Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

İSTEYİNCE HER ŞEY OLUR

9.11.2017 - 09:11:32

Düzce’de yapılan küçük hizmetlerle mutlu oluyorduk. Asıl kalıcı hizmetleri bir kenara bırakıyorduk.

 

Süslü, püslü, göstermelik, süs eşyası gibi yatırımlarla ne alakamız vardı anlayamıyordum. Dedim ya, kalıcı hizmetleri değil, devamlı göstermelik hizmetleri tercih ettik.

 

Düşünsenize, bir belediyede 700 kişi çalışıyorsa, bu personelle kalıcı değil, göstermelik eserler yapıyorsak, gerisini siz düşünün.

 

Bu kadar insanla ben Yunanistan’ı fethederim. Ama gelin görün ki, Düzce kendi kendini fethetti. Yani oturduğumuz yerden, gezdiğimiz yerden Düzce’yi Düzce yapmaya çalıştık.

 

Heykellere fuzuli paralar verdik. Duvar gibi örtünen kapılara paralar verdik. Bordür taşlarına, yenilenen dubolara, mermer taşlara, elektrik direklerine, ışıklandırmalara, havuzlara, roma heykellerine, roma çeşmelerine, tramvay hatlarına derken daha saymak istemiyorum, milyarlarca para harcadık. Çoğunu da borç yaptık.

 

Dedim ya, kalıcı eser değil, uçucu eserleri tercih ettik. Lüksü tercih ettik.

 

Halbuki insanların rahat edebileceği, ömür boyu kullanabileceği kalıcı eserleri tercih etseydik daha iyi olacaktı.

 

Bunlardan bir tanesini başardık. Zamanın Düzce eski valisi Ali Fidan, atıl vaziyette olan, kullanılamaz halde olan, bakımsız, unutulmuş binaları hayata geçirdi.

 

Kalıcı işyerleri yurt yapıldı. Karanlık olan binalarda ışıklar yandı. Balicilerin, tinercilerin, akşamcıların, alkol alanların ve kötü amaçlı kullanılan bu binalar, şimdi ışık saçıyor. Yüzlerce öğrenci buralarda barınıyor.

 

Üstelik bir lira harcamayan Vali Ali Fidan, bu yerleri kiraya vererek, kiradan aldığı paralarla yapılan masrafların  karşılanmasını sağlıyor. Borçlar bitince buranın geliri kasaya kalacak. Kasaya kalan paralarla başka işler yapabileceksiniz.

 

İşte benim söylemek istediğim bu arkadaşlar… Kalıcı eserler yapalım. Gelir getirici eserler yapalım.

 

Ben ne yapayım tramvay hattını, ben akşam evime gidip oturuyorum, ben ne yapayım gece aydınlatmasını, zaten direk lambaları yeni yapılmadı mı? Ben ne yapayım elalemin heykellerini? Ben ne yapayım havuzları?

 

Bak bak git, bol bol selfie çek. Ondan sonra aç gezmeye devam et. Hani vatandaşlara faydalı şeyler olsa eyvallah diyeceğim. Sokağa atılan paralara yazık, yapılan borçlara yazık, verilen emeğe yazık.

 

Eski başkan Keleş, ilk döneminde havuzlar yapmıştı. İkinci gelen başkan İsmail Bayram havuzları kaldırdı. Harcanan para nereye gitti? Para sokağa atılıyor dediğimiz zaman kıyamet kopuyor.

 

Fuzuli harcanan paralarda, fuzuli yapılan borçlarda belediye meclis üyelerinin de günahı var. Meclis üyeleri karar verilirken parmakçılık yapıyorlar ya, günahları çok.

 

Bakınız, eski vali Ali Fidan gibi isteyince her şey oluyor. Bakınız, kalıcı işyerleri, kız ve erkek öğrenciler için yurt yapıldı. Kötü mü oldu, iyi mi oldu? Siz karar verin.

 

Biz bazı yapılan hizmetleri korumasını da bilmiyoruz. Düzce’de iyi şeyler yapılmıyor mu? Tabii ki yapılıyor.

 

Dedim ya kalıcı eserler yapılmıyor. Mesela bir tane daha örnek vereyim. Düzceli bir arkadaşımız Eftenia Oteli yaptı da ne oldu? Şimdi çürüyor.

 

Arkadaşlar… İsteyince her şey olur. Hem de öyle bir olur ki, ama istemek lazım. Aynı Ali Fidan gibi kafaya koyduğunuz bir şeyi  yapacaksınız.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
her şeyi devletten beklememek lazım halkta bazı şeyleri istemeli ve desteklemeli en önemlisi de üretmeli.. mesela efteni otel büyük mücadeleler verip açıldı siyasi görüşe kurban gitmeyipte düzcenin lehine düşüncesiyle diğer siyasi görüşlü kişilerin veya dernek stk yemek,toplantı,seminer vs kongre işleri burada yapılsaydı her açıdan desteklenseydi belki birkaç daha tesis yapılıp efteni ve çevresi kuzuluk ya da kızılcahamam gibi olabilirdi?! köylü de kalkınırdı düzce de
düzceli - 9.11.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,63

düzcede kardüzü iheleye çıkaramayan yetkililer eftenia oteli yatırıma açamayan siyasileri efteni tabiat hayvanat bahçeşi projesini uygulayamayan yetkili gölyaka kültür park golf alanını kuyudüzüne galatasaray futbol yatırımını ilçelere yapılacak osbler bisiklet yolları metrobüs tranvay traybüsü yapayan fuar alanı kongre merkezini düzceye kazandıramayan katı atık merkezi arıtma merkezlerini kentsel dönüşümü osb otoban baglantı yolunu yıgılcanın yollarını akçakocaya büyük yat limanı cumayeri motorsporları merkezini kaynaşlı kurugöl futbol takımları hazırlık merkezini çevre yolları asarpark melenpark filim platosu projelerini bunun gibi düzce kamuoyunun merakla bekledigi soruları kime soracaz sayın köseer gazeteci olarak yetkililere siyasiler bu konulardaki hareketlilikleri düzce kamuoyuna açıklarsanız sevinirim teşekkürler
ilyas HIZEL - 9.11.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,13

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive