Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
20.6.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın F. MARADİT

YIKILSAK DA AYILMAYIZ!

17.8.2017 - 09:41:34

Bu ne mal mülk sarhoşluğudur böyle ki, iki deprem geçiren ilimizde kat sayısı her geçen yıl biraz daha arttırılmaya çalışılıyor.

 

Yapı denetim zafiyetlerine rağmen katlar iki, üç derken dörde çıktı… Konuralp’te ise binaların yüksekliği kat be kat arttı.

 

Binalar yükseldikçe rant elde eden arsa sahipleri ve müteahhitlerin kazanç sarhoşluğu gözlerini kör ediyor.  

 

Yüksek kat risklidir ama “Ne olacak yani sağlam yaptıktan sonra” diyenler var ya, yedilik bir deprem görseler iki katlı yapılara bile giremeyecekler. Ve yine yatacak yer (!) bulamayacaklar..    

 

Peki Düzce’deki fay kırıldı artık, yine şiddetli bir deprem daha yaşar mıyız?

 

Bilim adamları 12 Kasım’da Düzce’nin güneyindeki bir fayın, Gölyaka’dan Kaynaşlı-Elmalık’a kadar kırıldığını ama devamının da yani Bolu istikametine doğru uzanan kısmının da iyicene gerildiğini söylüyorlar.

 

Yani burası her an kırılabilir ve Düzce merkezini de Konuralp’i de 7 şiddetinde sallayabilir. Bu bir!..

 

Yine uzmanlara göre Sakarya çukuru boyunca Düzce’ye doğru uzanan gerilmiş çok sayıdaki faydan birinin daha kırılma ihtimali her an söz konusu. Ve bu da Düzce’de 7 şiddetinde hissedilebilecek. Bu iki!..

 

Abant üzerinden geçen fay da en son 6o yıl kadar önce Şubat ayında karlar altındaki Düzce’yi feci şekilde sallamıştı… Bu fayın da Düzce’nin balçık toprağında inşa edilen binaları nasıl sallayacağını siz düşünün artık.. Bu üç!  

 

Bunlar çok sık dile getirilmeyen olası büyük depremlerden üçü!

 

Gündeme gelmiyorlar çünkü Türkiye’nin sanayi ve ticaret merkezi,  15 milyon nüfuslu İstanbul’da beklenen depremin heyecanı ve korkusu her yeri sarmış durumda.

 

Öte yandan İstanbul depreminin de en az 17 Ağustos Gölcük depremi gibi Düzce’yi sarsacağı ve buradaki fayları tetikleyebileceği  aşikar.. Bu da dört!..

 

Aynen 17 Ağustos afetinin 12 Kasım’a yol açması gibi!

 

Fakat bizim ayılmamız için ne kadar daha sarsılmamız gerekecek Allah bilir. 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sorunumuz nemelazımcılık ve hesap sormama.Bunca yanlış uygulama yapanların pişkinlikleri de cabası.Şehri ve ülkeyi bu zihniyetten kurtarmak için örgütlenmekten başka çare yok.
F Sönmez - 20.8.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,88

Önceki yoruma aynen katılıyorum
Bir Düzce lı - 17.8.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%56,96

Duzceliyim demeye utanıyorum. Depremi unutmadık, unutmayacağız lafları hikaye oldu. İcraat yok, çalışma yok. Süslerle Düzcelinin kafaları karıştırılıyor. Hala kimse uyanmıyor. Depremi yıldönümünde hatırlıyoruz. Aydın Bey çok güzel bir konuya değinmiş. Madde madde saymış. Kime ne anlatıyoruz. Bu ülkede şakşakçılar olduğu müddetçe bir adım ileri gidemeyiz. Başkan Keleş süs havuzu yaptı. Diğer gelen başkan İsmail Bayram kaldırdı. Biz yapar yapar sonra kaldırırız. Eee ben boşuna demiyorum burası Düzce diye... Düzce kalkınmıyor, insanların cebi kalkınıyor.
metin Köseer - 17.8.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%59,77

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal