Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun Düzce’mize armağanları

30.10.2014 - 08:24:30

ÖNCELİKLE siz Düzceli hemşehrilerimin Hicri yeni yıllarını tebrik ediyor, her birinize sağlıklı, huzur dolu yeni bir yıl ile; işlerinizde başarılar, bol ve bereketli gayret ve teşebbüsler diliyorum. Yuvanız şen olsun, gönlünüz huzurla dolsun, ocağınız ilelebet tütsün… Yolunuz Hicretin kahramanı Sevgililer Sevgilisi’nin izini takip etsin, son durağımız O’nun “livau’l-hamd” adlı sancağının altı olsun.

 

Hemen akabinde, bütün vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Devletimizin bekasına, vatanımızın parçalanmasına ve milletimizin bölünmesine kasteden terörist eşkıya gurubu, üç askerimizi Yüksekova’da şehit ettiler. Milletimizin başı sağ olsun. Biz bir ölür, bin diriliriz. Hiçbir güç ve organize, bu milleti yıldıramaz. Kaldı ki; en zayıf günümüzde yılmadık… Cehennemler, dalga dalga geldi üzerimize; sıra dağlar gibi dizildi karşımıza, yine de onu göğsümüzde söndürdük, dönmek bilmedik, hep dev adımlarla, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, huzura, bağımsızlığa doğru, omuz omuza yürüdük hep birlikte. Yürümeye de devam edeceğiz, her bir engeli, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize kastedenleri ve onların oyunlarını ayaklarımızın altına alarak, her bir olumsuzluğun üzerine basa basa, “dönmek yok, yola devam” deyip Allah’ın izniyle yürüyeceğiz ECDADIMIZIN yolunda, hiç durmadan. Allah devletimize zeval vermesin, milletimizin yardımcısı olsun, bütün şehitlerimize Rabbim rahmet eylesin.

 

 

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ PROF. VEYSEL EROĞLU’NDAN BİR HATIRA

 

90’lı yıllardı, Sayın Cumhurbaşkanımız o zamanlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı, İstanbul’un su problemini çözsün diye, Bakanımız Sayın Eroğlu’nu İSKİ’nin başına getirmişti. Sayın Bakanımızın özel kalem müdürü de, bizim talebemiz Lütfi Aydın idi. Lütfi mezuniyetten sonra, benim de bir ara başkanlığını yaptığım Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfının Genel Müdürlüğüne getirilmişti. Lütfi kardeşimiz buradan, Sayın Bakanımızın özel kalem müdürlüğüne geçmişti.

 

Bir ramazan ayı idi. Vakfımız ramazanda fakültede her akşam, iftar programları düzenlemekteydi. Listede bir-iki boşluk kalmıştı… O zamanki vakıf başkanımız sayın hocamız, Lütfi vasıtasıyla temin etmiş olduğu buluşmada, Sayın Eroğlu’na “Sayın Genel Müdürüm, iftar programlarımızda bir-iki boşluk var. Müteahhitlerinize söyleseniz de, fakültemizde bir-iki iftar verseler” diye talepte bulunmuştu. Sayın Bakanımızın verdiği cevap aynen şöyle idi: “Sayın hocam, ben müteahhitlere böyle bir talepte bulunsam, hemen kabul ederler, hatta bunu fırsat bilirler, çok memnun da olurlar… Ama bunun karşılığını benden en az on kat çıkarmaya kalkarlar. Onun için, hocam beni mazur görün, benim bu doğrultuda müteahhitlere bir talepte bulunmam mümkün değil, her ne kadar hayır işi olsa da”

 

İşte Veysel hoca böyle bir şahsiyettir. Bugüne kadar da çizgisini hiç bozmamıştır. İnşaallah huzurunda O’nu takdir edip övenler, düzdükleri methiye cümleleriyle hayranlıklarını ifade edenler, Veysel hocanın bu yönünü de bilirler ve O’nu örnek edinerek, insanı yüceltip, saygınlığını artıran kriterlere göre kendilerini dizayn eder ve davranışlarını ona göre ayarlarlar.

