Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal Erbay

ARAKAN MÜSLÜMANLARINA NEDEN YARDIM ETMELİYİZ?

14.9.2017 - 09:03:50

SEVGİLİ dostlar, Myanmar’da, Arakan’da Budist caniler tarafından hunharca katledilen Müslüman kardeşlerimizin hüznü hem de bayram günlerimizde kara bulutlar misali gönlümüze çöküverdi. Bayram sonrası idi bir dostum soruverdi; “hocam önümüzdeki hafta yazınızın başlığı ne olacak” diye. Ben de ona cevap verdim. “Arakan Müslümanlarının çektiği zulmü, maruz kaldıkları katliamı sizinle paylaşacağım” diye.

 

Tabir caizse bütün dünyanın sessiz kaldığı bir ortamda bu meselenin geçiş üstünlüğü var.

 

 

BİZİ MYANMAR’A, ARAKAN’A BAĞLAYAN TARİHİ GERÇEKLER

 

ÖNCELİKLE Myanmar, Arakan dünyanın neresinde? Önce onu belirleyelim. Resmi adıyla Myanmar Birliği Cumhuriyeti veya bilinen adıyla Burma, Güneydoğu Asya’da Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan ve Tayland arasında yer alan bir ülkedir.

 

Myanmar’ın 7 eyaletinden biri olan Arakan, Bagladeş-Burma sınırının 50.000 kilometre karelik bir alanında yerleşik, daha çok Müslümanların yaşamış olduğu bir eyalet. Vaktiyle nüfusu 4 milyondan fazla iken bölgede Müslümanlara karşı girişilen soykırım faaliyetinden sonra Arakan’ın nüfusu 1,5 milyona kadar gerilemişti.

 

MYANMAR’DA İSLAMİYET

 

ÇOĞUNLUĞU Budist olan Myanmar’da resmi makamlar, Müslümanların genel nüfusun % 4’ünü oluşturduğunu iddia etseler de, gerçek bu oranın  % 10 ile %14 arasında olduğu şeklindedir. Müslümanların etnik köken dağılımı ise şöyledir: %65’i Hint, %30’u Myanmar’lı, %2’si Çin asıllı. Müslümanların %41’i Arakan bölgesinde, diğerleri ise Myanmar’ın diğer bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadır. Müslümanların büyün çoğunluğu HANEFİ kabullenişi ve pratiği içindedirler.

 

MYANMAR’DAKİ OSMANLI ŞEHİTLİĞİ

 

BUGÜN Myanmar’da bulunan Türk şehitliğinin hikayesi ta 19. asırdan itibaren başlamıştı. Evet Myanmar’da bir Osmanlı Mezarlığı vardı. Burma Müslümanlarına hicaz demir yoluna katkılarından dolayı II. Abdülhamit Han madalya vermişti.

 

Peki nasıl başlamıştı bu süreç? Birinci dünya savaşının sonlarına doğruydu. Irak, Filistin cephesinde çarpışan askerlerimiz İngilizler tarafından alınmış, taa uzak doğudaki esir kamplarına taşınmıştı. Zira korkuyorlardı, hem de Türk askerinin eli kolu bağlı, ayaklarından prangaya vurdukları esirlerinden bile…

 

O dönemlerde Myanmar-Burma İngiltere’nin sömürgesiydi. İngilizler Irak-Filistin cephesinden esir aldıkları 12 bin askerimizi Myanmar-Burma’daki esir kamplarına getirmiş, onları yol, demiryolu, köprü ve sun’i göl yapımında işçi olarak çalıştırmışlardı. Nitekim bugün bile bütün Myanmar’ı baştanbaşa geçen iki ana hattan biri olan başkent Yangon ile Thayet arasındaki 9.000 (dokuz bin) km uzunluğundaki demiryolu Osmanlı-Türk askerlerinin emeği ve alınteri ile yapılmıştı.

 

İnşaat biter, ama bu zor şartlar içinde çalışmaya tahammül edemeyen askerlerimiz birer birer Hakk’ın rahmetine kavuşur, vatandan uzak diyarlarda, esir kamplarında… Bu zor şartlarda Myanmar’ın topraklarında vel-ba’su-ba’delmevt’i beklemek üzere dünyasını değişen yiğitlerin sayısı yaklaşık 2.000’dir. Bu arada çalışmayı reddeden mert oğlu mert vatan evlatları da öldürülmüştü zalimler tarafından…

 

Geriye kalanlar ise ancak Mondros Mütarekesi ile vatana dönüş imkanını yakalamış, bir kısmı da evlenip orada kalmayı tercih etmişti. İşte İngiliz hükümeti Burma’daki esir kamplarında şehit olan askerlerimiz için bir mezarlık yaptırmıştı. Mezar taşlarının üzerinde orada yatan yiğidin künye bilgileri bugün hala okunabilecek kadar canlı durmaktadır. Örnek mi istiyorsunuz; işte Kerkük’lü Muhammed, 20 Ekim’de ölen Şaban ve onlar gibi bir hilal uğruna uzaklarda yatan nice yiğitler… Bu yiğitlerle ilgili olarak Genelkurmay arşivleri milli mücadele yıllarında, aralarında toplamış oldukları cüzî yardımları akıl almaz kanallar bularak Ankara’ya gönderdiklerinikaydetmektedir.

 

ŞEHİTLİK İLE İLGİLİ İLK BİLGİLER 1961’DE ELDE EDİLDİ

 

MYANMAR’DAKİ Osmanlı Mezarlığı hakkındaki ilk bilgi 1961’de elde edilmişti. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi Myanmar halkının büyük çoğunluğu Budist’tir. Ülkede az sayıda bulunan Müslümanların ileri gelenleri, 1982’de Dakka Büyükelçiliğimi’ze başvurarak sadece Myanmar’ın ThayetMyoşehrinde 800 kadar Türk şehit mezarının olduğu bilgisini vermişlerdi. Bu uzak diyardaki vatan evlatlarının istirahatgahlarını tespit hususunda hükümetimizin gayretleri de devam etmiş, nihayet 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı Burma hükümeti nezdinde yürüttüğü yoğun diploması faaliyetleri sonucu gerekli izni alarak başlanan restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı.

 

ARAKANLILARA HİCAZ DEMİRYOLU MADALYASI VERİLDİ

 

SEVGİLİ dostlar şunu hiç unutmayın. Osmanlı devleti bizim zayıf zannettiğimiz dönemlerde bile dünyanın en önemli devletlerinden biriydi. O hiçbir zaman dünyadaki bütün Müslümanlara şemsiye olma görev ve sorumluluğunu ihmal etmemiş, her zaman zalimin karşısında mazlumun yanında olmuştu.

 

II. Abdülhamit döneminde Osmanlı’nın Asya’daki faaliyetleri neticesinde Devlet Başkanı, Hindistan Çin ve Myanmar Müslümanları arasında popüler olmuştu. Nitekim Hicaz Demiryolunun yapımına bütün dünya Müslümanları gibi Arakan Müslümanları da nakdi yardımda bulunmuş ve bunun üzerine II. Abdülhamid kendilerine Hicaz demiryolu madalyası göndermişti.

 

 

PEKİ, NİÇİN YARDIM ETMELİYİZ?

 

SEVGİLİ dostlar, kusura bakmayın; lafın hepsini akıllı olana söylemeye gerek yoktur. Öncelikle ifade edeyim Arakan’ın yolunda, köprüsünde, barajında bizim askerimizin, kısaca ecdadımızın emeği var, alınteri var. Bunun ötesinde bilhassa II. Abdülhamit döneminde Asya Müslümanlarına yönelik yürütülen aydınlatma faaliyetleri sonucu onların ehl-i iman, ehl-i kıble olmalarına bizim ecdadımız sebep olmuştur. Daha dün imanımızı benimseyen, kıblemize yönelen kardeşlerimizi bugün yüz üstü mü bırakacağız?

 

Diğer yandan Osmanlı Devletinin 1897’de başlayan Türk-Yunan savaşını zaferle sonuçlandırmasının en büyük sebebi Myanmar başta olmak üzere Asya Müslümanlarından gelen nakdî yardımlardır. Dolayısıyla bugün bizim yapmamız gereken yardım değil, kardeşlerimize borcumuzu ödemekten ibarettir.

 

Bir de Mondros Mütarekesinden sonra evlenip orada kalmayı tercih eden askerlerimizin varlığını düşündüğümüzde, bugün Budistlerin saldırısı karşısında ölen Müslüman Arakan’lı belki bizim akrabamızdır, dedemizin torunu, nenemizin yeğeni, uzak da olsa bir yakınımızdır. En azından Müslüman kardeşimizdir. Yaradan öyle emretmiyor mu: “Hiç şüphe yok ki inananlar kardeştir.”

 

Yine Sevgililer Sevgilisi; “Bir beldede bir Müslüman açlıktan ölürse, diğer Müslümanlar onun katilidir” diye buyuruyor. Gelin birbirimizin derdinin ilacı olalım. İmkânlarımız ölçüsünde, hiç olmazsa her gün 5 liralık, 10 liralık kontör gönderme şeklinde de olsa kardeşlerimize karşı ilgisiz kalmayalım.

 

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar. 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal