Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal Erbay

TÜRKİYE’NİN KUZEY VE GÜNEYİNDEKİ “GÜVEN” ARAMA GAYRETLERİ

16.11.2017 - 09:22:35
SEVGİLİ dostlar, şu anda bütün dünyada her devletin öncelikle üzerinde yoğunlaşıp meşgul olduğu husus güven olgusu… Kendisini dünyanın ağası kabul eden güçlüleri hep başkalarına gömlek biçiyor, kendilerini muhtemel olumsuzlukların dışında görüyorlar. Bu hususta Türkiye merkezde tutulup sanki uluslararası gizli bir organizasyonla etrafı güvensizlik çemberiyle sarılmak istenen bir ülke konumunda… Roller ve maskeler o kadar sık değişiyor ki, şaşırmamak mümkün değil… Stratejik ortaklık, NATO falan ve geçmişte kalan bütün paktlar ve birliktelik belgeleri sanki tedavülden kalkmış eski kağıt paralar misali kıymetsiz ve nostaljik birer hatıra durumuna dönüşmüş…
 
Artık herkes başının çaresine bakacak ve kendi geleceğini kendisi tayin edecek, başkasının biçtiği gömleği değil bizzat kendi biçtiği gömleği giyecek. O gömlek, onun duygularını, kültürünü, yerli ve milli değerlerini, fizik ve mana varlığını koruyup muhafaza edecek, onun ne nezle olmasına, ne de saldırılar karşısında aşınıp deforme olmasına, şekil değiştirmesine imkan vermeyecektir.
 
İşte bunun adı “Kentsel Dönüşüm” misali sosyal dönüşümdür, tarihi dönüşümdür, milli dönüşümdür, kendimize sahip olup yeniden ayaklarımızın üzerine dimdik durmamız demek olan KENDİMİZE, ASLIMIZA DÖNÜŞÜMÜZ’dür. 
 
 
KUZEYDEN GELEN RAHATLIK
 
SAYIN Cumhurbaşkanımızın hafta başında Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile sadece bu yıl içinde yapmış olduğu beşinci
görüşmesi, bu dönüşüm yolunda ortaya konulan etkin bir ziyaretti. Türkiye’nin özüne olan hasretini dindirip menziline varabilmesi için mutlaka çevresinde oluşturulmak istenen o “GÜVENSİZLİK ÇEMBERİ”ni kırması şarttır. Dolayısıyla bunun ön şartı olarak Türkiye’nin kuzeyi ile barışık bir zeminde diyaloğunu pekiştirmesi, bilhassa ekonomik, sosyal, askeri ve ticari alanda münasebetlerini karşılıklı menfaat dengesi dahilinde geliştirmesi gerekmektedir. Şu andaki konjonktür açısından bakıldığında kuzey komşumuz bir tek Rusya, batı ve kuzeybatımızda, doğu ve kuzeydoğumuzda, güneyimizde birden çok devletler var. Üstelik Türk Dünyasının Rusya ile olan içli-dışlı durumu ve bilhassa tarım ürünleri açısından Rusya’ya olan ihracatımızın seviyesi, Türkiye’nin Rusya ile problemlerini asgariye indirip karşılıklı yakınlaşmasını gerekli kılmaktadır.
 
 
Bir de Türkiye,şu anda ASLINA DÖNÜŞÜNÜN hız kazanması sonucu tarihi misyonunu da göz önünde bulundurarak, artık kendisine başkaları tarafından biçilen rolleri oynamıyor, bizzat kendi rolünü kendisi belirlediği gibi, uluslar arası düzeyde başkalarına rol biçen AKTÖRLER arasına dahil olarak, kendini Büyük ve Ağa kabul edenlerle birlikte bölgede ve dünyada rol belirleyen ülke durumuna terfi etti.
 
 
İşte bunun sonucu geçtiğimiz pazartesi Soçi’de Sayın Putin ile görüşen Sayın Cumhurbaşkanımız oradan Kuveyt’e, oradan da Katar’a geçti ve bilhassa Türkiye açısından hem Irak, Suriye’deki mevcut duruma ve geleceğe yönelik, hem de bölge açısından çok önem arz eden ve yeni meydana gelen İran-Suudi Arabistan arasındaki olayları mevkidaşlarıyla görüşerek, Türkiye’nin güney sınırı boyunca yerleşik halkın mal ve can güvenliğini ve Türkiye’nin iç güvenliğini ihlal eden PKK ve onun türevi PYD’ye ve bölgenin istikrarına karşı alınması gereken tedbirleri belirlediler.
 
 
Gel gör ki, hem Avrupa, hem de Amerika, bütün baskılarına rağmen gerçekleşmiş olan bu Türkiye-Rusya ve Türkiye-Körfez ülkeleri yakınlaşmasından rahatsız oldular. Hâlbuki bu dünya onlara da bize de yeter. Kaldı ki, bizim mazlumun ahının dinmesi, insanlığın huzura ermesi dışında başka bir beklentimiz ve gündemimiz yoktur.
 