 

 

DÜZCE’YE YÖNELİK ORMAN SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NIN BUGÜNE KADARKİ HİZMETLERİ

 

Sayın Eroğlu’nun sevk ve idaresindeki Orman ve Su İşleri Bakanlığının Düzce’mize yapmış olduğu hizmetleri ayrıntılarıyla burada kaleme alacak değilim. Zaten buna sütunumuz da elvermez. Başlıklar halinde ifade edecek olursak, yapılan yatırımların toplam bedeli 190.371.000 TL’dir. Yapılan işler de, 5 adet Hidroelektrik santral, 18 adet dere ıslahı, 5.4 milyon yeni fidan dikimi, 3 adet Bal Ormanı tesisi, 4 adet otomatik meteoroloji istasyonu tesisi.

 

Ayrıca önümüzdeki 50 yıl içinde Akçakoca’nın su ihtiyacını karşılayacak olan Akçakoca Barajının inşaatı hızla devam etmektedir. Bununla birlikte Akçakoca Barajı İsale hattı proje çalışmaları başlamış durumdadır. Yine Cumayeri, Kaynaşlı, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova ilçeleri, Beyköy, Boğaziçi ve Konuralp beldeleri kısaca bütün Düzce il, ilçe, belde ve köylerinin içme suyu ihtiyacının Düzce Arıtma Tesisinden karşılanması için proje çalışmalarına en kısa zamanda başlanacaktır.

 

Düzce şehir merkezinde, Asar suyu başta olmak üzere 3 ilçe, 1 belde ve 10 köyü kapsayacak şekilde tamamlanan 18 adet dere ıslahıyla taşkın zararlarının önüne geçilmiş olundu. İnşaatı devam eden 14 dere ıslahıyla da ileride bütün taşkınların önüne geçilmeye çalışılacaktır.

 

 

ARILARIN ORMANA GİRMESİ YASAK !...

 

Sayın Bakanımız, konuşmalarında bürokrasinin akıl almaz bir garabetini dillendirdi. Arıcılıkla meşgul olan bir vatandaşımız kendisine yaklaşmış ve ormancıların, arıları ormanlara sokmadıklarını dile getirmişti. Sayın Bakanımız Orman Genel Müdürlüğü’nden yetkililere sorduğunda, almış olduğu cevabı bize aktardı... Cevap aynen şöyle idi: “Hayvanların ormanlara girmesi yasak olduğu için arıları, dolayısıyla arıcıları da ormanlara sokmuyoruz, zira arı da bir hayvandır, peteklerin ormanlarda konuşlandırılması için yönetmeliğin değişmesi lazım efendim.” Sayın Bakan bunun üzerine, yönetmeliği değiştirdiklerini, hatta özel Bal Ormanları düzenlemesine gittiklerini, Yığılca, Gölyaka ve Akçakoca’da olmak üzere, Düzce’de üç adet Bal ormanı tesis ettiklerini, bu sayede bal üretiminde Düzce’nin Türkiye ikinciliğine yükseldiğini ifade ettiler.

 

 

SON 11 MÜJDE

 

Sağ olsun Sayın Bakanımız her gelişinde Düzcemiz’e eli dolu geliyor. Nitekim 29.08.2013’te Düzce’ye geldiğinde 38 milyon TL’lik 13 müjde ile gelmişti. Bu gelişinde de 11 müjde ile geldi. Bunların dört tanesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün görev alanına, altı tanesi Orman Genel Müdürlüğü’nün görev alanına, bir tanesi de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün görev alanına girmektedir.

 

 

DSİ GÖREV ALANINA GİRENLER

 

Bunlardan DSİ’nin görev alanına girenlerin toplam yatırım maliyeti 46.262.660 TL’dir. Bunlar da 2 adet gölet, 1 adet gölet ıslahı ve 1 adet de dere ıslahıdır.

 

Göletler; Akçakoca Altınçay Göleti ile Çilimli Yenivakıf Göleti. Bu iki göletin tamamlanıp hizmete girmesi ile birlikte inşallah 3.000 dekar arazi sulanmış olacaktır.

 

Bir adet gölet ıslahı kapsamında, Düzce Efteni Gölü ıslahı gerçekleştirilmiş ve dolayısıyla Düzce büyük bir göle kavuşmuş olacaktır. Böylece aynı zamanda, başta Gölyaka olmak üzere, Gümüşova ve Cumayeri ilçelerimiz taşkınlardan korunmuş olacak.

