Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.9.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

YAŞLILIK VE BAKIM MAAŞI ALMAK KOLAY

10.11.2017 - 09:10:42

Devlet yoksul yaşlılar ile bu kişilere ve engellilere bakanlara belli şartlarda maaş bağlıyor. Bu ödemelerden yararlanmak zor değil.

 

Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve bu kişilere bakacak birilerinin de olmaması durumunda devlet tarafından vatandaşa aylık bağlanıyor. Bu aylığı almak daha kolay. Her türlü aylık geliri 424 TL’nin altında kalan, eşinden ve başka bir yerden geliri olmayanlar bu maaşı alabiliyor. Yani bu yardım yoksullara yapılıyor.

 

Yoksul yaşlı aylığının bağlanabilmesi için kişinin 65 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Aylığı almak isteyenler bulundukları ilçenin kaymakamlıklara ve vakıflara başvuruda bulunabilir. Başvuru esnasında çok fazla belge ihtiyacı yok. Bürokratik engeller az. Amaç vatandaşın derdine çare olmak. Ödeme üç ayda bir 755 lira olarak yapılıyor. 2018’de 812 lira olacak.

 

EVDE  MUHTACA  BAKANA  1027  LİRA

 

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç olanlarla aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1027 liraya çıktı.

 

Şu ana kadar 700 bine yakın kişinin yararlandığı uygulama kapsamında milyarlarca lira ödeme yapıldı. Ancak çoğu kişi bu uygulamadan habersiz. Şartları taşıyanlar mutlaka başvurmalı. Evde bakım aylığı alınabilmesi için bakılacak kişiye, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Maaş için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor.

 

Raporun ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması isteniyor. Evde bakım aylığı için engelli ve aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin 847 liradan az olması şart. Bu aylık, bakımı yapan kişiye ödeniyor.

 

ENGELLİ  GİRİŞİMCİYE  50  BİN  LİRA  HİBE

 

Kendi işini kurmak isteyen engellilere verilen hibe, yükseltildi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından, engelli ve eski hükümlülere verilen 36 bin lira hibe miktarı, 50 bin liraya yükseltildi. Özel uygulamalarla engellilerin mesleki eğitimi ve istihdamı için çaba gösteren İŞKUR, İdari Para Cezaları Fonu’nu kullanarak destek miktarını artırdı.

 

İŞKUR’a kayıtlı, 18 yaşından büyük, eski hükümlü veya en az yüzde 40 engelli olma şartlarının arandığı hibe programı için hazırlanan projeler, kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan komisyonca değerlendirilecek.

 

Desteğe değer bulunan projelere; kuruluş işlemleri desteği olarak 3 bin, işletme gideri desteği olarak 11 bin, kuruluş desteği için ise 36 bin lira verilecek. 2014’te başlatılan uygulamanın 2018 yılının 1. Dönem projeleri için 11 Aralık’a kadar başvuru yapılabilecek. İlgilenenler yeni döneme ait başvuru rehberi ve formlara İŞKUR’un internet sitesinden ulaşabilecek.

 

YORUM…  YORUM…  YORUM…

 

Sakatlara, engellilere, raporlulara, Devlet tarafından her türlü kolaylıklar sağlanıyor. Hatta sadece bu saydıklarımız değil, bunlara bakanlara, refakatçılık edenlere bile kolaylık sağlanıyor.

 

Raporlu bir kişi bedava halk otobüsüne biniyorsa, buna bakan refakatçı bile bedava biniyor. Belediyeler bu kişilere, bedava seyahat kartı veriyor.

 

Benim devlet yetkililerinden, devlet sorumlularından bir ricam olacak  Üstelik dikkat almalarını istiyorum.

 

Bu raporlu kişileri takibe alın, bunlara bakan refakatçıları da takibe alın. Raporları bitmiş mi, bitmemiş mi? Raporlu kişiler çalışıyor mu, çalışmıyor mu? Ya da ek gelirleri, yan gelirleri var mı, yok mu? Kısacası devletimiz daha iyi bilir. Hangi yolu izleyeceğini, hangi şekilde taktik uygulayacağını bilir.

 

Benim ricam engelli, raporlu, her kimse nasıl bedava yaşamaya çalışıyorsa, bunlara her kimse refakatçılık yapıyorsa, kontrol edildin.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal