Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

Her pazar sabahı Cami-i Kebir’de gerçekleşen büyük buluşma

20.11.2014 - 08:38:34

 SEVGİLİ dostlar; 23.10.2014 tarihli ve “İstanbul’daki Düzceliler” başlığını taşıyan yazımda, öncelikle “İstanbul Buluşmaları”ndan söz etmiş, sonunda da İnsan ve Medeniyet Hareketine değinmiş, Arif Ak kardeşimizle Medeniyet Hareketinin İstanbul-Eyüp, Bahariye’deki genel merkezinde buluştuğumuzu ifade etmiş ve bir hususa dikkatlerinizi çekmiştim.

 

O da, İnsan ve Medeniyet Hareketinin, geçmişiyle barışık, tarih şuuruna ermiş, ruh ve mana bütünlüğü içerisinde, milletin geleceğine talip insan unsurunu yetiştirmek, “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” düsturunun bayraktarlığını yapan medeniyetimize ivme kazandırmak için, birçok programlar icra ettiğini ifade etmiştim.

 

Bunlardan biri de, her Pazar saat 08.00 ile 10.30 arası düzenlenen tefsir sohbetleri idi. Yeni dönemin ilk oturumu 19 Ekim Pazar günü gerçekleşmişti. Daha önce katılacağımı ifade ettiğimden ben de, tam saat 08.00’de oradaydım. Arif Ak kardeşimle birlikte, İnsan ve Medeniyet Hareketinin Düzce ekibi de oradaydı.

 

Yazımın son paragrafında, artık Düzce’de de İmam-Hatip Liselerinin sayısının 14’e çıktığını, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin açıldığını, insanımızın kendi ruh ve mana pınarlarından beslenip, kendi medeniyet ve kültürümüzün insanı olmasını önemseyen bir Valimizin ve bu doğrultuda gayretli bir Müftümüzün var olduğunu ifade ile, bu tür programların Düzcemiz’de de gerçekleşmesini temenni ve niyaz etmiştim.

 

 

SABAH NAMAZI BULUŞMALARI

 

Yine o günlerdeydi... İnternetten Düzce basınını takip ediyordum. Gazetemizin birinci sayfasında iri puntolarla bir başlık gördüm “Sabah Namazı Buluşmaları Devam Ediyor” diye. Dikkatimi çekmişti, sonuna kadar okumuş ve edindiğim bilgiden dolayı çok mutlu olmuştum. Haberin özü şuydu; Düzce İl Müftümüzün sevk ve organizesiyle her pazar günü, sabah namazında, Merkez Camiinde toplu cemaat teşkil ediliyor, namaz sonrası İl Müftümüz Peygamberimizin seçme hadislerini içeren “Riyazu’s-Salihin” adlı hadis kitabından günün mana ve önemini ifade eden birkaç hadis-i şerifin açıklamasını yapıyor ve böylece KUBBE altındaki program tamamlanıyordu. Fatihayla birlikte birbiriyle kucaklaşıp kaynaşan cemaat caminin dışında kendileri için hazırlanan Halil İbrahim sofrasının etrafında yerini alıyor, böylece kıyam, kıraat, rükû ve secde ile ruhunu yücelten halkımız dinlediği açıklamalarla bilgi dağarcığını dolduruyor, kendilerine ikram edilen süt, bal ve poğaça üçlüsüyle de midelerini teskin ederek dağılıyorlardı.

 

 

BEN DE KATILACAĞIM BU BULUŞMAYA

 

Çok mutlu etmişti beni, edindiğim bu bilgi. Kendi kendime söz vermiştim, en kısa zamanda bir Pazar sabahı, ben de katılacağım Merkez Camiindeki bu buluşmaya, o asil ve şuurlu topluluğa, diye. İşte bu pazar, kendi kendime verdiğim sözü yerine getirdim ve sabah saat 05.30’da Büyük Camide hazır oldum. Cemaat toplansın diye okunan Yasin-i şerif ve caminin tarihî sıfatına yakışırcasına Büyük Cemaatle ifa edilen sabah namazına…

 

Namaz sonrası genç hocamızın meal sunumları ve tövbe içerikli yakarış ve Hak’ka teslimiyet nağmeleri… Onu takiben sayın İl Müftümüzün Hadis dersleri… Dikkatimi çeken en önemli husus, namaz sonrası hiç kimsenin sabırsızlık göstererek ayrılmaması ve sonuna kadar, söylenenleri dinlemesiydi. Nihayet, Fatiha ile birlikte herkes, o buluşma ortamında olmanın mutluluğu içinde, kucaklaşarak birbirini bağrına basıyor ve gönlüne depoladığı sevgi ile çıkışa doğru yöneliyordu. Çıkışta ise yukarıda arz ettiğim şekilde, herkes Halil İbrahim sofrasının etrafındaki yerini alıyor ve cennet nimetlerini andıran sütünü, bal ile karıp yudumluyordu.

 

Çok mutlu olmuştum. Merkez Camiinde, bu sabah namazı buluşmalarını ihya edip bu güne kadar devamlılığını temin eden Sayın İl Müftümüzü orada tebrik ettim, teşekkürlerimi teyiden bildirdim. Bu tebrik ve teşekkürlerimi siz değerli okuyucularımla da paylaşmak istiyorum. Hocamıza başarılar diliyorum, sağ olsun var olsun.

 

 

MUTLULUĞUMU ARTTIRAN BİLGİ

 

Sayın hocamız, vermiş olduğu yeni bilgiyle mutluluğumuzu daha da arttırdı. Şöyle ki; bu sabah namazı buluşmaları, Büyük Cami’nin dışında her Cuma Hacı Davut Cami’inde, her cumartesi de Kültür Mahallesi Cami’inde, aynı içerik ve şekilde gerçekleştirilmektedir. Sayın hocamızdan istirhamımız, bu uygulamaya bütün ilçelerimizde de, biran önce başlanmasıdır.

 

Zira bizim medeniyetimizin ve kültür yapımızın temeli “Külliye” uygulamasına dayanır. Yani merkezde cami, onun etrafında medreseler, kütüphaneler, şifahaneler, aşhaneler ve hamamlar… Bu Selçuklular’da da böyleydi, Osmanlılarda da. Edirne’yi, Bursa’yı, Konya’yı ve İstanbul’u dolaştığımızda bu izlere çokça rastlarız.

 

Kaldı ki; İslam Devletinin kuruluş merkezi “Hicret” sonrası hemen inşa edilen “Mescid-i Nebi” denilen Peygamber Mescididir. Orası hem yeni kurulan devletin merkezi, hem Devlet başkanı Hz. Muhammed (a.s)’ın ikamehgahı, hem Müslümanların bir araya toplanıp Devletin işlerini istişare ettikleri merkez, hem kendini ilme veren “eshab-ı suffe”nin toplaşıp eğleştikleri ve müzakere yaptıkları yer, hem de topluca ibadet edilen bir mekandı. Bizim dilimizde “Mescid”e, bu çok yönlü fonksiyonları itibarıyla “Cami” denilmiştir.

 

İşte Düzcemiz’de de Büyük Cami, Peygamber Mescidi’nin şubesi olarak onun icra ettiği fonksiyonu icra etmeye başlamıştı. Büyük Cami’nin ürettiği hizmete Hacı Davut ve Kültür Mahallesi camileri de katılmıştı. Darısı başta ilçe merkez camilerimiz olmak üzere bütün camilerimize... İl Müftümüz Sayın Hocamız başta olmak üzere, katkısı bulunan herkese teşekkür ve minnettarlığımı bütün okuyucularımla paylaşıyorum, emeği geçenlere dualar ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar.

 

 

HASTA ZİYARETİ

 

Sevgili dostlar, ben kapalı bir yerde veya bir gölgede oturup vakit geçirmekten hiç hoşlanmıyorum. Hep istiyorum ki; dostlara ve halkıma ulaşayım, onların hal ve hatırını sorayım, dertlerine ortak olayım, sevgilerini paylaşayım… İşte bu düşünceyle 17 Kasım Pazartesi günü bir ziyaret gerçekleştirdim.

 

Bizim dava ve yol arkadaşımız rahmetli Halil İbrahim Göçmen, üç yıl önce elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmıştı. Rahmetli, Bedri adında, konuşma kabiliyeti olmayan, ihtiyacını göremeyen, meramını ancak jest ve mimikleriyle ifade edebilen 57 yaşındaki ağabeyini ve Nedime adındaki anasını bizlere emanet ederek Hak’ka yürümüştü. Ben de, hem Halil İbrahim kardeşimin ruhaniyetini hoşnut etmek, hem de Bedri kardeşimiz ile Nedime anamızın hal ve hatırını sormak için zaman zaman kendilerini ziyaret ederdim. Aynı düşünceyle arkadaşlarımla Pazartesi günü kendilerini bir kere daha ziyaret ettim.

 

Hiç konuşma kabiliyeti olmayan, sanki “hu… hu…” diyip oturduğu yerde, ileri-geri sallanarak zikredercesine, bizleri seyreden Bedri’nin elini tutup “nasılsın, iyi misin” dediğimde, onun tebessüm dolu mutluluğunu görecektiniz… Hele Nedime ananın “…Ben Bedri’mi çok seviyorum, üç yıl önce oğlum ölünce, tek tesellim çok sevdiğim Bedri’mi Rabbimin ban bağışlamış olmasıydı. Halil’imi aldı, ama Bedri’mi bana bıraktı, ben onunla teselli oluyorum. Hele sizin Halil’imin hatırını sayıp, gelip Bedri’mi ve beni ziyaret etmeniz, bize acımızı unutturuyor… Allah sizden razı olsun…” demesi, bizim yüreğimizi parçalamıştı. Hemen, Efendimizden bir kudsi hadis hatırıma gelmişti... Rabbim buyuracak, falan yerde dermansız yatan hastayı ziyaret etmiş olsaydın “beni onun yanında bulurdun….” diye.

 

Gelin dostlar, aldanmayalım dünyanın alayişine, debdebesine, kulak verelim birbirimizin sesine.

 

Birbirimizin tutan eli, gören gözü olalım. Hiç unutmayınız ki, Rabbimiz bizi birbirimizle sınamaktadır.

 

Öyleyse gelin dostlar; ilk durakta, medeniyetimiz ve kültürümüzün ve hatta devletimizin oluşup gelişmeye başladığı İLK NOKTADA, o Muhammedî kubbenin altında, o sevgi ve gönül ortamında daim buluşalım, bir ve beraber olalım ve hep diri kalalım.

 

Kalın sağlıcakla…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayin hocam,Allah sizden razi olsun.Duzcenin hayat damarlarini ve onun ihya yollarini ne guzel belrlemissiniz.Yalni sizi gecen hafta Pelemir Otelde duzenlenen "Duzcenin Kultur ve Medeniyet Tarihi"ile ilgili toplantida goremedik.Yoksa sizi davet etmedilermi? Sayet favet etseydiler,siz mutlaka gelirdiniz,demekki davet etmediler,yaziklar olsun onlara.Hocam hic uzulmeyin,gunes balcikla sivanamaz.Onlara bu ayip yeter.
Goren Goz - 22.11.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,60

Sayin hocam,Allah sizden razi olsun.Duzcenin hayat damarlarini ve onun ihya yollarini ne guzel belrlemissiniz.Yalni sizi gecen hafta Pelemir Otelde duzenlenen "Duzcenin Kultur ve Medeniyet Tarihi"ile ilgili toplantida goremedik.Yoksa sizi davet etmedilermi? Sayet favet etseydiler,siz mutlaka gelirdiniz,demekki davet etmediler,yaziklar olsun onlara.Hocam hic uzulmeyin,gunes balcikla sivanamaz.Onlara bu ayip yeter.
Goren Goz - 22.11.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,34

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8