o devletin vatandaşları için değil, o ülkede bulunan yerli yabancı her bir fert açısından zorunluluk ifade eder.

 

 

TÜRK BAYRAĞININ TARİHÇESİ

 

 

Osmanlı Devleti'nden önceki Anadolu Türk Devletlerinde kullanılan bayrakların renk ve sembolleri hakkında elimizde yeterli bilgi yoktur. Türk Bayrağı'nın şekil ve mahiyetine, pratikte ilk olarak, Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyasettin Mesud’un, Osman Bey'e gönderdiği, 'AK Renkli Sancak' olayında şahit oluyoruz.

 

15. Asırda Yavuz Sultan Selim zamanında, bilhassa Çaldıran Savaşından itibaren bayrağın renginin beyazdan yeşile dönüştüğünü görüyoruz. Tarihî süreç içerisinde bayrağımız, günümüzdeki görünümüne en yakın şeklini, III. Selim döneminde almıştır.

 

O dönemden itibaren bayrakta 'hilal' ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmaya başlanmıştı. Bayrak üzerindeki yıldızın beş köşeli haliyle kullanılmasına ise Abdulmecid döneminde 1842 yılından itibaren başlanılmıştır.

 

 

SON ŞEKLİN TESBİTİ

 

 

Bayrağımızın bu günkü şekil ve dizaynı 29 Mayıs 1936 tarihinde kesin bir şekilde tespit edilmiş ve 28 Temmuz 1937 tarih ve 27175 sayılı Türk Bayrağı Nizamnamesi ile de, Türk Bayrağının kullanılışı düzenlenmişti.

 

 

SON ŞEKLİN İLHAM KAYNAĞI

 

 

Daha önceki yazılarımda ifade etmiştim, milletimizin ana özelliğini; İla-i Kelimet’ul-lah’ uğruna, Seyhun - Ceyhun nehirlerinden doldurduğu testisini taa Fırat - Dicle'ye kadar, Fırat - Dicle'den doldurduğunu da taa Tuna'ya kadar kullandığını... Her gittiği yerde, adalet, kardeşlik, eşitlik ve özgürlük sofrası kurduğunu...

 

Yine yola çıkmıştı, I. Murat Hüdavendigar, karanlığa ışık tutmak, zalime dur diyip mazlumun ahını dindirmek için... Varmıştı Kosova'ya... Hak'kı haykırmış, barışı kaim kılmıştı... Akşam olmuş, durulmuştu ortalık... Sere serpe 'Bir hilal uğruna ne güneşler batıyor' dedirtircesine, sırt üstü yatan yiğitler... Ve onlardan akan asil kanların oluşturduğu öbek öbek gölcükler...

 

Ay erkenden doğmuş, şehit kardeşlerini defin esnasında önünü görsün diye yiğitler... Hem de şühedanın gidişine hüznüyle şahit olmuş… Ağlaya ağlaya küçülüp 'Hilal'e dönüşmüş.. Böylece 'Bir hilal uğruna’ feda-i can eden yiğitlerin ruhunu simgeleyip semada ki yerini almış…

 

Berrak bir gökyüzü… Bir “hilal” uğruna feda-i can eden şüheda'ya bütün kapılarını açmış tebessüm ediyordu sanki… Artık yıldızlar da 'Bir hilal uğruna' diyip, yiğitlere daha bol ışık sunabilmek için, hilale dönüşen “ay”a yaklaşmış, adeta iki kısgacı arasına girmişlerdi.

 

Hilal, kıskacı arasına aldığı yıldızla birlikte yansımıştı, şüheda kanlarının oluşturduğu gölcüklere... Al kanların oluşturduğu kırmızı zemine bakıldığında, sanki gökyüzü yere inmiş, sıvı zeminle birlikte tam onun ortasında yerini alan, kıskacındaki yıldızla, hilalin de hafiften dalgalandığı hissediliyor olmuştu.

 

Al kanların oluşturduğu zemin... Onun ortasında, uğruna feda-i can edilen mukaddesatımızın simgesi 'HİLAL' ve tam 'Hilal'in iki kıskacı arasına gelecek şekilde, bir kabullenişe göre 'Kainatın Efendisi'ni, diğer bir kabullenişe göre de, 'İla-i kelimet’ul-lah'ı aslî görev kabul eden milletimizi temsil eden 'Yıldız'...

 

İşte Türk Bayrağı'nın şekli, rengi, içinde taşıyacağı sembol ve işaretler böylece Yüce Yaradan’ın sevk ve idaresi doğrultusunda bütün bir kainatın iştiraki ile belirlenmişti, Kosova harp meydanında…

 

 

O YALNIZ BU MİLLETİN BAYRAĞI DEĞİLDİR

 

 

O, yalnız Türk Milletinin bayrağı değildir. Haksızlığa 'DUR' diyen, zalimin karşısında mazlumu tutup kaldıran, gelenin keyfi için geçmişine dil uzatıp hakaret etmeyen, Hak'ka bağlı kalıp, 'Hilal'in simgelediği değerleri benimseyen herkesin bayrağıdır. O, aynı zamanda mavi göklerin beyaz, kızıl süsü, benim kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsüdür.

 

O, bizim ışık ışık, dalga dalga bayrağımız, biz bugüne kadar, hep onun destanını okuduk, bu günden sonra da, kim ne derse desin, hep onun destanını yazacağız.

 

Onun dalgalandığı yerde, ne korku vardır, ne de keder. İsterseniz sorun, Balkanlar’a, Kafkaslar’a, Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya... Herkes can atıyor, onun gölgesinde 'bana da, bana da yer ver' diye…

 

Ey şanlı bayrağım, senin gölgende yer bulduktan sonra, günler doğmasın, sabah olmasın… Hiç önemli değil... Zira senin ay yıldızının ışığı bize yeter de artar bile. Bu millet savaş halinde zorluklar içinde, karlı dağlara sığındığında hep, senin kızıllığında ısındı ve zorlukları aştı. Dağlardan çöllere düştüğünde ise yine hep senin gölgene sığındı ve huzura erdi.

 

Bu güne kadar Edirne'nin, Düzce'nin, Ankara'nın, Diyarbakır'ın, Siirt'in, Batman'ın, Van'ın, Tranzon'un, Sinop'un hatta Bakü'nün, Üsküp'ün, Şumnu'nun, Kosova'nın, Erbil'in, Bağdat'ın, Kahire'nin, Kudüs'ün, Gazze'nin, Şam’ın, Mekke'nin, Medine'nin gençleri olarak, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Ortadoğu’da hep birlikte senin destanını yazdık, senin destanını okuduk... Ay yıldızlı görünümünle sen elimizde, seni asla yere düşürmeden, 'Bir Hilal Uğruna' biz anlımızdan vurulup Hak'ka kavuştuk.

 

Şimdi sana karşı ihanet örneği sergileyenler, senin bağrında taşıdığın 'Hilal'i mi reddediyorlar? O 'Hilal' ruhumuzu şekillendiren 'Son İlahi Çağrı'nın sembolü olduğu için mi sana karşı tavır alıyorlar?... Yoksa iki kıskacının arasında, dünyaya aydınlık sunan yıldızınla, 'Kainatın Efendisi'nden iz taşıdığın için mi?... Ya da, şüheda kanını simgeleyen al renginden dolayı mı? İtiraz edip, varlığına tahammül edemiyorlar? Halbuki, o Al Renkte, Viyana'dan - Tebriz'e, Yemen'den - Kırım'a kadar bütün ecdadımızın asil kanlarından izler var…

 

Her neyse, ben onlara söyleyecek söz bulamıyorum… Ancak Arif Nihat Asya merhumun bir kıtasıyla sana karşı hayranlığımı dile getiriyor ve onların yaptığına yönelik tavrımı ortaya koyuyorum…

 

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarla dalgalı,

 

Barışın güvercini, savaşın kartalı,

 

Yükseklerde açan çiçeğim!

 

Senin altında doğdum,

 

Senin altında öleceğim...

 

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar...




Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sevgili Hocam,yureginiz teske bir pencere olsa da,senin yureginle yetkililer baksalar olaylara.Koku mazide olan bir gelecek...Kuru yavan degil,heyecan yuklu,iman yuklu,cesaret ve fedakarlik yuklu bir sahsiyet,karekter ve irade.İste bu milleti yucelten,ileriye goturen,yedi duvelin karsisinda onu saygin ve itibarli kilan iste bu karekter,iman ve bigi seviyesidir.Hocam,gecmisini,ecdadini,milletimizi millet yapan ana degerlerimizi hem shsinizda, fiil davdaris ve ahlakinizla ortaya koyup temsil ediyorsunuz hem de,arastimaya dayali yazilarinizla halkimizin yuregine su serpiyor,bozulan morallerini duzeltiyorsun.Allah razi olsun,omrun uzun olsun,Rabbim seni bu millete bagislasin.
İcimden geldigi gibi - 17.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,76

Hocam, bayraksız insanlar BAYRAĞIN NE OLDUĞUNU, BİR MİLLET İÇİN NE İFADE ETTİĞİNİ anlamaz, anlayamaz. Dolayısıyla, sevgi gösterecekleri yerde kinlerini, öfkelerini "BAYRAK İNDİREREK dindirirler. Bir yerlerine -af buyurun- illâ ki batar. Tarih sayfasında o tür insanlar hep şerle yad edilmiş ve edilmeye devam edecektir.
Ruşen ALİOĞLU - 17.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,92

Saygıdeğer Hocam, Bayrak, Türk Milletinin tarih boyunca şeref, namus ve ırzına eşdeğer olarak gelen bir millî semboldür. Bayrağımıza saldıranların tarihte nasıl rezil rüsva olduğunu malumlarınızdır. Elbet, bu halkın, milletin içinde hep var olan ve var olmaya devam eden "BAYRAK SEVGİSİ"ni de gönlümüzden koparamazlar ya! Yüce Rabbim, Şanlı Bayrağımızı daim gönderlerde, yükseklerde dalgalandırsın.
Ruşen ALİOĞLU - 17.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,90

Hocam bir yazı ancak bu kadar yazılır. Yüreğinize sağlık..
Mustafa - 17.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,10

Sayin hocam,sizi kutluyorum.Gundemi Duzce adina yoruluyor ve Duzce halkini bir nebze de olsa,cikarci ve fitne fucur agirlikli gundemin disina cekiyor,onlari tarihi sahsiyetlernin seciye ve karekterine tasiyorsunuz.Bize Bayragimizi tarihi ozelliklerini gonul serbetiyle sulayarak bizlere sunuyorsunuz.Sagolun var olun.
Sozun Dogrusu - 13.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Evet hocam,beb de seninle beraber haykiriyorum... Ey Sanli Bayragim..!Senin altinda dogdum,Senin altinda olecegim...Sag ol hocam yuregimize su serptin..!!!
Askin Sesi - 12.06.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,93

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8