Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

‘YAZILMASI EN ZOR OLAN YAZI’

1.9.2016 - 09:15:20

 

SEVGİLİdostlar,ne olur kınamayın beni! 35 yıllık hayat arkadaşım sessiz sedasız bir şekilde 26 Ağustos’u 27’ye bağlayan gece saat 02:00 - 03:00 sıralarında, hem de uykuda iken, bizleri yalnız bırakıp Hakk’a yürüdü.

 

Bilmiyorum, fark ettiğimde belki her şey bitmişti… Ne kadar seslendimse de hiç cevap alamamıştım. Beni, anasını, kardeşlerini, evlatlarını, torunları Zeynep’i, Ahmet’i ve beş aylık Zehra’yı geride bırakıp Rabbine yürümüştü.

 

Halbuki geride, birlikte geçirdiğimiz sevgi, saygı, sabır ve sadakat dolu 35 yılımız vardı. Yavrularımız Enes, Hümeyra ve Alperen’le hanemiz şenlenmiş, gönlümüz aydınlaşmıştı. Birlikte kızımız Hümeyra ile oğlumuz Enes’in yuvasını kurmuş, torunlarımız Zeynep, Ahmet ve Zehra ile huzur ve mutluluğun zirvesine ulaşmıştık. Artık Bilkent Hukuk’taki küçük oğlumuz Alperen’e yönelik hayaller kuruyor, Erenköy’deki kentsel dönüşümden yararlanılarak yenilenmekte olan evimize döneceğimiz 2017’nin ocak ayını gözlüyorduk.

 

Ama Rabbimin hesabı başka idi. Hiçbirimizin O’nun sınırlarını belirlemiş olduğu ömür çizgisinden haberi yoktu. Gerçi rahmetli, zaman zaman “Ben aniden gideceğim, sakın kendini bırakma, çocuklarına sahip çık, onları incitme, üzme, yoksa sana hakkımı helal etmem…” der, kadere karşı beni uyarırdı.

 

AYNI ANDA GÖRÜLEN RÜYA!

 

NİTEKİMEmr-i Hak Vaki olduktan bir gün sonra rahmetlinin dayısının kızı Saniye hanım beni aradı ve aynı gece gördüğü rüyayı anlattı…

 

“Enişte, 26 Ağustos Cuma günü kışlık salça yapmıştım. İşim uzun sürmüştü, gece saat 02:00’de yatsı namazını kıldım ve yattım. Gece rüyada Kadriye’yi, kalp krizinden ölmüş gördüm. Kendi kendime halam şimdi ne yapacak? Onun bir tek kızı vardı dedim…”

 

Bu rüyayı da dinledikten sonra, inanarak ve iman ederek “Hüküm Allah’ındır” dedim ve “inna illahi ve inna ileyhi raciun” (biz Allah’a aidiz, O’ndan geldik ve yine O’na döneceğiz” fermanını bir kere daha hem dilimle, hem gönlümle tekrar eyledim. Rabbim her birimizin geçmişlerine rahmet eylesin.

 

BENİ YALNIZ BIRAKMADINIZ!

 

SİZdeğerli dostlarıma çok müteşekkirim. Beni yalnız bırakmadınız. Mevsimin yaz olması, havanın sıcaklığı ve bilhassa hepimizden daha çok sarsılan kayınvalidemin durumunu düşünerek bir an önce rahmetliyi yerine yerleştirmeyi kararlaştırdık. Bu sebeple cenazeyi 27 Ağustos Cumartesi günü ikindi namazını müteakiben 40 yıl görev yaptığım Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırdık. Belki ertesi güne kalsaydı cenazeye iştirak edenler daha fazla olabilirdi ama, Efendimizin talimatları doğrultusunda emaneti yerine yerleştirmede acele etmek gerekmekteydi.

 

Dostlar sağ olsun, daha çoğu Kayseri, Ankara, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’dan olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından, cenazeye iştirak etmek üzere acımıza ortak oldular. Rabbim her birinden razı olsun. Cenaze namazını, rahmetli hayatta iken her zaman “kayınpederim” diyerek saygı duyduğu, Eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç hocamız kıldırdı.

 

Namaz sonrası, helallik alırken Hocamızın soru içerikli cümleleri çok manidar idi. Hocamız şöyle diyordu “…Kadriye hanımın aramızdan ani ayrılışı hepimiz için ders olmalıdır. Bu dünya, öyle kök salınası bir yer değildir. Ben bu haneye sık sık misafir oldum, Kadriye hanımın sofrasına oturdum, aşını yedim, çayını içtim. Kendisi mü’mine, muvahhide, davası olan, sofrası geniş, büyüğüne hizmeti seven bir hanımefendi idi. Ben ondan razıyım, hakkımı helal ettim, siz de ettiniz mi?”. Cemaatten aynı samimiyet içinde yükselen “EVET, HELAL ETTİK!” cevabı güçlü bir seda halinde caminin avlusundan kubbeyi yalayıp minareleri basamak edinerek Yaradan’a yükseliyordu.

 

Öncelikle ölüm olayının ve cenaze merasiminin duyurulmasında etkin görev üstlenen Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanlığına, Dönem Arkadaşlarıma, Marmara İlahiyat Vakıf Başkanlığına, Ensar Vakfına, İSAM’a, AK Parti grubuna, AK Parti Genel Merkezine, İstanbul Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği’ne, İstanbul Düzceliler Derneği’ne, AK Parti Düzce İl Teşkilatına, Düzce Sanayi Odası Başkanlığına, Düzce Belediye Başkanlığına, İlçe Belediye Başkanlıklarına çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.