 

Bir adet dere ıslahı kapsamında ise Düzce Merkez Karahacımusa Deresi’nin Mahsap kısmı ıslah edilecek ve şehir merkezi taşkınlardan korunmuş olacaktır.

 

 

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ALANINA GİRENLER

 

Orman Genel Müdürlüğü görev kapsamına giren müjdeler ise öncelikle 2014 yılı itibariyle 500 dekar alanda ağaçlandırma, rehabilitasyon ve toprak muhafaza çalışmaları yapılarak, 56.000 adet fidan dikiminin gerçekleştirilmesi…

 

İkinci olarak 2014 yılında Düzce’de 2.200.000 adet fidanın üretilmesi.

 

Üçüncü olarak Gölyaka Bal ormanının tamamlanması.

 

Dördüncü olarak Ceviz Eylem Planı çerçevesinde 610 dekar alanda 12.200 adet ceviz fidanının dikilmesi.

 

Beşinci olaraktan da 180 dekar alanda 7.200 adet badem fidanının dikilmesi.

 

Altıncı müjde olarak 2014 yılında orman köylülerine 695.750 TL kredi verileceği Sayın Bakanımız tarafından deklare edildi.

 

Yine Sayın Bakanımız son müjde mahiyetinde Samandere Şelalesi Tabiat Anıtına, çevre düzenlemesi, çevre ihata yolu, patika yolları, seyir terası, çocuk oyun alanları, otopark düzenlemesi, kır gazinosu yapımının, mevcut bina ve ihtiyaç yapılarının, bakım ve onarımlarının gerçekleştirileceğini deklare ettiler. Bütün hemşehrilerim adına kendilerine teşekkür ediyorum.

 

Son olarak Sayın Bakanımızın şu açıklamasını da sizinle paylaşmak isterim; Sayın Bakanımız bozuk ormanları ıslah ederek, badem-ceviz dikeceklerini, bir sertifika ile birlikte buraların yöre halkına dağıtılacağını, üç yıl süreyle de bakımını bizzat bakanlığın yapacağını açık bir şekilde ifade ettiler. Orman köylüsü kardeşlerimizin yararına çok hayırlı bir karar. Sayın Bakanımızı tebrik ediyorum, Allah yardımcısı olsun, Rabbim niyetlerini tamamına erdirsin.

 

Sevgili dostlar; sizler her türlü müjdeye, her türlü güzelliğe layıksınız. Selam olsun sizlere, küçüğünüze büyüğünüze; gencinize yaşlınıza; her birinize kalbi muhabbetlerimi, gönül dolusu selamlarımı sunuyorum.

 

Kalın sağlıcakla…

 

 

NOT: Karaman ilimizin Ermenek ilçesi dahilinde bir maden ocağında meydana gelen toprak kayması sebebiyle mahsur kalan kardeşlerimizin bir an önce kurtarılması temennisiyle, yakınlarına metanet ve sabırlar diliyorum. 

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
YPILANLARI KÜÇÜMSEMEK DOĞRU OLMAZ. FAKAT ÇOK YETERSİZ. DÜZCENİN YOK EDİLEN EFTENİ GÖLÜ İLE İLGİLİ HALA SOMUT BİR EYLEM YOK SAYIN HOCAM. SİZDE ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ Kİ, YANIBAŞIMIZDA BOLU GERÇEĞİ. ADAMLAR ÇÖLÜ GÖL EDİYORLAR. DÜZCE İSE GÖLÜ ÇÖL EDİYOR. SELAM.....
İZZET ALÇELİK - 05.11.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,43

KALEMİNLE BİN YAŞA ,GÜZE İNSAN!!!NE GÜZEL DEMİŞSİN,SAYIN EROĞLU'NA METHİYE DÜZENLER,ONUN ÜSTÜN MEZİYUET VE AHLAKINI DA DAVRANIŞLARINA YANSITSINLAR YA. YALAKALIK DERECESİNE VARAN ÖVGÜLERİYLE DÜZCE'DEKİ KİRLİ İŞLERİNİ ÖRTMEYE VE SALTANATLARINI DEVAM ETMEYE KALKMASINLAR.
DÜZCENİN SESİ - 30.10.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,32

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8