Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Düzce’nin uçak hikayeleri…

05.11.2014 - 08:21:13

DÜZCE’mizin sık sık dile getirilse de ve de istense de hiç hava alanı olmadı ama halen uçaklarla yakın bağları mevcuttur.

 

Bu uçaklardan biri halen uçuş hizmeti veren THY’nin Düzce Uçağıdır. Bu uçak sefer yaparken kim bilir kaç defa Düzce üzerinden uçtu, geçti?

 

Düzce’nin 1930’lu yıllarda da şehrin basmacı- manifaturacı esnafının cemiyet kurarak aldığı ve devletimize bağışladığı bir Düzce Uçağı vardı.

 

Düşünmek lazım! Yıl 1930 ve Düzceli devletine uçak alıp hediye edip bunun onurunu yaşıyor.

 

Bunu kim yapıyor- organize ediyor? Düzceli esnaf, basmacı ve manifaturacılar.

 

Hayal edin hele ne büyük bir heyecan yaşanmıştır kim bilir?

 

Bu gün bu uçak ne olmuştur nerelerdedir bilinmez ama Düzce isimli bir uçağımız olmuştur ve halkımız satın almıştır.

 

Bu tarihi uçak önce Düzce’ye konmuş ve hatıra resimleri çektirilmiş ve halen Düzce arşivlerinde yerini almıştır. 

 

Düzce’nin geçmiş yıllarda, o günün Valisi Bülent Kılınç tarafından satın alınarak dalgıçlık sporu için Akçakoca açıklarında Karadeniz’e bırakılmış bir uçağı oldu.  

 

Daha sonra bu uçak Karadeniz’in azgın sularında çarpışıp durmuşsa da şimdi yerini bilen bile yoktur. Belki de parçalanıp gitmiştir. Zira bu uçak zaten hurda uçaktı ve öyle satın alınmıştır. 

 

Bu uçağın Akçakoca kıyılarına atılmasından bu yana kimsenin bizim bu diyarlara gelip dalgıçlık yaptığına şahit de olunmamıştır.

 

Normalde iyi yüzenlerin, usta dalgıçların ve can kurtaranların bile girmeye cesaret edemediği Akçakoca kıyılarında kısa ömürlü olsa da bir denizin altında uçan bir uçağı olmuştur.

 

Görüldüğü gibi bizim paramızla alınan iki uçaktan artık sadece anılar ve resimler kalmıştır. Diğeri ise THY’nin alıp sefere koyduğu Düzce Uçağıdır ve halen hizmet vermektedir.

 

Şimdi, 1930’lu yıllarda var olan Düzce Uçağının maketinin Düzce’ye yeniden kazandırılması talebimiz var.

 

Diyoruz ki, bu güne kadar üç uçağımız oldu da bir hava alanımız olmadı.  Hiç olmazsa Düzce’ye hava alanı koyulana kadar tarihi Düzce Uçağımızın bir maketi şehrimizi süslesin.

 

Bakarsanız hava alanı hayalimiz bir gün gerçek olur da, şimdi halen uçuş hizmeti veren THY’nin Düzce isimli uçağı bir gün bizim şehre de konar.

 

Çok mu şey istedik. Uçak demedik, hava alanı demedik. Bir maket uçağımız olsun dedik. Düzceli uçağı yıllar önce yaşamış, Şimdiki nesil içinde imkânı olan uçağa binmiş, olmayan havada görmüş.

 

Hiç olmazsa havada görenler bari şehirde makette olsa bir uçak görsün. Ne yapalım maket uçağı veren Allah bir gün hava alanı da verir.

 

Kısacası; Düzce,  uçağa uzak değil ama hiçte fazla yakın olmamıştır. 

 

Derler ya; fakirin tavuğu tek tek yumurtlar diye. Aynen öyle.

                                                                                         

                

 Düzce’nin uçak hikayeleri…


Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Uçağın niye geldiğini ve batırıldığını anladığınızı hiç düşünmüyorum. Ve bu yorumumu bile yayınlar mısınız onuda bilmiyorum. Adım Necdet Balaban Türkiye su altı sporları federasyonu ilimiz temsilcisiyim. Sorun söyleyeyim. Cevaben; uçak yerindedir.Tüm bilgiler bendedir. Bu büyük bir hizmettir. Harcanan parayı bilememem ama cebimden harcadım. DÜZCE'YE HİZMET İÇİN. Yayınla ve sor sizi alnınızdan öpeyim. Zira anlaşılmak gerek....
Necdet Balaban - 05.11.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,27

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8