Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

ÖZEL ARAÇLARA DA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU

17.11.2017 - 09:19:45

Ticari araçları karşılayan kış lastiği uygulamasına artık binek araçları da dahil edildi. Kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

 

Kış lastiği takmak, ticari araçlardan sonra binek araçlar için de zorunlu oldu. Bu yıl ilk kez uygulanacak yeni düzenlemeye göre, 1 Aralık ile takip eden 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi.

 

Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

 

En çok merak edilen sorulardan biri olan ‘’Zincirim var, yine de kış lastiği takmam gerekir mi?   ‘’ sorusu da düzenlemede yer aldı. Buna göre, araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

 

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçebilecek. Kış lastiği takılı tüm araçların zincir bulundurması zorunlu.

 

Şehirlerarası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra belediye birimleri de kış lastiği denetimi yapacak.

 

Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak.

 

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, ‘’Özel otomobillerin de ilk kez kapsama alınmasıyla kış lastiği uygulaması  yayılacak. Para cezası binek otoların 4 adet kış lastiği maliyetinin büyük bir kısmını karşıladığı için sürücüler hem can ve mal emniyeti hem de mevzuatın gereğini yerine getirmek için uygulamayı benimseyecek’’ dedi.

 

BİLİŞİM  VADİSİNDE  İLK  ETAP  TAMAM

 

Gebze’de 3 milyon 340 bin metrekare alanda kurulacak Bilişim Vadisi’nde birinci etap inşaatı tamamlandı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, vadide ilk olarak Smartface Bilgi Teknolojileri firmasının da araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine başladığını söyledi.

 

Bakan Faruk Özlü, ‘’Vadide olmak için yerli ve yabancı çok firma başvurdu. 28’i Bilişim Vadisi yönetimince onaylandı’’ diye konuştu.

 

YEMEDEN  İÇMEDEN  12.5  YILDA  EV

 

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin araştırmasına göre; bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabilen İstanbullu’nun, 100 metrekarelik bir konut için hiç harcama yapmadan 12.5 yıl çalışması gerekiyor.

 

En yüksek konut metrekare değeri 5418 lira ile İstanbul’da olurken, onu 3 bin 89 lira ile İzmir, 2250 lira ile Antalya, 1955 lira ile Bursa izliyor.

 

Bir metrekarelik konutun ortalama aylık kira değeri İstanbul’da 21 lira, İzmir’de 13 lira, Ankara’da 10 lira, Bursa ve Antalya’da 9’ar lira oldu.

 

Kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent 43 bin 645 ile İstanbul. Ama bir yıllık gelirle en az konut metrekaresi yine İstanbul’da alınabiliyor. İstanbullu yıllık geliriyle evin sadece 8 metrekaresini alabiliyor.

 

Bir yıllık geliriyle Ankaralılar 20 metrekare, Bursalılar 15 metrekare, Antalyalılar 13 metrekare, İzmirliler ise bir evin 10 metrekaresine sahip olabiliyor.

 

Söz konusu tablo, bir Ankaralı’nınbarınmaya yönelik satın alma gücünün İstanbullu’dan yüzde 150 daha fazla olduğunu ortaya koydu. İstanbul, söz konusu kentler arasında barınmaya yönelik en düşük ekonomik güce sahip kent.

 

Esenkalın…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Özel araçlara kış lastiği zorunluluğu yok. Uydurma haber yapmayın
Selçuk satıcı - 18.11.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%43,64

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive