Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

Sevaptan çok günahı seviyoruz

21.11.2016 - 09:10:01

Son zamanlarda Düzce'de bir değişiklik hissetmeye başladık. Kimin ne dediği, ne yaptığı belli değil.  Balık otu yutmuş gibi üzerimizde bir uyuşukluk var.

 

Bu insanlar ya numara yapıyor ya da gerçekten kendinde değiller. Ben anlamadım, siz anladıysanız bana da anlatın.

 

Efendim... Bir kaç konuya değineceğim. Bu yüzden yazıma böyle  bir giriş yaptım.  Ben evlerini, dairelerini, dükkanlarını, işyerlerini kiraya verenlere sesleneceğim.

 

Düzce'de mülk sahibi olanlar, hayatlarını paraya adamışlar. Hatta sırtlarını  kiraya dayamışlar. Sizlere sesleniyorum. Düzce'nin çok pahalı bir şehir olduğu her yerde konuşulmaya başlandı. Bunu biliyor muydunuz?

 

Biz depremi ne çabuk unuttuk?  Biz çadırlarda kaldığımız günleri ne çabuk unuttuk? Biz bir parça ekmek bulmak için sokaklarda beklediğimiz günleri ne çabuk unuttuk? Biz çoluk çocuğumuzun kafasını sokacak bir battaniye aramayı ne çabuk unuttuk?

 

Düzce'de daire ve dükkan sahipleri para basıyor. İnanın hiç afları yok, inanın paradan başka bir şey düşündükleri yok.

 

Öyle dükkan sahipleri var ki, sabahtan akşama kadar dükkanını gözetliyor, kiracıyı gözetliyor. Yani, kiracı iş yapıyor mu, yapmıyor mu?

 

Kiracısının işi iyi ise hemen kiraya zam yapıyor. Kiracının işi bozuk ise görmezden geliyor. Yani biz ne depremi aklımıza getiriyoruz, ne aç insanları düşünüyoruz, ne de sevap nedir bilmiyoruz. Aklımız, fikrimiz parada...

 

Size inanamayacağınız yaşanmış bir olayı anlatacağım. Belki bu anlatacağım olay devamlı yaşanmıştır. Ben şahit olduğum için yazıyorum.

 

Düzce merkezinde bir bina satıldı. Üstelik çok iyi fiyata verildi. Binanın sahibi Düzce dışında yaşıyor. Adamın daire ve dükkan sayısı belli değil. Adamın her yerden milyarlık kira gelirleri var.

 

Adam binayı satar. Binanın içinde bulunan kiracılar isyan eder. Haberimiz olsaydı biz alırdık derler. Hiç olmazsa bir aylık kiralarımızı almayın derler.

 

Adam, trilyonlar alarak sattığı binadaki kiracıları tınlamaz. Sadece 250 lira çay parası vereyim der. Bu davranış sözün bittiği yerdir.

 

Yani, bir insan trilyonluk olsa bile, gözü açtır. Bu kişinin mal varlığı belli değil. Ama bir çok şeyden geri kalmış. Hayatını paraya adamış. Hayatını mal hırsına adamış. Bu adam mal hastalığına yakalanmış. Bu adam para için insanları tanımaz hale gelmiş.

 

Abi, bu kadar malı, bu kadar parayı ne yapacaksınız diye bir sorun bakalım. Size karşı  vereceği cevap hazırdır.  Ben bu malları gece gündüz çalışarak kazandım der. Ben bu malları kolay kazanmadım der. Yani der de der.

 

Peki aç gezen, soğukta oturan, yetim olan, kirasını ödeyemeyen, battaniyesi olmayan insanlara ne demeli?  Yardıma ihtiyacı olan bu insanları ne yapalım?

 

Evini, vatanını terkeden insanlara ne yapalım? Denizlerde boğulan minicik mültecileri ve aileleri ne yapalım? Savaş olmasını bu insanlar mı istedi?

 

Malınız,  mülkünüz çok olabilir. Ben dahil kimse sizin mal varlığınıza karışamaz. Hatta sizin kararlarınıza, özel hayatınıza, keyfinize kimse bir şey diyemez.

 

Siz ki, trilyonların yanında 1 liranın hesabını yapıyor, 1 lira vermeyi reddediyorsanız, daha sizden bir şey beklenmez, beklenemez.

 

Öbür dünyaya kimse bir şey getiremiyor. Biz sevap işlemekten çok günah işlemeyi seviyoruz. Öyle ya, baksanıza, Allah'ın verdiği afeti,  depremi, çadırları, açlığı bile unutmuşuz.

 

Esenkalın... 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
düzcede yatırım yapan kazanıyor yeterki dogru yatırım olsun
düzceli mehmet - 21.11.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%61,11

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8