 

Başta İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ve AK Parti’yi temsilen cenazeye iştirak eden Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş olmak üzere, cenaze namazına iştirak eden Milletvekili arkadaşlarıma, Türkiye’nin dört bir tarafından işini gücünü bırakıp acımızı paylaşmak üzere merhumenin arkasında saf tutan bütün dostlarıma teşekkür ediyorum, Allah kendilerinden razı olsun. Rabbim her birinin geçmişine rahmet eylesin, onlara böyle bir acı tattırmasın.

 

Dostlarımın şu hususu bilmesini istiyorum; başta Sayın Cumhurbaşkanımız, mevcut ve bir önceki Başbakanımız olmak üzere, cenazeye iştirak edemeyen büyüklerimiz, Bakanlarımız ve Parti farkı gözetmeksizin milletvekillerimiz telefonla beni arayarak acımızı paylaştı, dua ve Fatihalarıyla birlikte merhumeye rahmet demetlerini sundular.

 

Hassaten Sayın Cumhurbaşkanımız, olay hakkında bilgi alıp beni teselli edip, Hakk’tan gelen fermana uymamı öğütledikten sonra, kayınvalidemle görüşüp onu da teselli etmesi bizi çok rahatlatmıştı. Anamla Sayın Cumhurbaşkanımız arasında şu diyalog geçmişti…

 

Anam beyefendiye şöyle demişti: “Evladım, şimdiye kadar sabahları erken kalkıp hep sana dua eder, muvaffakiyetin için Fetih Suresi’ni okurdum. Artık Fetih Suresi’ni evladım için okuyacağım.”

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın cevabı, aynen bir evladın, ciğeri yanmış bir anaya vereceği cevap misali idi… “Hayır Anacığım! Sen hem benim için, hem de bacım için bülbüllerin öttüğü seher vaktinde dua edip Fetih Suresini okumaya devam edeceksin.”

 

Anam da, “Peki, baş üstüne” diye cevap vermişti evladı Cumhurbaşkanı…

 

Rabbim bütün geçmişlerimize rahmet eylesin. Tenzile anamızın, Kadriye hanımefendinin yattığı yer nur ile dolsun, makamları cennet olsun inşallah.

 

Sevgili dostlar, sizlerden de dua ve Fatihalar beklediğimizi ifade eder, bütün geçmişlerinize rahmet ve mağfiret niyaz ettiğimi beyanla, her birinize can sağlığı dilerim. Rabbim size böyle bir acı göstermesin.

 

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Hocam Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah.
Yahya - 8.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,68

saygideger hocam yaziniz gercekten yazilan en zor yazilardan biri ve aciniz da belki de -ALLAH GECİNDEN VERSİN- yasa(yacaginiz)diginiz acilardan olmus. Biz de burda üzüldük ve derinden sarsildik ama teselli edenlerinizle birlikte teselli olmaniz ve üzüntünüzü bir nebze de olsa dindirmeniz bizi de diger taraftan sevindirdi. Cenazeye katilanlarla birlikte ben de katilmayi cok isterdim ama gec haber alisimizdan dolayi merhume Kadriye teyzemizin (annemizin) cenaze namazina katilamadik. Cok üzüntülüyüm ama her an dilimde dua ve Kuran merhumaye faydali olmaya calisiyoruz. Hakkin rahmetine kavustu. Ansizin ayrildi su dunyadan. Bize de dusen onun arkasindan hayirla anip Kuran okumak ve dua etmek. Allah baki ama Onun disindaki her kes fani. Alllah rahmet eylesin kADRİYE TEYZEMİZE. İNNE LİLLEHİ VE İNNE İLEYHİ RACİUN
Rusen Ali - 5.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,92

SEVGILI HOCAM COK ÜZÜLDÜK TAEBELERİNİZ OLARAK MUHTEREM ESİNİZİN VEFATİNA. RABBİM CENNETİYLE MUKAFATLANDİRSİN İNSALLAH. AİLECEK SİZLERE DERİN BASSAGLİGİ VE SİZLERE METANET VE SABİRLAR NİYAZ EDİYORUZ. YATTİGİ YER NUR OLSUN SAYİN HOCAM. AHİSKALİ OGRENCİLER GRUBU OLARAK HER ZAMAN UZUNTU VE SEVİNCLERİNİZE ORTAKİZ.
AHİSKALİLAR - 5.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,31

AMCAM BAŞTA YENGEM OLMAK ÜZERE RABBİM TÜM GEÇMİŞLERE RAHMET EYLESİN ,GERİDE KALANLARA ALLAH BOL SABIR VERSİN. AMİN
DAVUT - 2.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,45

allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet etsin geride bıraktıgı yakınlarına sabırlar versin yüce rabbim sayın hocam acını paylaşıyor düzce halkının taziyesini kabul ediniz
düzce halkı - 2.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,87

Rabbim rahmetiyle muamele eylesin.peygamber efedimize komşu eylesin.hocam önce size ve tüm sevenlerine başsağlığı diler tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim.Saygılarımla ALLAHA emanet olunnuz.
fahrettin şengür. - 1.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,76

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8