Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
18.6.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

DÜZCE İMTİHANDAN GEÇİYOR

13.9.2017 - 09:11:59

Düzce’de göçmen sayısı her geçen gün artıyor. Nereden geliyorlar? Nasıl geliyorlar? Kim veya kimler getiriyor? Nerede oturuyorlar? Barınacak yeri nasıl buluyorlar? Paraları var mı yok mu? Emniyette kayıtları var mı? Oturdukları semtlerde muhtarların haberleri var mı yok mu? Ne yerler? Ne içerler? Nerede ne kazanırlar? Valiliğin haberi var mı? Resmi yollardan mı yoksa kaçak yollardan mı geldiler bilen yok.

 

Iraklı dedik, Suriyeli dedik, şimdi de Afganlı diyoruz. Vallahi anlamadım gitti, kendi ilimizde, kendi topraklarımızda yabancı olduk.

 

Düzce’de hangi sokağa girsem, hangi caddeden yürüsem, hangi kaldırımda gitsem karşımda yabancılar var. Varrravurra gidiyor.

 

Boylu bostlu, beslenmiş, şık giyimli, sakallı, saçlı, altın kolyeli, ellerinde sıfır telefonlar, saçlar bakımlı, elbiseler cilalı, şortlu, kotlu bir çok aslan gibi delikanlılar var. Aynı şekilde makyajlı bayanlar var. Bunların hepsi yabancılardan oluşuyor.

 

Iraklı ve Suriyeli vatandaşlar daha bakımlı gözüküyor. Afganlı mülteciler perişan duruyor. Fakir oldukları her hallerinden belli oluyor.

 

Bu Iraklı ve Suriyeliler aslanlar gibi kükreye kükreye konuşuyorlar. Bir boğayı devirecek gibi güçlü görünüyorlar. O halde Türkiye’de ne işleri var? O halde Düzce’de ne işleri var?

 

Diyeceksiniz ki, ülkelerinde savaş var. O zaman bu aslanlar burada kükrediklerigibi kendi vatanlarında niye kükremiyorlar?

 

Neyse fazla derinlere girmeden konumuza geçelim.

 

Düzce büyük bir sınav veriyor. Bu mültecileri kabul edenler ve etmeyenler var. Mültecileri kabul edenleri ele alalım.

 

Efendim, mültecileri ucuz işçi olarak çalıştırmak var. Onları fındığa götürenler var. Onları sanayide, lokantalarda, servis

 

işlerinde, bulaşık işlerinde, hamallık işlerinde, inşaatlarda vs. bir çok değişik işlerde çalıştıranlar var.

 

Dikkat ediniz… Bir mülteci fındığa gittiği zaman 60 lira yevmiye veriyorlar. Bizden biri olursa, yani yerli işçi olursa 80 lira yevmiye alıyorlar.

 

Mülteci daha çok çalışır, az alır. Yerli az çalışır, çok alır. Bu adaletli bir iş olmamasına rağmen düzen böyledir.

 

Zaten herkes adaletli, dürüst olsa memlekette sorun olmaz.

 

Düzce’de mültecileri ucuz çalıştırmak isteyenler, mültecilerden memnunlar.

 

Diğer taraftan mültecileri istemeyenler de var.

 

Mülteciler gelince işsizlik çoğaldı. Bizim yerliler çok para alamadıkları için ucuz çalışan mültecileri istemiyorlar.

 

Diğer yandan parklar, oturma alanları, cami önleri mülteciler ile doldu. Dilenen, yardım isteyen mülteciler, esnafları bıktırdılar.

 

Eski binaların camlarından, balkonlarından çamaşırlar sarkıyor. Tıpkı gecekondu mahallesi gibi görüntüler var. Gruplar halinde gezen mülteciler var.  Çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapanlar var.

 

Daha fazla saymaya gerek yok. Kendi vatanına sahip çıkamayan bize mi sahip çıkacak. Kendi toprağını bırakan, evini terkeden, Düzce’de bize mi sahip çıkacak?

 

Şu anda Düzce’de bir imtihan veriyoruz.

 

Ya bu mültecileri kabul edeceğiz, ya sahip çıkacağız, ya beraber yaşamaya alışacağız, ya Düzce’nin örf ve adetlerine uyacaklar, ya da onları eğiteceğiz.

 

Düzce olarak hangisine karar vereceğiz bilmiyorum. Bütün iş resmi makamlarda bitiyor. Daha sonra halkımız kucak açacak. Bu imtihanın sonu nasıl olacak onu da bilmiyorum. Sınavı geçmek var, kalmak var.

 

Allah kimseyi evsiz, topraksız, yurtsuz bırakmasın. Amin.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal