Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

YETER ARTIK, SÖZ MİLLETİN!...

19.1.2017 - 09:09:11

SEVGİLİ dostlar; artık milletin geleceğine bizzat milletin kendisi karar verecek. Günlerdir, aylardır, hatta yıllardır, hep tartışıp duruyorduk… Parlamenter sistemle mi, yoksa Başkanlık sistemiyle mi Türkiye yoluna devam etsin?

 

Buna elbette ki, her halükarda milletin kendisi karar vermeliydi. Ama bu sorunu milletin huzuruna getirip, halkın önüne sandığı koyup, milletin cevabına başvurabilmek için “ön şart” mahiyetinde yapılması gereken önemli işler vardı.

 

Öncelikle “Kamuoyu” mahiyetinde bir altyapının oluşturulması gerekiyordu. Benim bildiğim, bizim gençlik yıllarımızdan bu yana, bu mesele hep gündemdedir. Gerçi hepsi de rahmetli oldu, merhum Feyzioğlu dahil Milli Cephe hükümetlerinden bu yana, o zamanın etkin liderleri rahmetli Erbakan, Demirel, Türkeş, 1983 sonrası daha yoğun bir şekilde olmak üzere merhum Özal bu meseleyi hep dillendirmiş ve Türkiye’nin siyasi istikrar içinde, tarihî şahsiyeti ve etkinliği doğrultusunda yoluna devam edebilmesi için, kendi mayasına daha uygun olan “BAŞKANLIK” sistemiyle yönetilmesinin elzem olduğu üzerinde durmuşlardı.

 

Allah hepsine rahmet eylesin… Akıl için zaten yol birdir, bilene. Zaman onları haklı çıkardı ve Türkiye bugün sandığın eşiğine geldi. Devletinin bekasını ve vatanının bölünmez bütünlüğünü ilke edinen AK Parti ile MHP, bir araya gelerek öncelikle Başkanlık sistemini “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” şeklinde adlandırarakbizzat yola koyuldular. 18 maddeden müteşekkil “Anayasa Değişikliği” tekliflerini TBMM Başkanlığına sunarak değişim sürecini başlattılar.

 

Doğrudur, sistem değişiklikleri her zaman için sıkıntılı bir süreçten geçer. Bizde de maddelerin görüşülmesi esnasında halkımız, hiç beklemediği ve bir Ana Muhalefet Partisi’ne hiç mi hiç yakıştıramadığı engelleyici tepki ve davranışları CHP'nin MECLİSE taşıdığına şahit oldu. Dolu dolusu şişelerinin havada uçuşması, darplar, ısırmalar, kırmızı kartlar… Hasılı halkın yüzünü kızartan yakışıksız söz ve davranışlar birbirini kovaladı.

 

NİÇİN! BU ŞİDDET, BU HİDDET NEDEN?

 

CHP’NİN bu hiddetinin sebebi yoksa, son sözü millet söyleyecek, onun için mi? Yoksa CHP, toplum mühendisliği ile bu milleti rayından çıkarıp, millî harsından, ruh ve manasını şekillendiren kültür değerlerinden, inanç yapısı ve ona dayalı pratiğinden uzaklaştırıp, kendisine havale edilen görev doğrultusunda, onu tarihten silmek isteyenlerin ellerine tutuşturdukları ölçülere göre millete gömlek biçme ve milleti başka mecralara, özünü inkara sürükleme imkanı ellerinden uçup gidiyor da, onun için mi hiddetleniyorlar, çılgınca davranışlar sergiliyorlar?

 

Hiç kimse bu millete toplum mühendisliği yapmaya kalkmasın. Bu milletin mayası sağlamdır. Bu millet tarih boyunca hep mağdurun yanında zalimin karşısında dimdik ayakta durdu bugüne kadar, hiç eğilmedi. Artık kendisine yapılan ihanetlerin, ruh ve manasına yöneltilen hilelerin, geleceğine yönelik yoluna kurulan tuzakların farkına varmıştır.

 

Bugün, bu Yüce Millet kendi öz bünyesinden kopup gelen, ruh ve mana bütünlüğü içinde, hayatını milletinin geleceğini dantel-dantel örmeye adayan liderinin iş’arı doğrultusunda kendi geleceğine sahip çıkmış, titremiş, kendine gelmiş ve dahilî, haricî bütün toplum mühendislerine dur demiş ve ikinci oylamayla birlikte, önüne konulan sandığa doğru emin adımlarla yürüyüşe geçmiştir.

 

Kararını bizzat kendisi verecek ve Cumhurbaşkanını seçerek yürütmenin sorumluluğunu bundan böyle O’na verecektir. Söz de milletin, karar da O’nundur. Bize düşen “hayırlı olsun” demektir. Hayırlı olsun. Rabbim milletimizin, devletimizin sahibi olsun!...

 

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yüce Allah referandum sonucunu da milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı eyler inşaAllah. Rabbim bütün Müslümanları bir beraber eylesin. Kafirlerin, münafıkların, müşriklerin ve her türlü fitnecilerin şerrinden muhafaza eylesin! Peygamberimizin sünnetinden, hak yoldan ayırmasın bizi! Hz Muhammed'in (s.a.v.) bizden istediğini hatırlayalım: "Ey müminler kardeş olun" Gün bir olma günüdür, gün kardeşlik günüdür! Artık farklılıkları, ayrılıkları bir kenara bırakma günüdür.
Raşit Alioğlu - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,37

Anayasayı istemeyen bazı partiler kendileri yok olmamak için direniyorlar. İktidar partisii de ülkeyi ve kendi geleceklerini terör örgütlerine, sokağa ve yabancı ülkelerin istihbarat elemanlarına teslim etmemek için bu işi başarmak zorunda. Zaten bunu yapmazlarsa millete verdikleri sözü tutmamış olurlar. Kendi varlık ve meşruiyetlerini oluşturan zeminden uzaklaşmış olurlar. Saygılar!
Reşad SAFAYEV - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,61

Rabbim devletimize milletimize ve tüm İslam ümmetine hayırlara vesile kılsın inşallah. Her iki cihanda bizleri utandırmasın ve bizleri korusun inşallah.
Yıldırım İnan - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,60

Sayın yazar elinize sağlık, yine gerçekleri yazmışsınız. Yeni Türkiye'nin omurgasını oluşturacak "Yeni Anayasa" ve "yeni sistem" de vatanını, ülkesini sevmeyenler, hizmet etmeyenler yer almayacak inşallah. Hükümet kurma, koalisyon ve bakanlık pazarlıkları ile sömürü planları, artık tarih oluyor inşallah. Şimdi o eski dönemler bitiyor ve yerine"‘Yeni Türkiye" doğuyor.
Rüstem Ahıskalı - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,78

Milletin önünde hiç bir güç duramaz. Değişim yenilik kaçınılmaz olmuştur. Bir de şu idam cezası çıksa çok güzel olacak. Bu necîb milletimiz bazı mâlum partilerin yaptıklarını da yakından takip ediyor ve unutmayacak.
Mehmet Sarıkamış - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,46

Türk Milleti her şeyin en iyisini bilendir saygıdeğer Celal hocam. Millet sandık her önüne geldiğinde, istisnasız olarak en doğru kararı verdi şimdiye kadar. Ve teklif Parlamentodan geçti. Eminim aynı millet, bu anayasa değişikliği konusunda da en doğru kararı verecektir. Halkımızın vereceği karar en isabetli karar olacaktır. Çünkü millet her şeyin en iyisini bilendir.
Ahıskalı Öğrenciniz - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,20

bugün yapılan bir anayasa değişikliği değil, bir anayasa değişikliği teklifidir. Anayasayı değiştirecek olan aziz Türk milletidir ve onun da zamanı gelecek.
Halil Hasan - 21.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,08

C...P'siz bir dünya istiyoruz. İçinde ezanların susturulamayacağı, camilerin kapatilamayacagi, kuran ve kuran harflerinin yasaklanamayacağı, başörtülü bayanlara hakaret edilemeyeceği, akşam ezanı vakrinde balkonlara cikip ellerinde tencere kapak halkin sectigini istemezuk deyip gobek atılamayacak bir C...P' siz dünya istiyoruz.
Daarende - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,03

Batılılar ile bizim bu malum muhafelef aynı ideoloji etrafında buluşarak ittifak ettikleri meselenin özünde ne vardır? Niçin devletimizi ve milletimizin ekseriyetini karşılarına alarak böylesine acımasız muhalefet etmektedirler? Evet, İstiklal mücadelemizdeki birlik ve beraberliğin, bilerek ve isteyerek bozulmasını sağladıktan sonra bu ayrılığın devamının temin içindir. Yalnız artık bu ayrılık bitmiştir. Milletimiz ile devletimiz arasında koparılan maddi ve manevi rabıta yeniden kurulmaya başlamıştır. İşte Batılılar ile CHP ve onlara özenenlerin, ülkemiz üzerine çöreklenmelerinin sebebi bu hakikattir. Vesselam.
İlahiyatçı grubu - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,79

İsim vermiyorum ama Anayasa Değişikliği oylamalarına engel olan iki parti, Ülkemizin geleceği ve milletimizin refahı için millet-devlet hesabına hayırlı işte birleşen 344 milletvekilinin ortak iradesine engel olmak istiyorlar. Böylesine hayırlı bir teşebbüse karşı duranları tarife gerek olmadığı ve lüzumsuz sayılacağı için en iyisi millet hesabına ittifak eden 344 Anadolu aslanını tebrik etmeli. CHP’lilerin nerede ve nasıl saldıracağı belli olmayan mecliste böylesine dik ve dikkatli durmak kolay değildi. Her iki partinin lider ve yöneticilerini de tebrik etmek şart.
İlahiyatçı grubu - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,22

Hadi CHP ve HDP'yi anladık da kimse kusura bakmasın ve de küsmesin ama Saadet Partisine ne demeli. TÜRKİYE DÜŞMANLARININ SAFINA YARDIM EDECEK PARTİ GENEL BAŞKANLARINDAN ARINDIRILMADAN BU PARTİDEN MÜSLÜMANLARA BİR HAYIR GELMEZ! Önceki genel başkan Sayın Mustafa KAMALAK,konuşmalarının hemen hemen hepsinde AKP hükümeti ve Sayın R.T.ERDOĞAN aleyhinde,bunlara muhaliflerin ise lehine konuşmalar yapardı.O gitti şimdi de sayın TEMEL KARAMOLLAOĞLU, aynen sayın Mustafa KAMALAK'ın yolunu takip etmeye başladı.Aha da buraya yazayım, Saadet Partisi, bugidişleseçmeninden ve sevenlerinden aldığı desteği de kaybederek, tabela partisine dönüşecektir.
Ve Tevekkelna - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Devletin işlerliğinde bir patinaj var. Bu patinajın ortadan kaldırılması gerekiyor. Çift başlılık işte bunu getiriyor” diyen Erdoğan, “Muhalefet partilerimizden Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu gerçeği görmesi sayesinde Anayasa’da yeni sisteme uygun değişikliklerin yapılabilme yolu açılmıştır. Ben milletim adına Milliyetçi Hareket Partisi liderine ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum.
Cengiz Khan - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,73

baskan ve yardimcisinin ayni anda secilmesi harika olur, turkiye icin de guvenlik demektir bu... ama baskan ve yardimcisi birbirlerine sonsuz guvenmeli...
Vedid Bulak - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,25

Yeni düzenlemede Başbakanlık aradan çıktığı için ona ve bakanlıklara ait seçme hakları da Cumhurbaşkanı’nda olacak. Böylece denge bütünüyle başkanın lehine sapma gösterecektir. Nitekim, teklifte HSYK üyeleri Başkan ve Meclis arasında paylaştırılmış. Cumhurbaşkanı’nın partisi Meclis’te çoğunluğa sahipse, yargı bağımsızlığı tartışmalı hale gelmez mi? Üstelik yargı mensuplarının kendi temsilcilerini seçme yeteneği de bulunmuyor.
Hasan Hancı - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,07

Hocam bu Anayasa Değişikliği Yeni Türkiye'nin, "2023- 2053-2071 stratejisi" bir yüzyıla yöneliktir. Aziz milletimizin desteğiyle yürümeye başlayacak Cumhurbaşkanlığı sistemi, yüzyıla yönelik bir düşüncenin, eseridir. Yeni Türkiye inşası sürecinde Cumhurbaşkanlığı sistemi ve bu bağlamda ÜLKEMİZİN TEMPOSUNU SÜREKLİ ARTIRARAK HEDEFLERİMİZE DOĞRU İLERLEMEYİ SAĞLAYACAK gelişmeleri daha doğru değerlendirebilmede 15 Temmuz'un anlam ve önemi çoktur..
Ahıskalı Raşit - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,47

Sayon hocam, millet iradesinin arkasında, yeni bir geleceği bekliyor. Her önemli virajında Türkiye'yi devirmeye kalkıp ülkeyi makûs kaderlere sürüklemeye çalışanlar, anayasa değişikliğinde de ellerinden geleni artlarına koymadılar. Anayasa kitapçığı ile protesto yaptılar. Hocam malesef oy için girdikleri sandıkta, kamuoyuna beyan ettikleri oyu kullanmak için dakikalarca oyalandılar.Yetmedi, şiddete başvurdular.Yumruklar, tekmeler, ısırmalar, küfürler...Sanırsınız ki vatan elden gidiyor! Hayır, Vatan ele geliyor diye rahatsız oldular. Millet başa geçiyor diye rahatsız oldular..
Bursalı Tahir - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,20

CHP yolun sonuna geldiğini gördükçe daha fazla gerilim, kavga ve kaos çıkartarak koltuğunu korumayı umuyor. Ancak başarılı olması çok zor. Ok yaydan, parti kontrolden çıktı bir kere. İnşallah CHP'deki liderlik değişimi Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı Baykal'ın elinden aldığı usul ile değil de siyasetin olağan akışı içerisinde gerçekleşir..
Halil Öğretmen - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,45

Türkiye'de demokrasinin ve siyasetin kalitesi için çok şükür CHP'ye muhtaç değiliz. Muhalefet işlevi MHP tarafından yerine getirildiği için CHP'nin tutumu Türkiye'ye kaybettirmiyor.
Enes Kaş - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%42,86

CHP'liler Milletimizin geneline ve localardakilere yönelik mesajlar vermeye devam edeceklerdir. Localardakiler, Milletimize yönelik mesajların kandırmaca olup, kendilerine verilen mesajların esas olduğunu düşünüyorlardır muhakkak.Ancak CHP'liler bilmeli ki Localara verilen mesajların esas, kendisine yönelik mesajların kandırmaca olduğunun, Milletimiz de farkında.
Palandökenli - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%59,48

Hocam orta ve uzun vade de Türkiye’nin gücüne güç katacak bir değişiklik bu. Güçlü bir yürütme olacağı için istikrar sürekli olacaktır. Herkes her konuda anlaşamaz. Ben bunu bir kutuplaşma olarak da görmüyorum. Demokratik yollarla 19 kez anayasa değişikliği olmuş. Bu da onlardan biri olacak.
Hayri Uzunlar - 20.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Hocamın yazılarını her hafta takip ediyorum.. Bugünkü yazısı da güzel.. Yönetim değişikliği konusu tarihi geçmişi ile güzel anlatılmış..
Selami AYDIN - 19.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,57

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8