 
TÜRKİYE HAKLI ÇIKTI

BOŞUNA dememişler “kör ile yatan şaşı kalkar” diye. Yetkilerinin geri alınması tartışılan ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin bütün uyarılarına rağmen terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG ile işbirliği yaparak Rakka’danDEAŞ’ı atmaya kalktı. Her ne kadar kendilerine bir terör örgütü ile ittifak yapılarak düşman bellenen bir diğer terör örgütünün üzerine gidilmez denilse de ABD dinlemedi, tam 1300 TIR ağır silah ve cephanelik ile desteklemiş olduğu PYD ile Rakka’danDEAŞ’ı sürmeye kalktı.
 
Sonuç: Daha dün evvelsi gün, ABD tarafından TAŞERON olarak görevlendirilen PYD/YPG, DEAŞ’la anlaşarak, DEAŞ’ın askerlerini otobüslere, ağır silahlarını da TIR’lara yükleyerek Rakka’yı tahliye etmelerine müsaade ettiler. Böylece PYD, ABD sayesinde hiç zahmet etmeden Rakka’yı işgal etmiş oldu. Şimdi de yerleşik halkı Sünni Arap olan bölgenin demografik yapısını değiştirmeye koyulacaklar. Nitekim bu durum karşısında ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, söz konusu anlaşmanın varlığını kabul etmiş ve sadece üzüntülerini bildirmiştir. 
 
 
YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNDÜ
 
SEVGİLİ dostlar, hatırlayacağınız gibi Kuzey Irak’ta yapılan referandum bizim güneyimizdekiler dahil İran, Irak ve Suriye’deki Kürtleri baya ümitlendirmişti. Fakat bu olay Türkiye, İran ve Irak’ı bir araya getirmiş, hatta Türkiye ile Irak, güney sınırlarımızda, sağında Türk bayrakları, solunda Irak bayrakları ile donatılan tanklarla aylarca askeri tatbikat yapmıştı. “Zor oyunu bozar” demişler. Bu durum karşısında Barzani istifa etmiş ve Kürtlerin hevesleri kursağında kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Irak Anayasa Mahkemesi referandum sonuçlarını bütünüyle “yok” saydığını bir kararla açıkladı. Barzani ve etrafı da, mahkemenin kararına uyacaklarını beyan ettiler. Böylece yanlış karar Bağdat’tan geri dönmüş oldu. 
 
 
DÜZCE’YE YÖNELİK BENİ SEVİNDİREN HABERLER
 
HAKİKATEN çok sevindim... Boğaziçi’ne doğalgaz gelmiş... Başkanımızı tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Benim Boğaziçili analarım, bacılarım, her gün sabahın 7-8’inde kalkıp okulun yolunu tutan kardeşlerim, soğuk su ile abdest alıp sabah namazına giden büyüklerim artık rahata kavuşacaklar. Onların bu rahata, bu sıcaklığa en az Levent’in, Etiler’in sakinleri kadar hakkı vardır. Zira Mehmed’imi yetiştirip cepheye gönderen ve bu vatanın bağımsızlığının devamını temin eden onlardır, onlar her türlü rahatlığa ve güzelliğe layıktırlar.
 
 
305. OSB!
 
Evet, 305’inci OSB Akçakoca’mıza hayırlı olsun. Ama şunu hiç kimse unutmasın, Akçakoca yeşille mavinin kucaklaştığı ender sahillerimizden birisidir. Kaç tane OSB gelirse gelsin Akçakoca’nın bu yapısına, yeşilinin mavisinin güzelliğine ve kucaklaşmalarına asla bir nakısa gelmemelidir.
 
 
ALLAH TEKRARINI GÖSTERMESİN
 
12 KASIM1999’un acılarıyla yüreğimizi bir kere daha dağladık. Evet, saat 18.58 unutamadığımız an… Allah şehitlerimize rahmet eylesin, bize bir daha böyle bir acı tattırmasın… Rabbim bizlere yapılaşmada depremlere dayanıklılığın ilkeleri neler ise, o ilkelere uyma şuurunu lütfetsin. “Bir kat fazla olsun, ne olacak” demeden, malından, katından çok canını ve evlad ü ıyalimizidüşünmeyi bize nasip eylesin. 
 
TEBRİKLER
 
DÜZCE AK Parti İl Gençlik Kolları Yeni Başkanı Şükrü Sert kardeşimi ve Kadın Kolları Yeni Başkanımız Sayın Güler Güneş hanımefendiyi tebrik ediyor, başarılarına dualar ediyorum. Bir önceki Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Koç ile Kadın Kolları Başkanı Sebahat Uçar’a bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla sevgili dostlar. Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive