Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Emekliye yaşa göre maaş

24.3.2016 - 09:32:52

Emekli maaşlarındaki artık geçim ve bakım sıkıntısı da dikkate alınacak. Yapılan çalışmaya göre; yaşça büyük ve geçim derdi olan emekliye daha fazla zam yapılacak. Bazı emeklilerin maaş artışı yüzde 100'e ulaşacak.

 

Emeklilerin günümüz şartlarında aldıkları aylıkla geçinmesi adeta bir mucize oldu. Dolardaki rekor artış bunun A'dan Z'ye tüm gıda ve temel ihtiyaç fiyatlarına zam olarak yansıması şartları daha da zorlaştırdı.

 

Maaşa yapılan zamlar ise enflasyon karşısında geldiği gibi gidiyor. Yıllardır emeklilerin geçim  derdine çare aranıyor. Ancak her fırsatta bütçe ve maliyet hesapları emeklinin umudunu söndürüyor.

 

Ancak Ankara kulislerinde konuşulmaya başlanan bir konu emeklileri heyecanlandıracak cinsten. Konuşulanlara göre; emekli maaşları artık geçim durumu da dikkate alınarak belirlenecek.

 

Yeni sistemle yaşlı emekliye çok daha yüksek oranlı zamlar yapılmasının önü açılacak. Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin 80 yaşın üzerindeki bazı emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek.

 

Kişinin vefatı halinde ek zam öncesi aldığı emekli maaşı üzerinden bakmakla yükümlü olduğu kişilere dul ve yetim aylığı bağlanacak. Çalışmaya göre; örneğin 1100 lira maaş alan 80 yaşındaki bir emekliye 2200 lira maaş verilecek.

 

Yaş düştükçe de bu oranın azalması üzerinde duruluyor. Yani 70-75 yaş aralığındaki emekli için aldığı maaşın yüzde 80'i, yaşı 65-70 aralığındakilere aldığı maaşın yüzde 60-65'i oranında bir artış yapılması üzerinde duruluyor.

 

Bugüne kadar daha çok maaş düzeyinde oransal artışlar dikkate alınıyordu. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyondaki yüzdelik artışa göre zam alırken, memur emeklileri toplu sözleşmede belirlenen yüzdelik zammı alıyordu.

 

Şimdi üzerinde çalışılan sistemde emekliler arasında yaş aralığına göre 'yaşlılık aylığı' gibi bir formülle aylık bağlanması planlanıyor. Böylece yaşı ilerleyene daha fazla ödeme yapılacak.

 

Yeni sistemle genç emekliler bu haktan yararlanamayacak. Sistem ile genç  yaşta emekli olanların emekli maaşlarında 'yaşlılık aylığı' gibi bir düzenleme olmayacak.

 

Genç emeklinin ayrıca çalışmasından dolayı böyle bir uygulamanın olamayacağını ifade eden yetkililer, 65 yaş sınırının altına uygulanmayacağını belirttiler.

 

'Yaşlılık aylığı' şeklindeki ek yeni maaş emekli kişinin hayatta olduğu sürece uygulanacak. Ek artış emeklinin vefatında kesilecek. Böylece emeklinin maaşı dul ve yetimlerine maaş olarak bağlanmasında baz alınırken, ek verilen 'yaşlılık aylığı' dul ve yetimlerine maaş bağlanmasında uygulanmayacak.

 

Diğer yandan hastanelerde çalışan, ebe, hemşire, doktor, röntgenci, diş hekimi gibi sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesiyle ilgili çalışmada sona gelindi. 5 yıl hizmeti olan sağlıkçıya 1 yıl yıpranma verilecek ve erken emeklilik kapısı açılacak. 

 

Sağlıkçılar da ağır şartlarda çalıştıkları gerekçesiyle bu taleplerini üç yıldır her platformda dile getiriyordu. Bu çağrı 2015 Mayıs'ta karşılık bulmuştu. O dönemde hükümet kanadından yapılan açıklamada ebe, hemşire gibi sayıları 500 bini bulan sağlık çalışanlarına yıpranma verileceği belirtilmişti. Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın yıpranma hakkıyla ilgili başlattığı çalışma hızlandırıldı.

 

 Yasa çıkarsa, 5 yıllık çalışmaya 1 yıl yıpranma hakkı tanınacak. Bir başka ifadeyle 25 yıl çalışan bir sağlıkçı 5 yıl erken emekli olabilecek.  Yıpranma hakkı kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor.

 

Esenkalın...
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
asıl emekliye 50 60 arası para lazım cocuk okutuyor ve cocuk everiyor kira veriyor az mayışlıy sa asıl bu insanlara para lazım 65 yaş bitmiş ölüme yaklaşmış nedim o parayı 3 üç sene yararlanır yararlanamaz her keze gecim yapacak para lazım biri yer biri bakar kıyamet on dan kopar muslumana yakışır ve herkeze yarayan makbul olsun hayırlısı allah tan akp yakışan türkiyeye layıl bir emekli mayışı olsun az mayışlı emeklilere saygılar akp .
adeet dağılım - 23.5.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,41

devlet türkiye dışını bile düşünüyor kendi emeklileri düşük mayışlarla emekli oluyorlar aç kalıyor lar madur durumdalar nasıl görmüyorlar bu emekli mayılarınla geçim olurmu hiç 2018 madu düşük mayışlı emekliler dikata alın sın lütfen tok açın halin den anlamazmı çok cocuklu emekliler açlık sınırı altı mayış veriliyor suriyelilerden aynıyız ne farkımız var calışıp emekli olup sürünenler fark budur madur.
nurcan - 31.1.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,55

zamlar mayışa göre olmasın ucurum ondan oluyoa herkeze eşit zam olsun adelet ozaman olur.yaşasın adeletli devletimiz.
şakir - 11.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,50

az mayışlı sgk emeklisi aç olmasına ramen gelir dağılımı faklı yerler ve cıkar için kulanılıyor anın teri emekliye deyer verilmiyor insanlar calışıp emekli olduğu halde gecim sıkıntısı ve madurlar hep gelişmiş şehirlere yol köprü yapmakla olmuyor sosiyal hayat yok mayış az neyliyi köprüyü mide aç gönül ezik madiyet yok aylece ezilen toplumuz nedeyim köprüyü emekliye sgk emeklisine düzgün mayış verin de vatandaşın duvasını yüzünü güldürün işiniz ozaman ras gider akp oyları veriyoruz emekli olarak aç kalıyoruz.
murat - 21.2.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,78

emekli emeklidir az mayışlı emekliler zaten hep aç neden emekli ayrımı zaten az mayışlı emeklinin sosyal hayatı yok sefalet içinde neden ayrımcılık az mayışlıları çok mayışlılar arasın da çok uçurum var her keze market ler aynı fiyattan gıda veriyor nede ayrımcılık herkezin mayışı düzgün adam gibi emekli mayışı olsun herkez vatana evlat yeti ştiriyor okutuyor evlendirecek parası yhok bu nasıl emeklilik anlamış deyilim az mayışlarla gecim olmuyor
murat - 12.11.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,48

emekli az mayışlılar çile için deemekli yarımı yapmayın gecim yapacak sevyede mayış verin özel esktör sgk suyunu cılarmış emekli olun ca devlete dayanır insan bin dereden su getirtmeyin emekliye et tırnaktan ayrılmaz cocuklar 18 yaş altıysa emekli baba bakıyor bir de eşi var sa örecisi varsa ev kira giderler yemek içmeye parası kalmıyor taşmı yesin emekli 1100 tl gibi mayışla en düşük memue 2100 tı emekli 1100 tı nasıl gecim yapsı kendinizi hiç o insanların yerine koydunuz mu hiç saygılar.
bekir - 5.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,55

türkiye şartlarında uygulanması biraz zor.Anayasanın eşitlik şartlarına uygun düşmez gibi geliyor.
Düzceli - 24.3.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,81

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8